Wielkość liter:
Kontrast:
Przegląd mediów – 28.11.2023 r.
Zawiera wybrane przez Biuro ZG SEiRP artykuły i informacje opublikowane w prasie i mediach elektronicznych dotyczące walki z ustawą represyjną, a także związane z innymi sprawami ważnymi dla naszego środowiska.
11.11.2023, Leszek Kostrzewski
Jak się dowiadujemy, nowy rząd chce wyrzucić do kosza wprowadzoną przez PiS ustawę dezubekizacyjną. I znalazł na to sposób, tak aby nowego prawa nie zawetował prezydent Andrzej Duda. Dzięki temu nawet 15 tys. funkcjonariuszy odzyska pełne emerytury. /…/
W sprawie dezubekizacji wypowiedział się Sąd Najwyższy. 16 września 2020 r. siedmiu sędziów SN orzekło, że kryterium „służby na rzecz totalitarnego państwa” – jako podstawa obniżenia świadczeń – „powinno być oceniane na podstawie wszystkich okoliczności sprawy, w tym także indywidualnych czynów i ich weryfikacji pod kątem naruszenia podstawowych praw i wolności człowieka”.
Wyrok Sądu Najwyższego oznacza, że nie można karać obniżeniem emerytury wszystkich tylko dlatego, że pracowali w danej instytucji – wymienionej w ustawie dezubekizacyjnej i zaliczonej do służby na rzecz totalitarnego państwa. /…/
Nowy rząd zamierza wyrzucić tzw. ustawę dezubekizacyjną do kosza – ustaliła „Gazeta Wyborcza”. Może to oznaczać, że nawet 15 tys. funkcjonariuszy i ich rodzin odzyska pełne emerytury. Ustawa, która odebrała świadczenia uznawana, jest za kontrowersyjną.
Koalicja, która w piątek podpisała umowę o współpracy, zamierza znieść skutki ustawy dezubekizacyjnej, która wprowadzała obniżkę emerytury dla funkcjonariuszy służb i policjantów. Chodzi o osoby, które choć jeden dzień przepracowały w strukturach uznanych przez IPN za „organy państwa totalitarnego”. Według „Gazety Wyborczej” nowe prawo ma pozwolić na odzyskanie pełnych świadczeń przez nawet 15 tys. osób.
10.11.2023
Liderzy trzech ugrupowań opozycyjnych odsłonili karty, prezentując dziś umowę koalicyjną. Zarzuty o braku konkretnych propozycji padają zarówno z ust krytyków, jak i sprzymierzeńców prawdopodobnego przyszłego rządu Donalda Tuska. My jeden konkret znaleźliśmy. Nadchodzi proubekizacja.
PO, PSL, Polska 2050 i Nowa Lewica – liderzy tych ugrupowań parafowali dziś umowę koalicyjną. Donald Tusk przyznał, że tekst umowy to zbiór drogowskazów i rekomendacji dla pracy ewentualnego rządu opozycji. Brzmi górnolotnie, podobnie jak większość punktów w umowie. Ale nie jest tak, że konkretów brak.
Przechodząc do strony 9. umowy, w punkcie 20. czytamy:
„wprowadzimy rozwiązania przywracające prawa nabyte emerytów pobierających świadczenia na podstawie przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy
Nie bez przyczyny wrzucono tu czasownik dokonany. Nie ma mowy o „możliwym podjęciu starań” czy „o podzielaniu opinii”. To jedno zdanie z umowy koalicyjnej to sygnał dla wszystkich, których objęła ustawa dezubekizacyjna z 2016 roku.
11.11.2023
Fakt, że władzę w Polsce ma przejąć obóz, który chce przywrócić wysokie emerytury esbekom, można potraktować jako symbol – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas przemówienia w ramach społecznych obchodów w przededniu Narodowego Święta Niepodległości.
Kaczyński w czasie wystąpienia w piątek wieczorem na placu Piłsudskiego w Warszawie nawiązał do jednego z zapisów umowy koalicyjnej parafowanej w piątek przez liderów PO, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy. Zapis ten mówi, że przywrócone zostaną prawa nabyte emerytów pobierających świadczenia na podstawie przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy.
Prezes PiS w tym kontekście mówił, że z 15 października wiąże się jeszcze niepewna perspektywa „przejęcia władzy przez obóz, który – i to można potraktować jako symbol – chce przywrócić wysokie emerytury esbekom”.
Czyli dawać przywileje tym, którzy terroryzowali Polskę, którzy podtrzymywali półkolonialny status naszego kraju, a chwilami także kolonialny. Którzy prześladowali tych wszystkich, którzy chcieli wolności, chcieli wolnej Polski, chcieli wolności słowa, chcieli po prostu żyć w normalnym, europejskim kraju — mówił Kaczyński.
