• Zarząd Główny SEiRP

  • ul. Domaniewska 36/38, 02-672 Warszawa
  • 22 601 29 13
Odznaka polskiej Policji

Wielkość liter:

Kontrast:

Infoteka 59

Infoteka nr 59. Przegląd mediów – 28. 06. 2022 r.

Zawiera wybrane przez Biuro ZG SEiRP artykuły i informacje opublikowane w prasie i mediach elektronicznych dotyczące walki z ustawą represyjną, a także związane z innymi sprawami ważnymi dla naszego środowiska.

1. Zawarli z wolną Polską umowę, PiS ją złamał

https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,28609274,starzy-szpiedzy-ida-do-sadu-i-wygrywaja-adwokat-zawarli-z.html

Starzy szpiedzy idą do sądu i wygrywają. Adwokat: Zawarli z wolną Polską umowę, PiS ją złamał. Ustawa dezubekizacyjna 23.06.2022, Jarosław Kopeć. Przez lata narażał życie za granicą, ma medale za zasługi dla NATO. PiS obniżył mu emeryturę do niecałych 2 tys. na rękę.

Z adwokatem Janem Dudzikiem rozmawia Jarosław Kopeć. Jarosław Kopeć: Przed rozmową poleciłeś mi książkę Johna Pomfreta „Pozdrowienia z Warszawy”. To historia o tym, jak agenci wywiadu z PRL-u przeorientowali się na współpracę z wywiadem amerykańskim. I jak wartościowe były dla Amerykanów ich kontakty i umiejętności. Dlaczego ta książka?

Jan Dudzik – adwokat, partner z warszawskiego biura kancelarii Sowisło Topolewski z Poznania. Reprezentuje około setki byłych oficerów wywiadu cywilnego PRL, których dotknęła ustawa dezubekizacyjna: Bo w bardzo przystępny sposób prezentuje, jak wywiad cywilny przeszedł ze strefy wpływów Związku Radzieckiego do strefy wpływów NATO. No i pojawiają się tam ludzie, których biografie to materiał na filmy sensacyjne.

2. Wrocławski lekarz uznany za ubeka i pozbawiony emerytury, choć przez 60 lat tylko leczył ludzi

https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,28592883,wroclawski-lekarz-uznany-za-ubeka-i-pozbawiony-emerytury-choc.html?fbclid=IwAR0iXX_vH1Izyg7MyrEAISRRxypVOuUVOUreEL67t9OF8MjaY66qIa6riDA

Wrocławski lekarz uznany za ubeka i pozbawiony emerytury, choć przez 60 lat tylko leczył ludzi. Dezubekizacja, 20.06.2022, Marcin Rybak. Wrocławski lekarz Edward Malik przez 60 lat leczył ludzi. Na 92. urodziny dostał pismo z MSWiA, że obniżają mu emeryturę. Bo gdy był młody jego szpital podlegał UB, a skoro w nim pracował, to znaczy że „był częścią sowieckiego aparatu represji”. W grudniu 2016 roku Sejm głosami PiS uchwalił „ustawę dezubekizacyjną”. Przewidywała ona obniżenie specjalnych, policyjnych emerytur wszystkim, którzy „działali na rzecz państwa totalitarnego”. Ustawa wymienia komunistyczną policję polityczną, czyli Służbę Bezpieczeństwa, ale i niektóre inne instytucje z PRL. Każdy, kto był z nimi związany – bez znaczenia jak długo i co robił – miał obniżaną emeryturę do średniej, wypłacanej przez ZUS. W 2017 roku było to 1700 złotych. Wobec dra Malika Instytut Pamięci Narodowej orzekł, że „pełnił służbę na rzecz totalitarnego państwa”. Niespecjalnie długo, bo od grudnia 1953 do grudnia 1954, ale pełnił. Dlaczego tak krótko? Wszak komunizm trwał w Polsce co najmniej do 1990 roku, a niektórzy twierdzą, że nawet dłużej. Ale „dezubekizacja” najsurowiej traktuje tych, którzy pracowali w „organach bezpieczeństwa państwa” do 1954 roku. Obniżenie emerytur obejmuje wszystkich, niezależnie od tego, czy pracowali w milicji i łapali przestępców czy mordowali żołnierzy wyklętych. Po 1954 roku obniżenie emerytur dotyczy tylko osoby związane ze Służbą Bezpieczeństwa.

