Wielkość liter:
Kontrast:
Przegląd mediów – 23.12.2023 r.
Infoteka zawiera wybrane przez Biuro ZG SEiRP artykuły i informacje opublikowane w prasie i mediach elektronicznych dotyczące spraw ważnych dla naszego środowiska.
radiozet.pl – Weronika Misiuk, 4.12.2023
Marcin Kierwiński to doświadczony polityk, członek Platformy Obywatelskiej, poseł na Sejm kilku kadencji. Jakie wykształcenie ma Marcin Kierwiński? Jak przebiegała jego dotychczasowa aktywność poselska? Przybliżamy sylwetkę parlamentarzysty.
Marcin Kierwiński to polski polityk oraz samorządowiec związany z Koalicją Obywatelską. W przeszłości pełnił m.in. funkcję wicemarszałka Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Wielokrotnie zasiadał w ławach sejmowych. Na początku 2015 roku kierował gabinetem politycznym premier Ewy Kopacz. Jakie wykształcenie ma parlamentarzysta? Co wiadomo o jego życiu prywatnym? Oto kilka faktów z życia Marcina Kierwińskiego.
Więcej: wiadomosci.radiozet.pl
infosecurity24.pl – Dominik Mikołajczyk, 13.12.2023
Zaprzysiężenie rządu przez prezydenta dopełniło formalności i nowy rząd może zacząć pracę. By móc jednak działać, oprócz ministrów – których nazwiska już znamy – powołać trzeba też wiceszefów resortów. Z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika, że kierownictwo MSWiA jest już skompletowane, a jego skład poznać możemy jeszcze dziś.
Kto zatem sprawować będzie nadzór nad służbami mundurowymi?
Z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika, że ścisłe kierownictwo resortu spraw wewnętrznych i administracji jest już w komplecie. Minister Marcin Kierwiński będzie miał trzech zastępców. Nazwiska dwóch z nich, nieoficjalnie w przestrzeni publicznej, pojawiły się już kilka dni temu. To Wiesław Szczepański, poseł Lewicy i były przewodniczący sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Wiesław Leśniakiewicz, były komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, który w resorcie odpowiadać ma właśnie za PSP.
Trzecim wiceszefem resortu ma być Czesław Mroczek, poseł Koalicji Obywatelskiej, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej w latach 2011-2015 i wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej poprzedniej kadencji sejmu. Jak udało się nieoficjalnie ustalić redakcji, Czesław Mroczek w MSWiA odpowiadał będzie najprawdopodobniej m.in. za nadzór nad Policją.
Więcej: infosecurity24.pl
22.12.2023
Marek Boroń będzie pełnił obowiązki Komendanta Głównego Policji. Fotel ten w niesławie opuścił po latach pisowski nominat Jarosław Szymczyk.
Za rządów PiS polską policją kierował gen. Jarosław Szymczyk. Policja pod jego rządami poleciała w dół w różnych rankingach zaufania. Pamięta się funkcjonariuszom przede wszystkim brutalne pacyfikowanie protestujących kobiet po wyroku Trybunału Przyłębskiej praktycznie zakazującego aborcji w Polsce. To pod rządami Szymczyka tajniacy w cywilu bili demonstrantki pałkami teleskopowymi, używali gazu i wpychali do radiowozów posłanki opozycji. /…/ Marek Boroń od 29 lat w policji.
„Będzie to doświadczony policjant, osoba, która gwarantuje nową jakość w polskiej policji” – zapowiadał rano w Radiu Zet Mariusz Kierwiński, nowy szef MSWiA, pytany o to, kto teraz pokieruje tą służbą. Jak podało rano RMF FM, a po południu potwierdziło na platformie X Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, jego miejsce zajmie na razie – będzie pełnił obowiązki komendanta głównego policji – inspektor Marek Boroń. To może oznaczać, że MSWiA po zmianie władzy wciąż szuka ostatecznego kandydata na to stanowisko. /…/ Jak pisze RMF, Marek Boroń to policjant z doświadczeniem i przeszłością w Centralnym Biurze Śledczym, obecnie jest zastępcą dyrektora Biura Wywiadu i Informacji Kryminalnych KGP. Pracuje w policji od 29 lat.