Więcej:
https://wpolityce.pl/polityka/670278-prezes-pisopozycja-chce-przywrocic-wysokie-emerytury-sb-kom
11.11.2023
„Wprowadzimy rozwiązania przywracające prawa nabyte emerytów pobierających świadczenia na podstawie przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy” – to zapis z podpisanej w piątek umowy koalicyjnej KO, Trzeciej Drogi oraz Lewicy.
Portal wyborcza.biz opisuje szczegóły. „Nowy rząd chce wyrzucić do kosza wprowadzoną przez PiS ustawę dezubekizacyjną. I znalazł na to sposób, tak aby nowego prawa nie zawetował prezydent Andrzej Duda. Dzięki temu nawet 15 tys. funkcjonariuszy odzyska pełne emerytury” – czytamy.
Nową okolicznością w rozumieniu art. art. 33 ust 1 pkt 1 ustawy emerytalnej jest wyłożona w uzasadnieniu do Uchwały Sądu Najwyższego z dnia 16 września 2020 r. (III UZP 1/20) wykładnia normy art. 13b, zgodnie z którą dla zastosowania normy art. 15c nie można poprzestać na treści zaświadczenia z IPN i samej formalnej przynależności do danej struktury lecz konieczna jest indywidualna ocena służby danego funkcjonariusza. (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 23 października 2023 r. sygn. III AUA 795/23).
W dniu 4 lipca 2017 r. Dyrektor Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych – na podstawie otrzymanej z IPN informacji – ponownie ustalił od dnia 1 października 2017 r. wysokość emerytury ubezpieczonego ograniczając ją do kwoty 2.069,02 zł brutto (1.716,81 z netto). Od powyższej decyzji Ubezpieczony nie wniósł odwołania, w związku z czym decyzja stała się prawomocna.
W 2022 r. Ubezpieczony złożył wniosek o wydanie decyzji ustalającej wysokość świadczenia emerytalnego z pominięciem art. 15c. Organ wydał decyzję odmowną. Od powyższej decyzji Ubezpieczony wniósł odwołanie, wnioskując o przeprowadzenie dowodu z dwóch świadków oraz akt z IPN. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy nie przeprowadził dowodów z zeznań świadków i oddalił odwołanie. /…/ Nową okoliczności nie jest przy tym sam fakt podjęcia przez Sąd Najwyższy w określonej dacie uchwały, ale wyłożona w jej uzasadnieniu wykładnia normy art. 13b tejże ustawy, zgodnie z którą dla zastosowania normy art. 15c nie można poprzestać na treści zaświadczenia z IPN i samej formalnej przynależności do danej struktury, lecz konieczna jest indywidualna ocena służby danego ubezpieczonego, który to standard konstytucyjny (vide: uzasadnienie uchwały SN) nie został uwzględniony przez organ rentowy.
Więcej:
https://www.adwokat-cholub.pl/warto-wiedziec/emerytury-i-renty-mundurowe/216-art-33-ust-1-pkt-1-nowe-okolicznosci-to-nowa-wykladnia-normy-art-13b.html
11.11.2023, Wojciech Czuchnowski
W piątkowy wieczór Jarosław Kaczyński w specyficzny sposób uczcił nadchodzące Święto Niepodległości. Spod pomnika Józefa Piłsudskiego, otoczony przez tłum wiernych działaczy, przekazał Polsce i światu przesłanie na nadchodzące lata.
/…/ Gdy Kaczyński rządził, często powoływał się na demokratyczną wolę większości. Teraz tę wolę ma za nic. I w gruncie rzeczy wzywa do wojny domowej. Swoim wyborcom mówi, że nie ma dla nich żadnej płaszczyzny nie tylko poparcia, ale nawet współistnienia z nową władzą.
Bo zdaniem Kaczyńskiego albo Polska będzie pisowska, albo nie będzie jej w ogóle.
Więcej:
https://wyborcza.pl/7,75398,30391889,kaczynski-tylko-polska-pis-jest-polska-niepodlegla.html
14.11.2023, Paulina Nowosielska
Cofnięcie skutków nowelizacji o zaopatrzeniu emerytalnym z 2016 r. to plan docelowy, ale trudny do zrealizowania.
Dlatego na stole pojawiają się rozwiązania przejściowe. „Wprowadzimy rozwiązania przywracające prawa nabyte emerytów pobierających świadczenia na podstawie przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy” – to 20. punkt podpisanej w ubiegłym tygodniu umowy koalicyjnej nowej parlamentarnej większości. Zabiegała o to lewica, która taki postulat miała wśród swoich obietnic wyborczych. Ale prawnicy ostrzegają, że znalezienie rozwiązania ustawowego w obecnym prawnym galimatiasie jest zadaniem karkołomnym.
