Wielkość liter:
Kontrast:
O wypłatach ekwiwalentu i odsetek rozmawialiśmy na spotkaniu z Komendantem Głównym Policji. Ciągle dostajemy bardzo dużo informacji o wypłatach ekwiwalentu, o wycofanych kasacjach, o wypłatach odsetek, w tym o wypłatach w trybie ugody sądowej.
Przybywa również informacji o prawomocnych wyrokach sądów powszechnych w sprawach o odsetki od wyrównania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, o czym informuje m. in. Kancelaria Prawna dr Andrzeja Hańderka – link do informacji tutaj: ahanderek.pl/odsetki-od-wyrownania-ekwiwalentu-za-niewykorzystany-urlop-prawomocne-wyroki.html
Bardzo nas to cieszy, ale dostajemy również liczne pytania i prośby Kolegów, którzy dotychczas nie złożyli wniosku o wypłatę lub od tych, których organy Policji zgubiły w trakcie dotychczasowej wymyślnej ekwilibrystyki pseudoprawnej. Dlatego wychodząc naprzeciw tym prośbom, przygotowaliśmy dla zainteresowanych przykładowy wniosek o wypłatę wyrównania ekwiwalentu i projekt ponaglenia dla Kolegi zgubionego świadomie lub przypadkowo w błędnych procedurach.
Dzisiaj chyba już nikt nie ma najmniejszych wątpliwości, że wysokość ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy lub dodatkowy za okres przed 6 listopada 2018 r. ustala się na zasadach wynikających z przepisów ustawy o Policji w brzmieniu obowiązującym przed 6 listopada 2018 r., co implikuje obowiązek obliczenia go według zasad podanych w tej ustawie w brzmieniu ukształtowanym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 30 października 2018 r., K 7/15.
Musimy przypomnieć, że przesądził o tym Trybunał Konstytucyjny, który uzasadniając wyrok, stwierdził, że „Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy lub dodatkowy jest »zastępczą formą« wykorzystania urlopu w sytuacji zwolnienia ze służby, która powoduje prawną i faktyczną niemożliwość realizacji tych świadczeń w naturze. Innymi słowy, po ustaniu stosunku służby, prawo do urlopu przekształca się w świadczenie pieniężne, będące, jak sama nazwa wskazuje, jego ekwiwalentem. Obowiązek wypłaty obciąża Policję (pracodawcę), ponieważ w czasie służby w tej formacji funkcjonariusz nabył powyższe uprawnienia, których z powodu wykonywania obowiązków służbowych nie mógł zrealizować w naturze”. Świadczeniem ekwiwalentnym za przepracowany dzień urlopu jest wynagrodzenie za jeden dzień roboczy. Taki sposób obliczania wartości jednego dnia urlopu wynika z faktu, że urlop wypoczynkowy liczony jest wyłącznie w dniach roboczych. Interpretację taką wspiera także treść art. 121 ust. 1 ustawy o Policji, który ustala wysokość uposażenia przysługującego policjantowi w razie wykorzystania urlopu. Ekwiwalent będący substytutem urlopu powinien więc odpowiadać wartości tego świadczenia w naturze”.
Przygotowane projekty wymagają starannego przystosowania do swojej sytuacji, zamieszczamy je pod poniższymi linkami: