• Zarząd Główny SEiRP

  • ul. Domaniewska 36/38, 02-672 Warszawa
  • 22 601 29 13
Odznaka polskiej Policji

Wielkość liter:

Kontrast:

XVI. Ekwiwalent – walka trwa

W sierpniu przybyło kilkadziesiąt wyroków NSA obligujących organy Policji do wypłaty wyrównania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Wszystkie wyroki oddaliły kasacje organów Policji. Takich wyroków zapadło już ponad dwa tysiące. W e-wokandzie NSA znaleźliśmy terminarz, a w nim 661 kolejnych posiedzeń tego Sądu zaplanowanych w celu rozpatrzenia kasacji od wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych obligujących do wypłaty wyrównania ekwiwalentu.

Otrzymujemy również informacje o kolejnych  wyrokach przyznających policjantom zwolnionym ze służby w latach 2001-2018 odsetki od wypłaconych wyrównań ekwiwalentu. 

Za zgodą naszego Kolegi prezentujemy uzasadnienie wyroku jaki zapadł w Toruniu. Treść wyroku opublikowaliśmy w lipcowym wydaniu Biuletynu. Tu  link do uzasadnienia: Wyrok i uzasadnienie Sądu Rejonowego w Toruniu sygn. akt IV 423/24. Szczególnie interesujący jest fakt, że Sąd przyznał odsetki od daty zwolnienia ze służby w 2005 roku. Dla zainteresowanych tym przypadkiem podajemy linki do wyroków NSA i WSA w tej sprawie. Tu wyrok NSA –  – sygn. akt III OSK 7078-21 – Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego – https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/63C09A92BD, a tutaj wyrok WSA – sygn. akt II SA-Bd 138-21 – Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/8104E7FC57.

Prezentujemy również wyrok jaki zapadł w Sądzie Rejonowym w Krakowie: Wyrok – odsetki od wyrównania ekwiwalentu.  Policjanta reprezentowała Kancelaria Radcy Prawnego dr Andrzeja Hańderka (ahanderek.pl). Na stronach kancelarii znajdziemy wszystkie niezbędne informacje dotyczące postępowania o uzyskanie wypłaty wyrównania ekwiwalentu i postępowania o uzyskanie odsetek:  https://ahanderek.pl/policja-ekwiwalent-urlop.html 

W związku z powtarzającymi się pytaniami o to czy Ci którzy dotychczas nie złożyli wniosku o wyrównanie ekwiwalentu, nadal mogą to zrobić, my uważamy, że tak. Wielokrotnie o tym pisaliśmy. Ostatnio przypomnieliśmy stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich zawarte w wystąpieniu o charakterze generalnym skierowanym do Komendanta Głównego Policji (WZF.7060.16.2021 z 20 lipca 2021 r.) – w sprawie wyrównania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy, po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w którym RPO stwierdził m.in.: Co do zasady, czynność materialno-techniczna może zostać w każdym czasie zmieniona czy też uchylona. Od czynności tych nie służą sformalizowane środki zaskarżenia ani skarga do sądu administracyjnego (wyj. odmowa wypłaty świadczenia). Oba postępowania wszczynane są jedynie na żądanie stron. W mojej ocenie zainteresowany policjant, który odszedł ze służby w latach 19.10.2001 r. – 5.11.2020 r. i mający ustalone świadczenie na zakwestionowanych przez Trybunał zasadach, może w każdym czasie (art. 145a kpa nie znajduje tu zastosowania, albowiem dotyczy decyzji administracyjnych) na podstawie art. 190 ust. 4 Konstytucji wystąpić z wnioskiem o wyrównanie wysokości tego świadczenia”.

Stanowisko RPO podzielamy w całości.