3. SN wydał wyrok ws. pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa

https://www.rp.pl/prawo-dla-ciebie/art36437491-sn-wydal-wyrok-ws-pracy-lub-sluzby-w-organach-bezpieczenstwa-panstwa

SN wydał wyrok ws. pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa. Sąd Najwyższy odpowiedział na pytanie prawne Rzecznika Praw Obywatelskich o znaczenie prawne zwrotu „praca lub służba w organach bezpieczeństwa państwa” z ustawy lustracyjnej. Publikacja: 02.06.2022. Chodzi o lustrowanych dziś słuchaczy lub studentów szkół resortu spraw wewnętrznych z przełomu lat 1989-1990. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się z pytaniem prawnym do Sądu Najwyższego, czy sam fakt tych studiów wystarczy do uznawania ich za osoby, które pracowały lub służyły w organach bezpieczeństwa PRL – czy też trzeba dodatkowo ustalać, że w tym czasie zwalczali oni opozycję demokratyczną, związki zawodowe, kościoły lub też łamali prawa człowieka i obywatela na rzecz komunistycznego ustroju totalitarnego?

Marcin Wiącek zadał pytanie w związku z ujawnionymi w orzecznictwie sądów apelacyjnych rozbieżnościami. W jego ocenie samo zaszeregowanie na podstawie personalnego rozkazu w poczet słuchaczy lub studentów Wydziału Zamiejscowego Porządku Publicznego ASW jest niewystarczające i nie wypełnia kryteriów służby w organach bezpieczeństwa państwa – a już z pewnością nie w takim rozumieniu, jakie przyjmuje ustawa lustracyjna i orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego.

4. Czy wdowa po Leszku Drogoszu doczeka się przywrócenia renty? Sąd ma ogromne zaległości i mało sędziów

https://kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,28523454,czy-wdowa-po-leszku-drogoszu-doczeka-sie-przywrocenia-renty.html

Czy wdowa po Leszku Drogoszu doczeka się przywrócenia renty? Sąd ma ogromne zaległości i mało sędziów. Janusz Kędracki, 1 czerwca 2022. Już prawie rok czeka wdowa po Leszku Drogoszu na rozpatrzenie apelacji dotyczącej obcięcia jej renty po mężu. „Termin rozpoznania sprawy, nawet orientacyjny, nie jest możliwy do wskazania” – pisze przewodniczący wydziału Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

O problemie Ireny Drogosz pisaliśmy latem ubiegłego wieku. Schorowanej kobiecie, wdowie po słynnym „Czarodzieju ringu”, trzykrotnym mistrzu Europy w boksie i olimpijczyku, obcięto w 2017 r. rentę rodzinną po mężu z 2400 zł do 1456 zł. Stało się tak w wyniku tzw. ustawy dezubekizacyjnej.

Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA zdecydował tak na podstawie informacji z IPN, że Leszek Drogosz, który jako trener szkolił pięściarzy Błękitnych Kielce i przez 13 lat był na etacie zwykłego milicjanta, został w 1975 r. przeniesiony na etat w Służbie Bezpieczeństwa, będącej w strukturach ówczesnej Milicji Obywatelskiej. W sumie na 2 lata i 1 miesiąc przed odejściem na wcześniejszą emeryturę. I przez to potraktowano go jak esbeka, stawiając w jednym szeregu z tymi, którzy m.in. zwalczali demokratyczną opozycję.

5. Daniel Olbrychski: „To, jak się postępuje z jego żoną, jest czymś haniebnym”

https://kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,27417000,w-obronie-czarodzieja-ringu-daniel-olbrychski-to-jak-sie.html

W obronie „Czarodzieja ringu”. Daniel Olbrychski: „To, jak się postępuje z jego żoną, jest czymś haniebnym”. Janusz Kędracki, 6 sierpnia 2021. Wdowa po Leszku Drogoszu, legendarnym polskim bokserze, od czterech lat walczy o rentę rodzinną i dobre imię swojego męża. „Czarodziej ringu” został pięć lat po śmierci zdezubekizowany. Irena Drogosz od kilku lat zmaga się z chorobą nowotworową, przeszła kilka operacji, musi uczęszczać na rehabilitację. – Dobrze, że dzieci pomagają, bo nie miałabym z czego żyć – mówi. I zaraz dodaje: – Nie wyobrażam sobie, co by było, gdyby Leszek żył. On nie zostawiłby tak tego. Daniel Olbrychski, aktor, przyjaciel Leszka Drogosza: – To, jak dziś został potraktowany i jak postępuje się z jego żoną, jest czymś tak haniebnym, że brakuje słów na określenie

6. Wszystko, co złe w Polsce, to wina Kaczyńskiego. Bezsporna

https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,28589843,wszystko-co-zle-w-polsce-to-wina-kaczynskiego-bezsporna.html