Więcej: polityka.pl
We wtorek w siedzibie Komendy Głównej Policji w Warszawie odbędzie się pożegnanie komendanta głównego Jarosława Szymczyka – ustalili dziennikarze Radia ZET.
Rzeczpospolita – amk, 4.12.2023
Informacje o odejściu Jarosława Szymczyka z funkcji komendanta Głównego Policji pojawiały się od kilku miesięcy. /…/ – To jest nasza polska policja, a nie PiS-owska straż, która ma pilnować Jarosława Kaczyńskiego i jego ludzi – mówił na konferencji prasowej Donald Tusk.
Więcej: rp.pl
Fakt.pl – Wojciech Kubik, 4 grudnia 2023
Pod koniec października w mediach pojawiła się informacja, że Komendant Główny Policji gen. Jarosław Szymczyk odchodzi na emeryturę. Swoją decyzję miał ogłosić 11 listopada, ale od Święta Niepodległości minęły już ponad trzy tygodnie, a nikt z policji nie potwierdził tych doniesień. Teraz dziennikarze „Faktu” dotarli do źródła bliskiego Komendzie Głównej, które zdradziło, jaki scenariusz jest najbardziej prawdopodobny. Co czeka gen. Szymczyka?
Lista wpadek policji za kadencji gen. Szymczyka. Wiadomo, kiedy pożegna się ze stołkiem?
Od pewnego czasu w mediach pojawiają się doniesienia, że po siedmiu latach na stanowisku Komendanta Głównego Policji 53-letni gen. Jarosław Szymczyk ma przejść emeryturę. W drugiej połowie października rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka potwierdził, że osoby kierujące polską policją liczą się z odejściem części dowództwa w związku ze zmianą władzy.
Więcej: fakt.pl
Wyborcza Katowice – Marcin Pietraszewski – 29.11.2023
PiS zaczęło swoje rządy od zwolnienia ponad pół tysiąca najbardziej doświadczonych oficerów policji. Po tej czystce nie podniosła się ona do teraz. Planowana przez opozycję wymiana kadr może dobić tę instytucję. A przecież nie każdy komendant bratał się z władzą.
Przygotowujący się do przejęcia władzy politycy opozycji zapowiadają przeprowadzenie audytu w każdej komendzie wojewódzkiej policji. Zbadają, kto nadużywał prawa, kto je łamał, kto wydawał polityczne rozkazy i kto je wykonywał, chociaż mógł odmówić. I słusznie, bo w ciągu ośmiu ostatnich lat zaufanie do policji legło w gruzach. A ona sama spełniając oczekiwania polityków PiS, nadszarpnęła swój wizerunek. Policja za czasów PiS to konfetti, skrzydła aniołów i pałki na kobiety. Nie da się zapomnieć policjantów ręcznie wycinających konfetti i zrzucających je ze śmigłowca na powitanie Jarosława Zielińskiego, wiceministra MSWiA. Albo tych, którzy obleczeni w białe szaty i skrzydła aniołów zabezpieczali Orszak Trzech Króli. Nie można nie rozliczyć tych, którzy przeciwko uczestniczkom Strajku Kobiet wysłali policjantów w cywilu z pałkami teleskopowymi. Albo tych, którzy aprobowali używanie siły wobec obywateli protestujących podczas miesięcznic smoleńskich, wizyt Jarosława Kaczyńskiego w różnych częściach kraju lub kazali tropić osoby rozwieszające na stołecznych pomnikach tęczowe flagi. Jedni robili ze strachu przed dymisją, inni w nadziei na szybki awans. Takich dowódców polska policja nie potrzebuje! /…/
Więcek: katowice.wyborcza.pl
Przegląd – Robert Walenciak, 4.12.2023
Jestem przeciwnikiem totalnej weryfikacji. Nie stać nas na to. Zmiany polityczne nie powinny być powodem do czystek
Adam Rapacki – nadinspektor policji. Kierował Biurem do Walki z Przestępczością Zorganizowaną (1996-1997) i Biurem do spraw Narkotyków (1997-1999) KG Policji, na bazie których utworzono Centralne Biuro Śledcze. W latach 2000–2003 zastępca komendanta głównego policji, w latach 2007-2012 podsekretarz stanu w MSWiA (MSW).