Dla tych którzy dotychczas nie złożyli wniosku lub zaniechali czy zaprzestali procedury uzyskania wyrównania po otrzymaniu pism czy decyzji organów Policji zachęcamy do skorzystania z propozycji wniosków dostosowanych do różnych stanów faktycznych, przygotowanych przez Kancelarię dr Andrzeja Hańderka. Link do strony na której umieszczono projekty wniosków: https://ahanderek.pl/wniosek-uchylenie-zmiana-decyzji-wyplata-wyrownania.html 

A w KGP najpewniej nadal trwają pogłębione analizy problemu. A problem tkwi w tym, że każdy dzień zwłoki to konkretny koszt dla budżetu państwa, niepotrzebne obciążenie sądów, taki stan to ewidentne naruszenie dyscypliny finansów publicznych i naruszanie zasad praworządności.

Ekwiwalent – ważne listy od czytelników

W sprawie ekwiwalentu otrzymujemy liczne e-maile i telefony od Koleżanek i Kolegów napotykających na drodze do odzyskaniu ekwiwalentu przeróżne trudności, a także i takie w których nasi Czytelnicy chcą się podzielić z nami swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami, które uważają za przydatne dla innych. Dzisiaj prezentujemy dwa takie e-maile.


Wyrok NSA w Warszawie w sprawie wypłaty wyrównania za niewykorzystany urlop. 
https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/D2DB8F3A41 

Od: Piotr Smolarek
Do: sekretariat@seirp.pl   
Data: 2024-08-15 10:38
Priorytet: Bardzo wysoki

Dzień dobry,

Szanowni Państwo w załączeniu przysyłam do ewentualnego wykorzystania Wyrok NSA w Warszawie w mojej sprawie dotyczącej odmowy wypłaty wyrównania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane 13 dni urlopu za 2011 rok.

Wyrok ten uzyskałem min. dzięki Państwa informacją.

Jednocześnie jeśli to możliwe bardzo proszę o podpowiedź jak liczyć odsetki od spornej kwoty

  1. Czy od dnia odejścia na emeryturę?
  2. Czy od dnia doręczenia pisma do jednostki Policji o wypłatę wyrównania?
  3. Czy od dnia Wyroku Trybunału Konstytucyjnego?
  4. Czy od dnia Wyroku Sądu Apelacyjnego w Gliwicach?

Z wyrazami szacunku,  Piotr Smolarek


Ekwiwalent za niewykorzystany urlop a dziedziczenie roszczeń 

Od: Gustaw Karsznia
Do: sekretariat@seirp.pl
Data: 2024-08-14 17:06

Witam. Nazywam się Gustaw Karsznia, były podinsp. KPP Sieradz, obecnie emeryt.

Obserwuję Państwa stronę, choć nie należę do stowarzyszenia. 

Przechodząc od razu do sedna chciałem tylko zwrócić uwagę, że na zakładce wskazanej w temacie maila, nie ma żadnej informacji o możliwości dochodzenia roszczeń z tytułu błędnie naliczonego równoważnika za niewykorzystany urlop również przez spadkobierców.

Podam jako przykład mojego kolegę, który niestety zmarł, w sierpniu ub. roku. On był, podobnie jak ja, na etapie wniosku kasacyjnego do NSA, złożonego przez prywatną kancelarię wynajętą przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi. Po jego śmierci odnalazłem jego spadkobiercę. Posiadał on akt Poświadczenia Dziedziczenia spadku. Chodziło głównie o mieszkanie po Marku, tak miał na imię mój kolega.

Wykorzystując, m.in. ten dokument, przygotowałem  kilka pism temu spadkobiercy i po kilku miesiącach otrzymał on należne mu po ojcu pieniądze. Obecnie jesteśmy na etapie odsetek.

Pisząc tego maila, chcę jedynie zwrócić uwagę, że roszczenia z tytułu jak wyżej są dziedziczone, przez uznanych przez prawo spadkobierców i tego też nie wolno odpuścić. Tak wielu z Nas co roku umiera.

Pozdrawiam Gustaw Karsznia

P.S. Oczywiści wyrażam zgodę na wykorzystanie tych informacji  na Państwa stronie, zwłaszcza po to właśnie piszę do Was gdyż macie “dostęp” do wielu osób, którym to może się przydać.

Nasza strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w dokumencie Polityka prywatności (RODO)