Agnieszka Kublik: 18 czerwca kończy 73 lata, jest spod Bliźniąt. Mój bilans Jarosława Kaczyńskiego. Wolna sobota, 17.06.2022. Wszystko, co złe w Polsce, to wina Kaczyńskiego. Bezsporna. Jest ich bez liku, skupię się na „oczywistych oczywistościach”. 18 czerwca kończy 73 lata, jest spod znaku Bliźniąt. Bywają inteligentne, impulsywne, nerwowe, miewają dwie twarze, są kłamliwe, nieszczere i powierzchowne, a także egocentryczne i chytre. Brakuje im empatii, skupiają się na sobie. Świetnie czują się na samodzielnych lub kierowniczych stanowiskach. Czy to obraz Jarosława Kaczyńskiego? Wygrał wybory w 2015 r. hasłem „Polska w ruinie”, gdy wmówił to 5,7 mln Polaków. Teraz PiS chce przekonać miliony, że zło to „wina Tuska”. Gdybym była opozycją, to znalazłabym odpowiedź: „Wszystko, co w Polsce złego, to wina Kaczyńskiego”.

Agnieszka Kublik: Wszystkie afery po 2015 r. – wina Kaczyńskiego. W ubiegłym roku Polacy czekali na wyrok dwa razy dłużej niż 10 lat temu, mimo to Ziobro opowiada, że czeka się krócej. Bo jego resort zestawił dane, które są nieporównywalne – pierwszy kwartał tego roku z całym poprzednim rokiem.

7. Nie przystoi weteranowi działań wojennych, doktorowi i kawalerowi Orderu Virtuti Civili Klasy I nosić odznaczenia od PiS-owskiej władzy

https://zakopane.wyborcza.pl/zakopane/7,179294,28605888,nagradzany-za-akcje-po-burzy-na-giewoncie-oddaje-odznaczenia.html?token=6n92_hwkPqv5e4H0PWiTzKjm33_p89N6UpvgvUeFAC8&fbclid=IwAR0978v_u8m3Zv6rPfsbumlqL0Nf3wy0uzZdYuoXONoO_9WglkzAEBdVUJ0

Nagradzany za akcję po burzy na Giewoncie oddaje odznaczenia PiS-owi. Zakopane, 23.06.2022. Bartłomiej Kuraś. Edward Wlazło, weteran misji pokojowych, postanowił zwrócić wszystkie odznaczenia, które dostał od rządu PiS. M.in. za udział w akcji ratunkowej podczas burzy na Giewoncie latem 2019 r., przyznane przez Łukasza Szumowskiego. – Nie przystoi weteranowi działań wojennych, doktorowi i kawalerowi Orderu Virtuti Civili Klasy I nosić odznaczenia od PiS-owskiej władzy – mówi Edward Wlazło, pakując w Zakopanem odznaczenia do wysyłki. Edward Wlazło to weteran działań poza granicami państwa z legitymacją nr 2901, uczestnik misji pokojowej i humanitarnej ONZ „UNIFIL” w Południowym Libanie i Izraelu, misji rozjemczo-rozdzielającej ONZ „UNDOF” w Syrii i Izraelu, misji sił stabilizacyjnych NATO w krajach byłej Jugosławii na Bałkanach, misji antyterrorystycznej wojsk sojuszniczych NATO w Afganistanie oraz Kawaler Orderu Virtuti Civili Klasy I. Postanowił zwrócić trzy odznaczenia, które zostały mu nadane w latach 2018-2021 przez obecnie rządzących w resortach: środowiska, zdrowia i spraw wewnętrznych.

8. Służba Dyżurna Państwa

https://wyborcza.pl/7,162657,28588173,spis-przyszlych-grzechow-pis-czyli-co-zlego-zrobi-polsce-nowe.html?fbclid=IwAR26gQq7qfLm_YIJ5bbFXGugHo5zVG7kiPzIptJhUyB6T0xknu9dNo-yfrY

Spis przyszłych grzechów PiS. Co zrobi Polsce nowe prawo zaprezentowane przez Kaczyńskiego.Waldemar Paś, 17.06.2022. PiS mówi elektoratowi: zatroszczymy się o was, damy wam pieniądze (szef MSWiA i wojewodowie będą dysponowali funduszem blisko 3 mld zł rocznie) m.in. na karetki, będziecie mogli realizować swoje pasje. We wtorkowej konferencji uczestniczyliwicepremier Jarosław Kaczyński, szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz jego zastępca Maciej Wąsik. Przedstawili założenia ustawy o ochronie ludności. Nie było tych, którzy na projekcie tracą, czyli premiera Mateusza Morawieckiego i szefa jego kancelarii Michała Dworczyka. Mariusz Kamiński potrząsał plikiem kartek, mówiąc, że to żmudnie i solidnie wypracowany projekt, ale dokument – poza jego ustnym omówieniem – nie został oficjalnie udostępniony opinii publicznej. Ma się nad nim pochylić rząd.