Panie generale, jak jest w policji?
– Jest nerwowa atmosfera, szczególnie na górze. Niektórzy komendanci napisali raporty i planują odejść na emeryturę. To wygląda słabo. Bo ci, co nie łamali prawa, nie uwikłali się politycznie, powinni służyć dalej. Jestem przekonany, że nowa władza nie będzie robiła żadnych czystek.
Przez osiem lat policjanci byli czołgani przez PiS. Czy znajdzie pan tam ludzi, którym mógłby zaufać?
– Oczywiście! Ogromna większość policjantów, nawet kadry kierowniczej, to uczciwi i oddani służbie funkcjonariusze. Wiadomo, dostali awanse w takich czasach, kiedy rządziła ta partia, a nie inna. Ale to nie ich wybór. Ja pracowałem w policji za czasów wszystkich partii. Czasami dostawałem po łbie, bo byłem niedyspozycyjny. Ale to popłaca, lepiej być przyzwoitym. /…/
Więcej: tygodnikprzeglad.pl
Polityka.pl – Jarosław Szymczyk, 7.12.2023
Jarosław Szymczyk odszedł na emeryturę. Przeszedł długą drogę od prostego „krawężnika” do pierwszego policjanta RP. Po czym w jednej chwili stracił dobre imię i stał się „głównym komediantem policji”.
O dymisji Jarosława Szymczyka jako pierwsze poinformowało na początku tygodnia Radio Zet. Według wstępnych doniesień komendant główny policji miał ją złożyć we wtorek. Ostatecznie opuścił stanowisko w czwartek w południe. Jak donosi PAP, uroczystość pożegnalna odbyła się w jednym z budynków KGP na warszawskim Mokotowie.
Więcej: polityka.pl
Wyborcza Warszawa – Małgorzata Zubik, 16.12.2023
Koniec policyjnej ochrony przed domem Jarosława Kaczyńskiego na Żoliborzu. Funkcjonariusze policji nie osłaniają też już siedziby Prawa i Sprawiedliwości na Nowogrodzkiej.
– My to deklarowaliśmy, że policjanci wrócą do prawdziwej pracy, nie będą agencją ochroniarską jakiegokolwiek polityka. Przywrócimy szacunek do munduru, zlikwidujemy te wszystkie polityczne naciski na policję, które były zmorą dla wszystkich policjantów – mówił Marcin Kierwiński (PO), nowy minister spraw wewnętrznych i administracji.
Policja zniknęła spod domu Jarosława Kaczyńskiego
Dziennikarze pytali go na konferencji prasowej o brak funkcjonariuszy policji przed domem na Żoliborzu, w którym mieszka prezes PiS Jarosław Kaczyński, a także pod siedzibą PiS przy ul. Nowogrodzkiej. Informację podał m.in. portal natemat.pl.
Więcej: warszawa.wyborcza.pl
Wyborcza.pl – Agnieszka Kwiatkowska, 21.12.2023
Podpisałem postanowienie o wygaszeniu obu mandatów. Dołączając do niego list proszący o powstrzymanie się panów posłów od wykonywania obowiązków związanych z mandatem posła – mówił podczas posiedzenia Sejmu marszałek Szymon Hołownia. Wcześniej Kamiński pokazał gest Kozakiewicza.
Marszałek Szymon Hołownia wydał w czwartek postanowienia w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatów poselskich Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. W środę politycy PiS zostali skazani na dwa lata bezwzględnego więzienia w związku z tzw. aferą gruntową.
Mimo decyzji marszałka Kamiński i Wąsik w czwartek późnym popołudniem pojawili się na sali sejmowej. Gdy wchodzili na salę, część posłów zaczęła skandować „do więzienia”, z kolei posłowie PiS bili im brawo. Mariusz Kamiński najpierw pokazał gest zwycięstwa, a chwilę potem gest Kozakiewicza. /…/
Poseł Roman Giertych na platformie X (Twitter) zapowiedział już, że składa „na pana Wąsika i Kamińskiego zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 227 kk. Panowie, podając się za posłów, a mając pełną świadomość, że ich mandaty wygasły, głosowali na sali sejmowej”.