Bez poparcia prezydenta
– Póki prezydentem jest Andrzej Duda, w kwestii zmian ustawowych mamy związane ręce.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” przyjęła w środę stanowiska, w których sprzeciwiła się likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej oraz przywróceniu przywilejów emerytalnych funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa – przekazano na stronach tysol.pl.
Więcej:
https://opoka.org.pl/News/Polska/2023/nszz-solidarnosc-dla-likwidacji-ipn-i-przywilejom-emerytalnym
23.11.2023, Dorian Lesner
Pracodawca stwierdził, że stosunek pracy pracownicy korpusu służby cywilnej wygasł z uwagi na złożenie oświadczenia lustracyjnego, w którym potwierdziła pracę w organach bezpieczeństwa państwa. Sąd uznał jednak, że podstawa prawna tego działania w sposób oczywisty naruszała normy konstytucyjne. Podkreślono, że nie każde nawiązanie stosunku prawnego w ramach służby państwowej, wiąże się z zaangażowaniem w realizowanie zadań i funkcji charakterystycznych dla ustroju państwa totalitarnego.
Więcej:
https://www.prawo.pl/kadry/lustracja-w-sluzbie-cywilnej-niekonstytucyjna,524047.html
15.11.2023
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wyraża stanowczy sprzeciw wobec planów przywrócenia uprawnień emerytalnych z lat PRL dla byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, które są jednym z punktów umowy koalicyjnej KO, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy.
NSZZ „Solidarność”, który wywalczył Polsce niepodległość przypomina, że funkcjonariusze PRL-owskich służb, w tym ci siejący terror i dopuszczający się zbrodni na narodzie polskim, nie zostali pozbawieni uprawnień emerytalnych, a jedynie przywilejów przyznanych przez komunistyczny reżim. Odebranie tych przywilejów było aktem sprawiedliwości przede wszystkim wobec ofiar tych ludzi, jak również wobec całego społeczeństwa, które uczciwie pracując takich dodatków nie otrzymywało.
Przypominamy również, szczególnie tym posłom, którzy należą, lub należeli kiedyś do „Solidarności”, że głosowanie za przywróceniem przywilejów emerytalnych funkcjonariuszom komunistycznego reżimu byłoby jednoznaczne z odebraniem sobie prawa do powoływania się na etos „Solidarności” w swoim życiorysie.
16.11.2023, Maciej Szymkowiak
– Młodzi widzą, że ta praca wiąże się z napięciem, stresem, a czasami nawet mobbingiem. Do tego dochodzi nieufność społeczeństwa wobec policjantów. Tylu odejść jeszcze nigdy nie było. A to przecież wpłynie na jakość interwencji – rozmawiamy z mł. insp. Andrzejem Szarym, przewodniczącym ZW NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego o sytuacji w polskiej policji.
Więcej:
https://wpoznaniu.pl/tak-zle-jeszcze-nie-bylo-w-polskiej-policji-doswiadczeni-odchodza-mlodzi-nie-przychodza-wywiad/
16 11 2023, Maciej Miłosz
Na początku października było o 5 tys. mniej policjantów niż rok wcześniej. Nieobsadzone jest co dziewiąte stanowisko.
Nieco ponad 107 tys. – tyle 1 października 2023 r. wynosiła liczba wszystkich etatów w polskiej policji. Najwięcej jest ich w służbie prewencyjnej – ponad 65 tys., i kryminalnej – prawie 31 tys. Do tego dochodzą m.in. służba śledcza, kontrterroryści, policjanci zwalczający cyberprzestępczość, kierownictwo. Problem w tym, że ze 107 tys. etatów na początku ubiegłego miesiąca obsadzonych było tylko nieco ponad 95 tys., a wakaty stanowiły ponad 11 proc. etatów. Najwięcej wolnych miejsc było w służbie odpowiedzialnej za zwalczanie cyberprzestępczości – obsadzonych było tylko 487 z 800 stanowisk, co oznacza, że wakaty stanowiły prawie 40 proc.
16.11.2023, Alan Bartman
W ciągu roku kadry policji uszczupliły się o pięć tysięcy etatów – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Obecnie w służbie pozostaje nieco ponad 95 tys. osób, pomimo zapotrzebowania na ok. 107 tys. pracowników. Z największą liczbą wakatów – równą 40 proc. kadr – mierzą się oddziały zwalczające cyberprzestępczość.
24.11.2023, Piotr Głuchowski
Rozbijemy układ układów, jaki stworzyli w Polsce minister Kamiński, prokurator Barski i komendant Szymczyk – mówi bydgoski poseł KO Krzysztof Brejza, którego wcześniej służby śledziły Pegasusem.
W roku 2007 przywracaliśmy apolityczność policji po dwóch latach PiS; teraz mamy do odkręcenia lat osiem, więc i działania będą bardziej radykalne – zapowiada senator Grzegorz Schetyna, niegdyś minister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Tuska. – Scenariusze mamy gotowe – dodaje.
