Wielkość liter:
Kontrast:
Przegląd mediów – 20.09.2023 r.
Zawiera wybrane przez Biuro ZG SEiRP artykuły i informacje opublikowane w prasie i mediach elektronicznych dotyczące walki z ustawą represyjną, a także związane z innymi sprawami ważnymi dla naszego środowiska.
Dominik Mikołajczyk 13.09.2023
Do październikowych wyborów parlamentarnych coraz bliżej i widać to wyraźnie patrząc na polityków, którzy coraz aktywniej i śmielej prezentują pomysły na to, jak ich zdaniem powinien funkcjonować nasz kraj. W miniony weekend bliżej swoje pomysły przedstawiły m.in. dwie największe partie. Co mają do zaoferowania mundurowym? Jakie zmiany powinny zostać wprowadzone w służbach? Jak wyglądać ma system bezpieczeństwa wewnętrznego? Sprawdźmy to.
Na początku trzeba jasno powiedzieć, że ci którzy oczekują całego wachlarza pomysłów dotyczących formacji mundurowych, funkcjonariuszy czy tego jak powinien funkcjonować system bezpieczeństwa wewnętrznego, mogą być zawiedzeni. Nie jest wprawdzie tak, że pomysłów odnoszących się do tych kwestii nie ma w ogóle, jednak nie ma co ukrywać, że na przepych także liczyć nie można.
Więcej na infosecurity24.pl
KO, KOAL 09.09.2023
W sobotę Koalicja Obywatelska opublikowała „100 konkretów na 100 dni”. Jednym z nich jest… przywrócenie esbeckich emerytur. Ten postulat został umieszczony na stronie internetowej w dziale „Obrona narodowa”. W „konkrecie” nr 77 czytamy: „Przywrócimy emerytom mundurowym prawa nabyte – uprawnienia emerytalne odebrane im z naruszeniem powszechnych norm prawa”.
Koalicja Obywatelska przywróci esbeckie emerytury. To realizacja jednej z zapowiedzi Donalda Tuska. 24 stycznia podczas spotkania w Siedlcach lider PO mówił o przywróceniu emerytur byłym funkcjonariuszom aparatu represji PRL.
Pan Jan, jak później ujawnił Sławomir Cenckiewicz – były pracownik SB, najpierw stwierdził, że ma nadzieję na wygraną Platformy Obywatelskiej. Potem zapytał Donalda Tuska, czy „naprawi” ustawę wprowadzoną przez PiS, która wyrównała uposażenia i emerytury byłych funkcjonariuszy represji i ich ofiary. Według niego to nie jest sprawiedliwość społeczna.
Więcej na tvp.info
ŚWIAT 09.09.2023
„Przywrócimy emerytom mundurowym prawa nabyte – uprawnienia emerytalne odebrane im z naruszeniem powszechnych norm prawa” – głosi Konkret 77 zaproponowany przez Platformę Obywatelską i Tuska. Nikt już nie może mieć złudzeń, jakiej Polski – ponownie – chce „totalna” opozycja. Przypomnijmy, że kilka tygodni temu kontrowersyjny Klub Generałów i Admirałów RP, skupiający w swych szeregach m.in. byłych komunistycznych aparatczyków w mundurach, wystosował apel, w którym wskazał, jak głosować w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Wcześniej programowe konsultacje z czerwonymi generałami prowadzili politycy Platformy.
Więcej na niezalezna.pl
Ewa Karbowicz, 15.09.2023
Nie ma uzasadnienia, dlaczego osoba, która ma 35 albo 40 lat, może już być emerytem, bo pracowała w służbach, policji czy wojsku. To takie same osoby jak te, które pracują w innych branżach. Z założenia system emerytalny powinien być tylko dla osób, które ze względu na swój wiek nie są w stanie pracować – mówi Antoni Kolek, doktor nauk społecznych, prezes Zarządu Instytutu Emerytalnego.
Więcej na praca.gazetaprawna.pl
16.08.2023
– Ci ludzie byli weryfikowani przy zmianie systemu, część z nich przeszła do policji. Nie można po raz drugi i trzeci zabierać im świadczeń. Gdzie jest w tym logika? – mówił w Polskim Radiu 24 Marek Dyduch (Lewica).