Więcej: wyborcza.pl
NaTemat – Natalia Kamińska, 21.12.2023
W czwartek wieczorem na sali plenarnej pojawili się Mariusz Kamiński oraz Maciej Wąsik. Było to zaskoczenie, ponieważ posłowie Prawa i Sprawiedliwości zostali skazani na dwa lata pozbawienia wolności, więc marszałek Sejmu wygasił ich mandaty. Wiceprezes PiS nic sobie jednak z tego nie robi. Co więcej, na środku parlamentu pokazał tzw. gest Kozakiewicza.,
Kamiński w Sejmie. Pokazał posłom gest Kozakiewicza
„Bez komentarza…” – napisał nowy szef MAP Borys Budka, który pokazał u siebie zdjęcie byłego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego wykonującego obraźliwy „gest Kozakiewicza”. W Polsce tak nazywamy zachowanie wywodzące się od francuskiego „bras d’honneur”. Gest w cywilizowanym świecie jest obsceniczny i bardzo obraźliwy w swej wymowie poprzez nawiązanie do fallusa.
Przypomnijmy, że w czwartek wieczorem na sali plenarnej pojawił się nie tylko Mariusz Kamiński, ale i Maciej Wąsik. Zostali przywitani brawami przez posłów PiS. Ich obecność była jednak zaskoczeniem, gdyż wcześniej marszałek Sejmu Szymon Hołownia zdecydował, że podpisze dokumenty wygaszające ich mandaty. /…/„Afera gruntowa” – o co dokładnie chodzi? „Afera gruntowa” to potoczna nazwa skandalu korupcyjnego, który wybuchła latem 2007 roku, gdy Prawo i Sprawiedliwość po raz pierwszy było u władzy.
Mariusz Kamiński kierował wówczas Centralnym Biurem Antykorupcyjnym, które rozpoczęło prowokację mającą zakończyć się wręczeniem kontrolowanej łapówki za odrolnienie działki w Muntowie. Do jej wręczenia ostatecznie nie doszło z powodu przecieku demaskującego akcję. Afera gruntowa na niwie politycznej zakończyła się dymisją wicepremiera Andrzeja Leppera. Ostatecznie przyczyniła się do rozpadu koalicji PiS, Ligii Polskich Rodzin i Samoobrony.
Więcej: natemat.pl
Sport.pl – Jakub Seweryn, 22.12.2023
W piątek w Sejmie Mariusz Kamiński pokazał posłom partii rządzących „gest Kozakiewicza”. Na to zachowanie byłego ministra zareagował sam Władysław Kozakiewicz. – Komu on tego „wała” pokazał? Polskiemu, demokratycznie wybranemu rządowi. Tragedia, nie zgadzam się, protestuję – powiedział mistrz olimpijski z Moskwy 1980 portalowi Eurosport.pl.
Nazwa „gestu Kozakiewicza” pochodzi od nazwiska Władysława Kozakiewicza, mistrza olimpijskiego z Moskwy z 1980 roku w skoku o tyczce, który po swojej zwycięskiej próbie pokazał właśnie taki gest, „wała”, gwiżdżącej radzieckiej publiczności, która liczyła na zwycięstwo Konstantina Wołkowa. Gest ten został symbolem protestu przeciwko komunie.
Kozakiewicz o zachowaniu Kamińskiego: Skalał moje nazwisko. Groza
Portal Eurosport.pl po zachowaniu Kamińskiego skontaktował się z Władysławem Kozakiewiczem, który wyraził swój sprzeciw wobec postawy byłego szefa CBA. /…/
Z tym, co zrobił Kamiński, absolutnie się nie zgadzam. Protestuję. Pokazuje znak V, czyli co, jakie zwycięstwo odniósł, nad kim? A wała pokazuje polskiemu, demokratycznie wybranemu rządowi. Dla mnie to tragedia, jakiś objaw paranoi tego człowieka – podsumował mistrz olimpijski z Moskwy.
Więcej: sport.pl
Krzysztof Zasada – 12.12.2023
Nawet 8 tysięcy policjantów może odejść ze służby na początku przyszłego roku – dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM. Tak potężna liczba wynika z deklaracji złożonych przez funkcjonariuszy. Oznaczałoby to, że poziom wakatów w tej największej formacji mundurowej wyniósłby prawie 18 procent.
