• Zarząd Główny SEiRP

  • ul. Domaniewska 36/38, 02-672 Warszawa
  • 22 601 29 13
Odznaka polskiej Policji

Wielkość liter:

Kontrast:

Infoteka 48

Przegląd mediów – 24. 07. 2021 r.

Zawiera wybrane przez Biuro ZG SEiRP artykuły i informacje opublikowane w prasie i mediach elektronicznych dotyczące walki z ustawą represyjną, a także związane z innymi sprawami ważnymi dla naszego środowiska

Jak wygrać z dezubekizacją i odzyskać emeryturę

https://wyborcza.biz/biznes/7,147880,27213048,jak-wygrac-z-dezubekizacja-i-odzyskac-emeryture.html. PORADNIK. Jak wygrać z dezubekizacją i odzyskać emeryturę. Leszek Kostrzewski 23 czerwca 2021. Nie ma tygodnia, żeby nie zapadały kolejne wyroki przywracające mundurowym pełne emerytury, które PiS obniżył ustawą dezubekizacyjną. Dobre wieści dla poszkodowanych płyną też z Trybunału w Strasburgu. Oto poradnik, jak odzyskać emeryturę. (Link 1 do pełnego tekstu)

Emerytury esbeków. Sądy przywracają pełne świadczenia

https://www.money.pl/emerytury/dezubekizacja-sady-przywracaja-bylym-sb-kom-pelne-emerytury-6653637306145728a.html. Emerytury esbeków. Sądy przywracają pełne świadczenia “Gazeta Wyborcza” w środę informuje, że w sądach zapadają kolejne wyroki korzystne dla byłych funkcjonariuszy SB. Skargi na dezubekizację wpłynęły także do Trybunału w Strasburgu. Skarżący się emeryci powołują się na art. 6 europejskiej konwencji praw człowieka, według której każdy ma prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie. Tymczasem mimo, że ustawa dezubekizacyjna występuje już od trzech lat, wielu skarżących ją wyroku się nie doczekało.

Była agentką kontrwywiadu. “Propozycje seksualne padały nagminnie i wprost”

https://weekend.gazeta.pl/weekend/7,177333,27244757,byla-agentka-kontrwywiadu-propozycje-seksualne-padaly-nagminnie.html. Była agentką kontrwywiadu. “Propozycje seksualne padały nagminnie i wprost”. Angelika Swoboda 24.06.2021. Żadnego zawoalowania, żadnych sugestii o wspólnym słuchaniu płyt czy szampanie przy świecach. Kawa na ławę: ‘Mam wolną chatę”, “Chciałbym cię przelecieć”, “Pójdziesz ze mną do łóżka?”, “Pokochamy się?”, “Umówimy się na małe rypanko? Takie bez zobowiązań?” – opowiada Aneta Wybieralska, która pracowała w Służbie Bezpieczeństwa i Urzędzie Ochrony Państwa.

O pożytkach dezubekizacji

https://trybuna.info/polska/o-pozytkach-dezubekizacji/. O pożytkach dezubekizacji. 14.06.2021 sławomir sadowski. trudno sobie wyobrazić, że ustawa dezubekizacyjna, akt wyjątkowo podły, łamiący szereg podstawowych norm cywilizacyjnych oraz drastycznie szykanujący i upokarzający dziesiątki tysięcy niewinnych ludzi, może mieć jakieś pozytywne aspekty, a jednak ….

Jednym z jej niespodziewanych efektów, z pewnością nie zamierzonych przez autorów, okazało się jaskrawe obnażenie niewiarygodnego poziomu cynizmu i kłamliwość czarnej propagandy o służbach PRL. Propagandzie tej, namiętnie uprawianej przez wszystkie prawicowe rządy III RP, uległa znaczna większość społeczeństwa, zwłaszcza urodzona i wychowana po 1989 r., więc PiS był pewien, że swym haniebnym posunięciem zdobędzie kolejne głosy ludowego poparcia.

