• Zarząd Główny SEiRP

  • ul. Domaniewska 36/38, 02-672 Warszawa
  • 22 601 29 13
Odznaka polskiej Policji

Wielkość liter:

Kontrast:

Apel generałów i admirałów w stanie spoczynku „Dalsza eskalacja doprowadzi do tragicznych konsekwencji”

Apel generałów i admirałów w stanie spoczynku „Dalsza eskalacja doprowadzi do tragicznych konsekwencji”

My, generałowie i admirałowie Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu, Służby Więziennej, służb specjalnych wyrażamy głęboki niepokój w związku z rozwojem sytuacji w Kraju.

W czasie rozwijającej się pandemii, groźby niewydolności służby zdrowia i kryzysu gospodarczego wprowadzane są rozwiązania skutkujące ogromnym niezadowoleniem społecznym. Zaostrzenie przepisów aborcyjnych wywołało sprzeciw obywateli i masowe protesty uliczne. Dalsza eskalacja działań, podsycanie i nieodpowiedzialne zachowania polityków doprowadzi do tragicznych i nieodwracalnych konsekwencji.

Czasami nadmiar emocji, niekontrolowany rozwój wydarzeń może skutkować rozlewem krwi. Obawiamy się sytuacji, w której ponownie na ulicach polskich miast może dojść do użycia siły i niepotrzebnych ofiar.

Mamy prawo, aby przestrzec przed tragicznymi konsekwencjami gdyż nie chcemy aby taka sytuacja powtórzyła się kiedykolwiek w Polsce.

Apelujemy:

  • do rządzących, posłów i senatorów, aby uwzględnili wolę większości społeczeństwa i doprowadzili do zmiany nieakceptowanych rozwiązań,
  • do policjantek, policjantów, żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, aby działali zawsze zgodnie z prawem, pamiętając, że służą społeczeństwu. Niech słowa przysięgi żołnierskiej i rot ślubowań, które składaliśmy – „…ślubuję służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia…” towarzyszą we wszelkich Waszych działaniach,
  • do organizatorów i uczestników protestów o powstrzymanie się od wszelkich aktów przemocy, w tym niszczenia mienia, zabytków i obiektów kultu religijnego. Nie atakujcie policjantów, żołnierzy i funkcjonariuszy innych służb mundurowych – oni nie są waszymi wrogami. Nie prowokujcie i nie dajcie się sprowokować a dobro zawsze zwycięża,
  • do autorytetów politycznych, moralnych i społecznych o odważną obronę wartości nadrzędnych i przekonywanie decydentów, aby niezwłocznie przystąpili do rozmów ze wszystkimi stronami konfliktu i do wypracowania kompromisu, który uspokoi nastroje społeczne. Należy przyjąć rozwiązania akceptowane przez zdecydowaną większość społeczeństwa, chroniąc je przed dramatyzmem pandemii.

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/protesty-ws-aborcji-apel-generalow-i-admiralow/skjdzwf,79cfc278

https://wyborcza.pl/7,75398,26468814,apel-211-generalow-i-admiralow-o-wyciszenie-emocji-konflikt.html

https://tvn24.pl/polska/protesty-po-orzeczeniu-tk-ws-aborcji-apel-generalow-i-admiralow-w-stanie-spoczynku-4739061

https://wydarzenia.interia.pl/polska/news-apel-generalow-i-admiralow-w-sprawie-protestow-nadmiar-emocj,nId,4828969

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/apel-b-generalow-wiceszef-mswia-skomentuje-jak-bedzie-potrzeba/pyng9bq,79cfc278

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1977312,1,apel-ponad-200-generalow-i-admiralow-to-moze-skutkowac-rozlewem-krwi.read

https://nszzp.pl/przeglad-prasy/apel-generalow-do-rzadu-sluzb-mundurowych-i-organizatorow-protestow/

https://wpolityce.pl/polityka/524713-wywiad-list-generalow-prof-szeremietiew-inna-cywilizacja

https://www.rp.pl/Spor-o-aborcje/201109967-List-generalow-i-admiralow-w-stanie-spoczynku-Moze-dojsc-do-uzycia-sily-i-niepotrzebnych-ofiar.html

****

https://tvn24.pl/polska/general-adam-rapacki-o-apelu-generalow-i-admiralow-to-nie-bunt-przeciw-wladzy-tylko-przypomnienie-ze-sluzby-sluza-narodowi-4739896 :

Generał Rapacki: to nie bunt przeciw władzy, tylko przypomnienie, że służby służą narodowi

2 listopada 2020, 20:10   Autor:   js//now    Źródło:TVN24. To jest apel wyartykułowany w trosce o bezpieczeństwo Polek i Polaków, o Polskę – mówił w „Faktach po Faktach” generał Adam Rapacki, były zastępca komendanta głównego policji i były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Odniósł się do apelu generałów i admirałów w stanie spoczynku, między innymi wojska i policji, w związku z protestami po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Ponad 200 generałów i admirałów służb mundurowych w stanie spoczynku, w tym wojska i policji, wystosowało apel w związku z sytuacją społeczną i serią protestów po decyzji w sprawie aborcji podjętej przez Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej.