Powodów kolejnej fali odejść jest kilka. Przede wszystkim chodzi o warunki finansowe.
Ze służby odchodzą bowiem głównie funkcjonariusze z wysokim stażem. Skorzystają oni z waloryzacji. Dodatkowo – jeśli doczekają z odejściem do końca kwartału – otrzymają jeszcze podwyżkę.
Tę falę odejść – w wielu przypadkach – wzmaga też niepewność dotycząca przyszłości służby po zmianie władzy. /…/
Więcej: rmf24.pl
Onet.pl – Martyna Bielska, 15.12.2023
Kilkunastu policjantów z Hajnówki powiedziało dość szykanom ze strony swoich przełożonych. Zgłosili się do wojewódzkich struktur związku zawodowego w Białymstoku i opowiedzieli o tym, co ich spotyka w pracy od połowy lutego. Policjanci i związkowcy stosowanie mobbingu zarzucają komendantowi powiatowemu i naczelniczce prewencji. Rzecznik prasowy podlaskich policjantów tłumaczy, że żadnego oficjalnego zgłoszenia mobbingu komenda wojewódzka nie odnotowała.
Więcej: onet.pl
wp.pl, 4.12.2023
Policja jest formacją, która w ostatnich dniach zmaga się z krytycznymi ocenami. To m.in. efekt spraw z Andrychowa i Wrocławia. Skąd są problemy? – W polskiej policji jest ich tyle, że trudno wskazać to, co powinno zostać naprawione w pierwszym rzucie – mówi dla WP dr Michał Piekarski, specjalista od bezpieczeństwa narodowego z UWr.
W ostatnim czasie w policji doszło do dwóch sytuacji, które nadszarpnęły wizerunek tej formacji. Pierwsza z nich to sytuacja z 14-letnią dziewczynką z Andrychowa. Po śmierci dziecka pojawiają się wątpliwości co do działań policji, głównie ze względu na brak natychmiastowych działań – co zarzuca funkcjonariuszom rodzina.
– Zgodnie z obecnymi przepisami, Komendantem Głównym Policji może być dowolna osoba. Wystarczy wniosek ministra spraw wewnętrznych do premiera. Nie ma nawet wymogu, by ta osoba była policjantem. Dopiero w przypadku komendantów wojewódzkich jest zapisane, że to muszą być oficerowie policji – mówi. I dodaje: – Nie ma jednak zapisu, że to muszą być np. osoby w stopniu starszego oficera z 15-letnim stażem służby. Tutaj zabezpieczenia na poziomie ustawy nie ma.
Więcej: wiadomosci.wp.pl
Interia – Katarzyna Dybińska, 12.12.2023
Podczas expose wygłoszonego w Sejmie 12 grudnia Donald Tusk zapowiedział realizację obietnic przedwyborczych swojego obozu politycznego. „Nie obawiamy się żadnej z tych obietnic, zostaną zrealizowane” – mówił. Jako sprawy, które będą „załatwione” już od 1 stycznia 2024 r., wskazał podwyżki pensji dla nauczycieli i pracowników sfery budżetowej. Zapowiedział też zmiany w kwestii waloryzacji emerytur.
– Wynagrodzenia dla nauczycieli wzrosną o 30 procent i ten wzrost będzie od 1 stycznia, jak obiecaliśmy – powiedział Donald Tusk. – Wynagrodzenia dla całej sfery budżetowej wzrosną o 20 procent od 1 stycznia, jak obiecaliśmy – dodał.
Czy wszyscy nauczyciele dostaną podwyżki?
Podwyżkę wynagrodzeń mają otrzymać nie tylko nauczyciele szkolni. – Będzie oczywiście także podwyżka jeśli chodzi o nauczycieli akademickich, również na to długo czekali. Też jesteśmy już z tym gotowi – mówił D. Tusk.
Więcej: biznes.interia.pl
Wyborcza – Rafał Pikuła, 23.12.2023
Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową. Ponadto prezydent wezwał marszałka Sejmu i marszałka Senatu „do pilnego zwołania obrad obu Izb w celu rozpatrzenia i przyjęcia projektu jeszcze w tym roku”.