… Z list KO wystartuje też Andrzej Rozenek z PPS. – To jest bardziej zrozumiałe. Posiada elektorat służb bezpieczeństwa PRL i to może się przydać PO. Te osoby zostały skrzywdzone dwoma ustawami. Pierwszą przyjęto za rządów PO, drugą za czasów PiS. Mamy nadzieję, że ci ludzie to dostrzegą. Chcemy, żeby ich emerytury zostały przywrócone w ogóle. Ci ludzie byli weryfikowani przy zmianie systemu, część z nich przeszła do policji. Nie można po raz drugi i trzeci zabierać im świadczeń. Gdzie jest w tym jest logika? Chodzi o powagę państwa – podsumował poseł Nowej Lewicy.
Zgodnie z ustawą dezubekizacyjną, od 1 października 2017 roku emerytury i renty byłych esbeków i funkcjonariuszy tajnych służb PRL zostały obniżone do wysokości średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS.
Więcej na polskieradio24.pl
Oprac.: Anna Kempys, 12 09 2023
Film „Zielona granica” Agnieszki Holland to kolejna faza plucia na polski mundur, plucia na polskie służby, plucia na polskie wojsko i wszystkich tych, którzy strzegą 24 godziny na dobę, z narażeniem swojego życia i zdrowia granicy RP, po to, by w Chełmie nie było Buczy – powiedział na łamach wpolsce.pl szef MEiN Przemysław Czarnek. Produkcja, nagrodzona Specjalną Nagrodą Jury oraz sześcioma innymi nagrodami pozaregulaminowymi na zakończonym w sobotę Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, trafi na ekrany polskich kin 22 września.
Minister edukacji atakuje Agnieszkę Holland. „Jesteśmy bardzo wdzięczni pani Holland za ten film, bardzo dobrze że on się pojawia teraz w kinach, bo jest to kolejna faza plucia na polski mundur, plucia na polskie służby, plucia na polskie wojsko i wszystkich, którzy strzegą 24 godziny na dobę, z narażeniem swojego życia i zdrowia granicy RP, po to, by w Chełmie nie było Buczy. Po to by w Rzeszowie, Lublinie czy Warszawie nie było Marsylii, podpalanych samochodów. Po to, by gwałtów na Polkach nie było tyle co we Francji czy Belgii” – powiedział we wtorek minister edukacji i nauki na temat filmu „Zielona granica”.
„Bardzo dziękuję pani Holland, że ten film puszcza teraz, bo odsłania po raz kolejny to, jakie nastawienia ma tamta strona reprezentowana przez 'Gazetę Wyborczą’ do polskich służb, wojska i munduru” – stwierdził Czarnek.
Więcej na film.interia.pl
Oprac.: Krystian Zając 9.09.2023
Premiera „Zielonej granicy” Agnieszki Holland zaplanowana jest dopiero na 22 września, ale już od wielu dni film budzi w Polsce ogromne kontrowersje. Tym razem produkcji walczącej właśnie o Złote Lwy na festiwalu w Wenecji dostało się od związkowców Straży Granicznej.
Związkowcy z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej wydali właśnie oświadczenie na temat „Zielonej granicy” Agnieszki Holland.
/…/ „Słowa Agnieszki Holland, jakoby obrońcy polskiej granicy mieli przeciwko sobie co najwyżej inżynierów, lekarzy, czy literatów, brzmią jak ponury żart. Niemal codziennie do baz wracają z patroli granicznych nasze radiowozy z powgniataną karoserią i wybitymi szybami. Niech pani Holland powie w twarz naszym chłopakom i dziewczynom z granicy, że to, co na nich spada od strony Białorusi, to tylko suwmiarki, stetoskopy i stalówki. Uprzedzamy, że w odpowiedzi może nie dostać owacji na stojąco” – podsumowali związkowcy.
Pismo podsumowali natomiast słowami: „Tylko świnie siedzą w kinie”.