9. Szukamy ludzi, którzy mają poczucie misji

https://cyberdefence24.pl/polityka-i-prawo/komendant-centralnego-biura-zwalczania-cyberprzestepczosci-insp-adam-cieslak-szukamy-ludzi-ktorzy-maja-poczucie-misji

Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, insp. Adam Cieślak: „Szukamy ludzi, którzy mają poczucie misji”. Nikola Bochyńska, 06.06.2022. Na jakim etapie znajduje się tworzenie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości? Jak przebiega rekrutacja cyberpolicjantów? Jakie cechy powinien mieć każdy cyberpolicjant? Jakie uprawnienia będzie miało CBZC? Czym wyróżni się w strukturach Policji? Na te i wiele więcej pytań odpowiada – w pierwszym wywiadzie po powołaniu na stanowisko – Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, Insp. Adam Cieślak.

Nikola Bochyńska, CyberDefence24.pl: 12 stycznia br. to pierwszy dzień istnienia Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Co od tamtej pory udało się zrobić? Na jakim etapie tworzenia Biura jesteście?

Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, Insp. Adam Cieślak: Ruszyliśmy 12 stycznia, ale już w listopadzie ubiegłego roku Komendant Główny Policji powołał mnie na Pełnomocnika ds. utworzenia CBZC. Dzięki temu zyskałem dwa miesiące na przygotowanie wielu formalności, których na co dzień nie widać. Aby stworzyć nowe biuro trzeba przygotować naprawdę wiele dokumentów, ale przede wszystkim też wprowadzić szereg zmian w już istniejących. Niektóre były mi tak odległe, że nie do końca byłem świadomy, że mogą one odnosić się do pracy Biura. W niektórych z nich trzeba było wprowadzić np. zwrot „Komendant CBZC”. Tych obszarów jest bardzo dużo i z każdym dniem – zamiast zadań ubywać, to przybywa. Od pomysłów na nową siedzibę centrali i zarządu warszawskiego, po adaptację i budowę kilku innych – terenowych. Opracowanie planów pomieszczeń, ich przystosowanie – to jedna z trudniejszych spraw. Do tej pory były to dla mnie tematy odległe, w swojej karierze nie zajmowałem się logistyką. Do tego rekrutacja, która jest bardzo istotnym elementem. To weryfikacja obecnego pionu cyber w Komendach Wojewódzkich i Stołecznej oraz w Komendzie Głównej Policji. Ustawa nakłada obowiązek przejęcia ludzi, którzy posiadają odpowiedni zasób wiedzy. To przygotowanie zarówno pytań, jak i zadań, przeprowadzenie rozmów z kilkuset osobami – było ich ponad 600.

10. Co z waloryzacją mundurowych uposażeń

https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/policja/co-z-waloryzacja-mundurowych-uposazen-wasik-mozemy-sobie-pozwolic-na-nieco-mniej-niz-jeszcze-kilka-lat-temu?fbclid=IwAR2Bzk7kANUtUp7YhB1eglukBA503krCaHBRCuZMEdL86s2Lye3BpjThAR4

Co z waloryzacją mundurowych uposażeń? Wąsik: Możemy sobie pozwolić na nieco mniej, niż jeszcze kilka lat temu. Dominik Mikołajczyk, 24.06.2022. „Zwracam się z prośba o przedstawienie pisemnej informacji nt. wskaźnika waloryzacji, jakim od dnia 1 stycznia 2023 roku objęte zostaną uposażenia policjantów oraz emerytury i renty policyjne” – pisze do Mariusza Kamińskiego, szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, przewodniczący NSZZ Policjantów Rafał Jankowski. Dodaje też – o czym informował już InfoSecurity24.pl – że oczekiwania środowiska w tym zakresie są duże. Czy rządowi uda się je spełnić?

Jak poinformował na początku czerwca w rozmowie z InfoSecurity24.pl Sławomir Koniuszy z NSZZ Policjantów, mundurowi liczą na dwucyfrowy wskaźnik przyszłorocznej waloryzacji uposażeń. „Mamy nadzieję, że zbliżymy się do 20 proc.” – mówił. Już niedługo po tej rozmowie okazało się, że rząd w zaprezentowanych założeniach do przyszłorocznej ustawy budżetowej nie zbliżył się nawet do oczekiwań środowiska. W dokumentach, które mają być bazą do stworzenia budżetu państwa na 2023 rok, mowa bowiem nie o 20-sto, czy nawet kilkunastoprocentowej waloryzacji, a o takiej sięgającej 7,8 proc. Póki co mowa wprawdzie o założeniach, ale pokazują one zapewne kierunek w jakim resort finansów przy tworzeniu jednej z najważniejszych z punktu widzenia funkcjonowania państwa ustaw zamierza iść.

Nasza strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w dokumencie Polityka prywatności (RODO)