— Podjąłem decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej na rok 2024, w której znalazły się 3 mld zł na media publiczne. Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa. Media publiczne trzeba najpierw rzetelnie i zgodnie z prawem naprawić — poinformował prezydent. Zapowiedział też złożenie własnego projektu.
O swojej decyzji prezydent poinformował na platformie X. /…/ Prezydenta skrytykował też premier Donald Tusk. Prezydenckie weto zabiera pieniądze nauczycielom przedszkolnym i początkującym, za to znosi „kominówkę”, czyli umożliwia nieograniczone podwyżki dla prezesów państwowych spółek i agencji. Wstyd. Wesołych Świąt, Prezydencie. Poszkodowanych uspokajam: poradzimy sobie z tym.
Więcej: wyborcza.pl
Onet – Piotr Halicki, 21.12.2023
Konfetti zrzucane z helikoptera, anielskie skrzydła, kordony mundurowych wokół pomnika smoleńskiego i domu na Żoliborzu, bicie uczestniczek strajków kobiet, pryskanie gazem w oczy posłanek, patrol na wysięgniku za oknem. Z takich obrazów zapamiętamy policję z czasów rządów PiS, skrajnie upolitycznioną i podporządkowaną władzy. Symbolicznym ich dopełnieniem stał się granatnik, odpalony w gabinecie przez komendanta głównego. O blaskach i cieniach ostatnich lat działania tej formacji rozmawiamy z policjantami, obecnymi i byłymi.
Czy za rządów PiS w policji pojawiły się jakieś pozytywy? Sprawdź, co sądzą o tym nasi rozmówcy.
Więcej: wiadomosci.onet.pl
Bartosz Żurawicz, 4.12.2023
Inspektorzy NIK weszli z kontrolą do Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji (CLKP). – Kluczowy dla kryminalistyki podmiot został po prostu zniszczony – ocenia prof. Tadeusz Tomaszewski z Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego. O to, co się wydarzyło, zapytaliśmy byłych pracowników CLKP. To ich pierwsza publiczna wypowiedź o tej sprawie. Nasze informacje o kontroli potwierdza rzecznik NIK. – To kontrola doraźna, w czasie której weryfikujemy, na ile potwierdzą się niepokojące informacje dotyczące działania Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego – wyjaśnia Marcin Marjański. Dodaje, że decyzja o wysłaniu kontrolerów zapadła po tym, jak do NIK wpłynęło „kilka sygnałów” wskazujących na nieprawidłowości.
– Muszą one zostać sprawdzone. Do końca stycznia przedstawimy pierwsze wnioski z naszych prac – zapowiada rzecznik NIK.
Więcej: tvn24.pl
Wyborcza – Leszek Kostrzewski, Rafał Pikuła, 23.12.2023
Tu nie chodzi o media. Tu chodzi o wywrócenie procedury tworzenia budżetu, aby nowy rząd nie zdążył do końca stycznia – mówi dr Sławomir Dudek, były wieloletni pracownik Ministerstwa Finansów. Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową i wezwał marszałka Sejmu i marszałka Senatu „do pilnego zwołania obrad obu Izb w celu rozpatrzenia i przyjęcia projektu jeszcze w tym roku”.
– Podjąłem decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej na rok 2024, w której znalazły się 3 mld zł na media publiczne. Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa. Media publiczne trzeba najpierw rzetelnie i zgodnie z prawem naprawić – poinformował prezydent. Zapowiedział też złożenie własnego projektu.
Dr Sławomir Dudek, były wieloletni pracownik Ministerstwa Finansów, tłumaczy, że rzeczone weto może sprawić, że nowy rząd nie wyrobi się z uchwaleniem budżetu do końca stycznia. A to daje możliwość rozwiązania przez prezydenta parlamentu i rozpisania nowych wyborów. /…/ Sławomir Dudek sugeruje, że prezydent swoją sobotnią decyzją chce tak naprawdę sprawić, aby nowy rząd nie zdążył z przyjęciem budżetu.
– Tu nie chodzi o media. Tu chodzi o wywrócenie procedury tworzenia budżetu, aby nowy rząd nie zdążył do końca stycznia. Prezydent gra budżetem i to na ostro – mówi Dudek.
Więcej: wyborcza.biz