Więcej na film.interia.pl
Grażyna J. Leśniak, 30.08.2023
Drastycznie spadła liczba pytań prawnych kierowanych do Trybunału Konstytucyjnego – w 2022 r. złożono ich zaledwie 12. Bywa, że w sądach zawieszonych jest po kilkaset spraw, w oczekiwaniu na werdykt TK. Bezwład Trybunału powoduje, że sądy coraz częściej same orzekają o konstytucyjności przepisów – wskazują prawnicy. I uważają to za bardzo dobry trend.
Zgodnie z art. 177 par. 1 pkt 3(1) Kodeksu postępowania cywilnego, sąd może zawiesić postępowanie z urzędu, jeżeli rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku postępowania toczącego się przed Trybunałem Konstytucyjnym albo Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I z tej możliwości sądy dotąd korzystały. Co więcej, wiele z nich nie kierowało kolejnego pytania dotyczącego tego samego zagadnienia prawnego, tylko czekało na rozstrzygnięcie pytania, które wcześniej do TK wpłynęło. Począwszy od 2016 r., kiedy prezesem Trybunału Konstytucyjnego została Julia Przyłębska, a rządząca większość stopniowo zaczęła lokować w nim kolejnych, wskazanych przez siebie sędziów, liczba kierowanych do TK pytań prawnych drastycznie spadła. I zamiast kilkudziesięciu czy nawet ponad stu pytań prawnych wysyłanych rocznie do TK (np. w 2008 r. – 121, w 2015 r. – 135), do Trybunału wpływa ich teraz zaledwie… kilkanaście.
Więcej na prawo.pl
Mariusz Jałoszewski, 01.01.2023
Sędzie Marzanna Piekarska-Drążek, Ewa Gregajtys i Ewa Leszczyńska-Furtak od dziś wracają do orzekania w wydziale karnym Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Rok temu zostały z niego karnie przeniesione. Ale nie poddały się i dziś wygrały
TO WAŻNA wiadomość dla wszystkich sędziów w Polsce, ale też dla obywateli, którzy mają prawo do procesu przed niezależnym i wyspecjalizowanym sądem. Bo trzy sędzie apelacyjne z Warszawy walczyły o poszanowanie prawa. Wygrały. I będą mogły z powrotem robić to, co najlepiej potrafią i za co są cenione – sądzić sprawy karne.
Więcej na oko.press
dgk, 08.09.2023
Prezydent Andrzej Duda wręczył w piątek akty powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego oraz asesora sądowego. Wśród nowo powołanych sędziów jest Anna Dziergawka, rekomendowana przez KRS do Izby Karnej SN. Podczas wysłuchania przed KRS nieoczekiwanie przedstawiła zaświadczenie od bydgoskiego biskupa o swoich kwalifikacjach moralnych i o tym, że jest praktykującą katoliczką.
Dr Anna Dziergawka – sędzia Sądu Okręgowego w Bydgoszczy – czekała na powołanie od stycznia. To wtedy Krajowa Rada Sądownictwa zakończyła pierwsze w historii, publiczne wysłuchanie kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Do obsadzenia w konkursie było siedem stanowisk sędziów izby karnej SN. Ubiegało się o nie osiem osób, ale KRS rekomendowała do awansu jedynie sędzię Dziergawkę.
Więcej na www.rp.pl
Robert Zieliński, 4.09.2023
Prokuratura prawomocnie umorzyła śledztwo, w którym podejrzanym był najbardziej rozpoznawalny działacz policyjnych związków Andrzej Szary – dowiedział się tvn24.pl. W 2021 roku wiceszef zarządu głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów i przewodniczący zarządu wojewódzkiego tej organizacji w Poznaniu usłyszał zarzuty.
Więcej na tvn24.pl
Maciej Chołodowski, 29.08.2023
Policjant, wobec którego prokuratura przedstawiła zarzuty w sprawie paraliżu pociągów, od lutego pracował w Wydziale Techniki Operacyjnej KWP w Białymstoku. To wydział, który zajmuje się m.in. „prowadzeniem obserwacji transgranicznych oraz realizacją innych zadań z zakresu techniki operacyjnej, wynikających z umów i porozumień międzynarodowych”.