– Trzeba rozpocząć audyt: kto nadużywał prawa, kto je łamał, kto wydawał polityczne rozkazy, a kto je wykonywał bez szemrania, chociaż mógł odmówić – wylicza generał Adam Rapacki, w latach 2007-12 wiceminister w resorcie Schetyny, a wcześniej zastępca komendanta głównego policji.
Więcej:
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,30425498,wysoki-ranga-policjant-wiekszosc-z-naszych-sympatyzuje-z-pis.html
21.11.2023, Piotr Pytlakowski
Nie stać dzisiaj Polski na wielkie czystki, ale tam, gdzie naruszano prawo, sprawców trzeba rozliczyć. Rozmowa z gen. Adamem Rapackim, byłym wiceszefem policji i byłym wiceministrem spraw wewnętrznych, ekspertem ds. reformy policji i służb specjalnych.
PIOTR PYTLAKOWSKI: – Po ośmiu latach bezeceństw władzy politycznej, notorycznym łamaniu ustawy o zgromadzeniach, inwigilacji polityków opozycji osławionym Pegasusem coś trzeba ze służbami państwa zrobić. Czeka nas rewolucja czy ewolucja?
ADAM RAPACKI: – Na pewno nie rewolucja, bo ta oznacza totalną weryfikację. Nie stać dzisiaj Polski na wielkie czystki, tak jak przy transformacji ustrojowej w latach 1989–90. Ale tam, gdzie naruszano prawo, sprawców trzeba rozliczyć.
Więcej:
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2234510,1,sluzby-wroca-na-sluzbe-gen-rapacki-dla-polityki-o-tym-jak-po-rzadach-pis-naprawic-policje-i-sluzby.read
13.11.2023
„Wszystkie funkcje CBA zostaną przejęte przez policję, w związku z tym, dalej będziemy ścigać korupcję i to w sposób w pełni zdeterminowany” – powiedział Rafał Trzaskowski wiceszef Platformy Obywatelskiej. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzi likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zapisanej m.in. w podpisanej przez liderów Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Polski 2050 i Lewicy umowy koalicyjnej.
19.11.2023, Marcin Jan Orłowski
„Histeryczna akcja szefa CBA, który nagle przypomniał sobie o wartościach UE i ’donosi’ za granicą na złych polityków, którzy chcą rozwiązać CBA” – pisze Paweł Wojtunik. Były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego i dyrektor Centralnego Biura Śledczego odniósł się do listu autorstwa Andrzeja Stróżnego, wysłanego do „partnerskich służb antykorupcyjnych”.
Zdjęcie listu, wysłanego przez obecnego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zostało opublikowane na twitterowym profilu Pawła Wojtunika.
W treści znajdują się fragmenty, w których Andrzej Stróżny wyraża obawę dotycząca likwidacji służb, zapowiadają przez polityków partii opozycyjnych.
13.11.2023, Andrzej Sikorski
Czy szef polskiego więziennictwa Jacek Kitliński zostanie dyscyplinarnie zwolniony ze służby za represjonowanie podwładnych?
To, że nowy minister sprawiedliwości pozbędzie się gen. insp. Jacka Kitlińskiego, jest pewne. Nie zmieni tego fakt, że Kitliński dyrektorem generalnym Służby Więziennej został jeszcze za rządów PO-PSL, a generalską nominację otrzymał od prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jednak zwolnienie dyscyplinarne byłoby radykalnym posunięciem, niespotykanym na tak ważnym stanowisku w Służbie Więziennej (w czerwcu br. Kitliński został awansowany przez prezydenta Andrzeja Dudę na najwyższy w hierarchii służbowej stopień generała inspektora).
Generała wsadził na minę jego bezpośredni przełożony – odpowiedzialny za więziennictwo wiceminister Michał Woś, który w rozmowie z branżowym portalem InfoSecurity24.pl mówił o zjawisku mobbingu w Służbie Więziennej i wykorzystywaniu przez przełożonych, w celach represji, delegacji funkcjonariuszy do jednostek odległych od ich miejsca zamieszkania.
Więcej:
https://www.tygodnikprzeglad.pl/jak-koncza-generalowie/
24.11.2023, Leszek Kostrzewski
Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej przez lata nie rozstrzygał spraw, które mogłyby narazić rząd PiS na miliardowe odszkodowania. Po przegranych przez rządzących wyborach zmienił taktykę i szybko zapadają wyroki. Kolejny już 28 listopada. Wszystko po to, by nowy rząd był niewypłacalny.Więcej:
https://wyborcza.biz/biznes/7,177151,30437213,strategia-trybunalu-przylebskiej-puscic-nowy-rzad-z-torbami.html