„Obawiamy się sytuacji, w której ponownie na ulicach polskich miast może dojść do użycia siły i niepotrzebnych ofiar” – piszą autorzy apelu.

„Apel w trosce o bezpieczeństwo Polek i Polaków”

Jednym sygnatariuszy apelu jest generał Adam Rapacki, były zastępca komendanta głównego policji i były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

W poniedziałek w „Faktach po Faktach” powiedział, że „to jest apel wyartykułowany w trosce o bezpieczeństwo Polek i Polaków, o Polskę„.

Dodał, że pod apelem podpisali się młodzi generałowie, którzy rozpoczynali służbę po 90. roku, ale również tacy, którzy pamiętają czasy stanu wojennego. – Te wspomnienia, te doświadczenia tych generałów nasuwają pewne skojarzenia, jakbyśmy to już kiedyś przerabiali – powiedział.

– Z jednej strony mamy potężne niezadowolenie społeczne i duże zgromadzenia obywatelskie, radosne, pokojowe, ale czasami mogą się zdarzyć różne incydenty. Z drugiej, zapowiedzi wicepremiera odpowiedzialnego za bezpieczeństwo, który nawołuje do powoływania jakichś grup bojowych chroniących kościoły – mówił generał.

Dodał, że za chwilę tego typu eskalacja może skutkować tragicznymi skutkami.

– My pamiętamy czasy, gdzie przy zgromadzeniach niewielka iskra zapalna, niewielkie zachowanie jakichś prowokatorów powoduje eskalację działań, użycia siły – powiedział generał Rapacki. Ocenił, że „na dzień dzisiejszy służby porządku prawnego, przede wszystkich policja i Żandarmeria Wojskowa zachowują się właściwie„. Natomiast, jak dodał, „może za chwile nastąpić eskalacja po stronie służb państwowych”.

Generał Rapacki: apel o to, by rządzący usiedli do stołu z protestującymi

Gość TVN24 podkreślił, że apel jest po to, aby „przekonać rządzących do tego, żeby usiedli do stołu z protestującymi, w wszystkimi zainteresowanymi uczestnikami, tak aby w sposób maksymalnie pokojowy rozładować konflikt, który narasta”.

Pytany, czy skoro generałowie i admirałowie zwracają się też do obecnych policjantów, to trochę ich w ten sposób buntują przeciw władzy, generał Rapacki odpowiedział, że „absolutnie to nie jest bunt przeciw władzy, tylko przypomnienie, że policja czy wszystkie służby w swoich przysięgach, rotach ślubowań mają jasno określone, że służą narodowi”.

Generał mówił, że apel jest również skierowany do osób uczestniczących w zgromadzeniach, aby „nie eskalować, nie atakować policjantów, osób zabezpieczających zgromadzenia, bo to nie są ich wrogowie”. – O to, żeby również nie dali się sprowokować do różnych działań – dodał. Powiedział, że mówiąc o prowokatorach, bardziej ma na myśli „skrajnie narodowe i nieodpowiedzialne grupy”.

„Rządzenie to nie jest dokuczanie ludziom”

Na uwagę, że nieoficjalnie słyszymy, że niektórzy politycy Prawa i Sprawiedliwości uważają za błąd, że policja ich zdaniem bardziej chroni demonstracje przed atakami kiboli i nacjonalistów, zamiast wyłapywać i to od samego początku za łamanie prawa podczas pandemii, generał Rapacki powiedział, że „jak politycy są tacy dzielni, to niech sami wyjdą do protestujących i zaczną rozmawiać”.

– Oni są tacy dzielni, kiedy są i chowają się za ochroną policji i innych służb, więc niech tego nie czynią, bo rządzenie to nie jest dokuczanie ludziom. To jest patrzenie jak pomóc społeczeństwu, jak mądrze pokierować państwem, żeby lepiej i bezpieczniej się żyło wszystkim obywatelom – dodał gość TVN24.

Autor:js//now

Źródło: TVN24

Nasza strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w dokumencie Polityka prywatności (RODO)