Więcej na bialystok.wyborcza.pl
ŁKU, 05.09.2023
Była policjantka twierdzi, że podczas pracy w Legnicy była ofiarą mobbingu i molestowania seksualnego. Dowódca miał regularnie „podrywać” Karolinę, z czasem zaczął ją poniżać, aż funkcjonariuszka odeszła ze służby. Teraz domaga się od państwa polskiego 2 mln zł odszkodowania.
Więcej na www.o2.pl
KDH, 08.09.2023
Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, w liście otwartym do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry stanął w obronie Agnieszki Holland. Nazwał ton wypowiedzi polityka „skandalicznym”.
„Zielona granica” Agnieszki Holland zebrała świetne recenzje po premierze na festiwalu w Wenecji. Wielu uważa, że dzieło jest kandydatem do głównej nagrody. Jednak w Polsce fabuła filmu, która związana jest z wydarzeniami na granicy z Białorusią, „zmotywowała” prawicę do brutalnego ataku na reżyserkę.
Więcej na film.wp.pl
Anton Ambroziak, 08.09.2023
„To działanie nikczemne i jeśli dopuszcza się go polski obywatel to ściąga na siebie hańbę i najgłębszą pogardę” – tak związkowcy nadwiślańskiego oddziału SG atakują Agnieszkę Holland za film „Zielona Granica”.
„ZIELONA Granica” to fabuła inspirowana kryzysem uchodźczym na polsko-białoruskim pograniczu. Film zadebiutował 5 września 2023 na festiwalu w Wenecji, gdzie zebrał 15-minutową owację na stojąco. Zagraniczne media w recenzjach rozpisywały się o „arcydziele pełnym humanizmu”, „fundamentalnej empatii”, produkcji „skrajnie przejmującej”. To cios w splot słoneczny, mocne świadectwo kondycji, w jakiej znalazła się Europa – pisze brytyjski The Guardian.
Więcej na oko.press
Katarzyna Stefańska, 09.09.2023
Odczuwam cichą radość z tej szczególnej nagrody – radość z tego, że dziś, w 2023 roku, możliwe jest, że odznaczenie związane z imieniem i misją Jana Karskiego otrzymuje Niemiec – mówił Horst Koehler, były prezydent Niemiec w trakcie przemówienia w łódzkiej katedrze.
Nagroda Orła została ustanowiona w 2000 roku przez Jana Karskiego, by trafiać do osób, które „godnie nad Polską potrafią się zafrasować”, a przy tym nie będąc Polakami, dobrze Polsce życzą”. Po raz pierwszy w historii otrzymał ją Niemiec, Horst Koehler, były prezydent Niemiec w latach 2004-2010.
Więcej na lodz.wyborcza.pl
15.09.2023
Przez ulice Warszawy przeszedł „MARSZ GNIEWU NA KPRM” – ogromny protest pracowników budżetówki zrzeszonych w OPZZ i FZZ. (…) „Marsz Gniewu na KPRM” rozpoczął się punktualnie o 12:00 na Placu Defilad w Warszawie. Stamtąd protestujący przeszli przez Rondo Dmowskiego, Aleje Jerozolimskie, Rondo de Gaulle’a, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży, ulicę Wiejską przed gmach Sejmu, ul. Piękną i Aleje Ujazdowskie przed Kancelarię Premiera RP. W przemarszu wzięło udział kilka tysięcy pracowników zrzeszonych w dwóch największych centralach związkowych (…). Czego domagają się pracownicy budżetówki? – podwyżek o co najmniej 20% z wyrównaniem od 1 lipca 2023 r. oraz podwyżek o co najmniej 24% od 1 stycznia 2024 r. – corocznego realnego wzrostu wynagrodzeń w całym sektorze usług publicznych – systemowych rozwiązań w zakresie kształtowania płac – zapobiegania zwiększaniu się dysproporcji w wynagrodzeniach pomiędzy sektorem publicznym a prywatnym.Więcej na opzz.org.pl