Bractwo Mundurowe

https://trybuna.info/polska/bractwo-mundurowe/. Bractwo Mundurowe. 25.06.2021. Piotr Jastrzębski. /…/ Gdy zagłębiłem się działalność i przyczyny powstania tej organizacji, odeszły wszelkie wątpliwości i już bez żadnych wewnętrznych rozterek przyłączyłem się do ludzi, którzy resztką sił walczą nie tylko o swoje prawa, ale o sprawiedliwość dla rodzin tych, którzy w wyniku ustawy dezubekizacyjnej z 16 grudnia 2016 roku, zostali pozbawieni wszelkich świadczeń i przywilejów, a emerytury niektórym spadły nawet do lekko ponad pięciuset złotych. /…/ Nikt nie wiedział (i wciąż nie wie) jakimi kryteriami kieruje się IPN. Przecież była już weryfikacja, przeszli ustawę represyjną z 2009 roku. Ludzie zgłupieli i czekali w strachu, a każda wizyta listonosza powodowała przyśpieszone bicie serca. Nikt nie wiedział czy dostanie kopertę opatrzoną pieczęcią z napisem: „Instytut Pamięci Narodowej, Komisja ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu” – ci, którzy zdążyli przeczytać, dowiedzieli się, że zostali pozbawieni wszelkich uprawnień, za służbę na rzecz totalitarnego państwa. Kilkudziesięciu – nie zdążyło nawet przeczytać do końca. Zmarli przed ostatnim akapitem. /…./

Obniżenie policyjnej renty inwalidzkiej byłych funkcjonariuszy SB jest zgodne z konstytucją

https://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/8192281,ustawa-dezubekizacyjna-tk-zgodnosc-z-konstytucja-renta-inwalidzka.html. 16 czerwca 2021, Ustawa dezubekizacyjna. TK: Obniżenie policyjnej renty inwalidzkiej byłych funkcjonariuszy SB jest zgodne z konstytucją. Przepis tzw. ustawy dezubekizacyjnej, na podstawie którego obniżono renty inwalidzkie byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL, jest zgodny z konstytucją – orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny.

Mobbing w łódzkiej policji

https://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,27351479,czy-w-lodzkiej-policji-jest-mobbing-sekretarki-placzace-w-toalecie.html. Mobbing w łódzkiej policji? “Sekretarki płaczące w toalecie, mundurowi są wyśmiewani przy przestępcach”. Blanka Rogowska 22 lipca 2021. Policjanci i pracownicy cywilni z wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi twierdzą, że od pięciu lat są mobbingowani przy cichym przyzwoleniu dowództwa. – Sekretarka zupełnie się załamała. Trzęsą jej się ręce, płacze po kątach, bierze leki – mówi nasz informator. (Link 7 do pełnego tekstu)

W Sejmie wysłuchano ofiar mobbingu w służbach

https://nszzp.pl/aktualnosci/onet-pl-w-sejmie-wysluchano-ofiar-mobbingu-w-sluzbach-statystyki-sa-zanizane/. Onet.pl – W Sejmie wysłuchano ofiar mobbingu w służbach. ”Statystyki są zaniżane”…“Byłam wyzywana, poniżana, nękana”. Ofiary mobbingu i molestowania w służbach mundurowych zostały wysłuchane na posiedzeniu Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych w Sejmie.

Służby mundurowe potrzebują ustawy antymobbingowej

https://www.infosecurity24.pl/sluzby-specjalne/sluzy-mundurowe-potrzebuja-ustawy-antymobbingowej. Służby mundurowe potrzebują ustawy antymobbingowej?. 30 czerwca 2021. Reakcja na mobbing to obowiązek formacji; poszukujemy najlepszych rozwiązań antymobbingowych – zapewnił zastępca komendanta głównego policji nadinsp. Paweł Dobrodziej podczas sejmowej komisji, na której rozmawiano o przypadkach mobbingu w formacji. Zgodnie ze statystykami KGP, tego typu zgłoszeń jest około 29 rocznie. Jak oceniła Katarzyna Kozłowska z fundacji “Say Stop”, dane te są jednak mało wiarygodne.

O przypadkach mobbingu oraz molestowania seksualnego w Policji

https://orka.sejm.gov.pl/zapisy9.nsf/0/D228F513E81E7455C12587130047DA10/%24File/0144509.pdf. „Informacja ministra spraw wewnętrznych i administracji pana Mariusza Kamińskiego oraz komendanta głównego Policji pana generała inspektora Jarosława Szymczyka w sprawie ujawnionych w niektórych mediach przypadków mobbingu oraz molestowania seksualnego w Policji od roku 2015”. Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych (nr 57) 29 czerwca 2021 r. Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych, obradująca pod przewodnictwem posłów: Wiesława Szczepańskiego (Lewica), przewodniczącego Komisji, oraz Tomasza Szymańskiego (KO), zastępcy przewodniczącego Komisji, rozpatrzyła: – informację ministra spraw wewnętrznych i administracji pana Mariusza Kamińskiego oraz komendanta głównego Policji pana gen. insp. Jarosława Szymczyka w sprawie ujawnionych w niektórych mediach przypadków mobbingu oraz molestowania seksualnego w Policji od roku 2015.

Nasza strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w dokumencie Polityka prywatności (RODO)