• Zarząd Główny SEiRP

 • ul. Domaniewska 36/38, 02-672 Warszawa
 • 22 601 29 13
Odznaka polskiej Policji

Wielkość liter:

Kontrast:

Przekaż 1,5 podatku na rzecz SEiRP - zobacz jak przekazać

Infoteka 46

Przegląd mediów – 25. 05. 2021 r.

Zawiera wybrane przez Biuro ZG SEiRP artykuły i informacje opublikowane w prasie i mediach elektronicznych dotyczące walki z ustawą represyjną, a także związane z innymi sprawami ważnymi dla naszego środowiska w tym w szczególności uzyskania wypłaty należnego ekwiwalentu

1. Za kilka dni kolejne podejście TK do emerytur i rent b. funkcjonariuszy służb

https://www.prawo.pl/kadry/emerytury-i-renty-bylych-funkcjonariuszy-sluzb-w-trybunale-konstytucyjnym,508352.html. Za kilka dni kolejne podejście TK do emerytur i rent b. funkcjonariuszy służb. Grażyna J. Leśniak. Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska. Data dodania: 19.05.2021 Trybunał Konstytucyjny 25 maja w pełnym składzie ma rozstrzygnąć, czy obniżenie wysokości policyjnej renty inwalidzkiej b. funkcjonariusza pełniącego służbę na rzecz totalitarnego państwa było zgodne z Konstytucją. Możliwe, że tym wyrokiem TK będzie próbował zamknąć głośną sprawę obniżenia emerytur i rent byłym funkcjonariuszom w ogóle, której do dziś nie rozstrzygnął. Zdaniem konstytucjonalistów, jest to realne.

2. W Trybunale Przyłębskiej kłócą się o dezubekizację

https://siedlecka.blog.polityka.pl/2021/05/18/w-trybunale-przylebskiej-kloca-sie-o-deubekizacje/?fbclid=IwAR1Lr-3qaOgXeftOmigOdobifzXCIXRfcQ5RiWkOBFCvWkHRXA0U59g2DVY. 18 maja 2021  Ewa Siedlecka blog konserwatywny Ewy Siedleckiej. Mariusz Muszyński został wyłączony ze składu sądzącego sprawę drugiej ustawy „dezubekizacyjnej”. Służby Trybunału Przyłębskiej ukrywają powód. Można się domyślać, że chodzi o pogłoski o jego rzekomej agenturalnej przeszłości, o której w 2017 r. pisała „Gazeta Wyborcza”. Bo mało prawdopodobne, by powodem wyłączenia był fakt, że jest dublerem, gdyż nie wyłączono pozostałych: Jarosława Wyrembaka i Justyna Piskorskiego. Ale może być jeszcze ciekawiej – że powód wyłączenia Muszyńskiego jest tylko pretekstem. A naprawdę może chodzić o usunięcie go po to, by uzyskać pożądany wyrok.

3. Trybunał Konstytucyjny wraca do ustawy dezubekizacyjnej

https://tvn24.pl/polska/ustawa-dezubekizacyjna-trybunal-konstytucyjny-wyznacza-nowy-termin-rozprawy-5081539?fbclid=IwAR3SlBC4xKvCvLxJPgTdIUxDc51ICDrJ53680Aghu7a1jkYCv8DzPvcjvxE. Trybunał Konstytucyjny wraca do ustawy dezubekizacyjnej. Jest nowy termin rozprawy. TVN24 | Polska 30 kwietnia 2021, 5:14 Autor: asty//now Źródło: PAP. Na 17 czerwca wyznaczony został kolejny termin rozprawy Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej w sprawie przepisów ustawy dezubekizacyjnej, na podstawie której obniżono emerytury i renty byłym funkcjonariuszom służb PRL – podano na stronie TK. Z kolei wcześniej, 25 maja, Trybunał ma zająć się pytaniem krakowskiego sądu w sprawie obniżenia renty na podstawie tych przepisów.

4. Ustawa dezubekizacyjna elementem “dealu” Lewicy z PiS

https://wiadomosci.wp.pl/ustawa-dezubekizacyjna-elementem-dealu-lewicy-z-pis-kluczowa-rola-tk-6637148596247520a?fbclid=IwAR1adjYNqfTO2L5YbDj52Aqw6fWL6629M_rtdf2wq_ECe8J_uPA-FVYTQjc. Michał Wróblewski Dzisiaj, 08-05-2021. Ustawa dezubekizacyjna elementem “dealu” Lewicy z PiS? “Kluczowa rola TK”. Według kuluarowych informacji Lewica – przy okazji prowadzonych poza kamerami negocjacji ws. Krajowego Planu Odbudowy – miała rozmawiać z rządem PiS na temat emerytur służb mundurowych. Oficjalnie politycy w rozmowach z WP zaprzeczają, ale nieoficjalnie słychać, że ustawa dezubekizacyjna mogła być elementem “tajnego protokołu”.

5. Dezubekizacja – reaktywacja. Czyli daty mają znaczenie

https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/8156148,dezubekizacja-trybunal-konstytucyjny-wyrok-termin.html. Dezubekizacja – reaktywacja. Czyli daty mają znaczenie. Paulina Nowosielska dzisiaj, 5 maja 2021 r. Historia dezubekizacji przed Trybunałem Konstytucyjnym pełna jest zwrotów akcji. Kiedy już wydawało się, że sprawa została dostatecznie wyjaśniona, co przyznawała sama prezes Julia Przyłębska, termin ogłoszenia wyroku odwołano. Pod koniec stycznia br. TK tak odpowiadał na pytania DGP: „wobec niemożności rozpoznania sprawy w terminie publikacyjnym, 20 października 2020 r., w składzie rozpoznającym sprawę do zamknięcia rozprawy, rozprawa została otwarta na nowo”. Mijały miesiące. Teraz na wokandę wróciło nie tylko pytanie prawne zadane na początku 2018 r. przez SO w Warszawie – tu rozprawę wyznaczono na 17 czerwca, lecz także pytanie krakowskiej okręgówki o rentę inwalidzką byłego funkcjonariusza ‒ z terminem na 25 maja. Wypada więc zadać pytanie: dlaczego teraz?

6. Dezubekizacja w Strasburgu

https://trybuna.info/polska/dezubekizacja-w-strasburgu/?fbclid=IwAR22d1FJApUQBa9VBr541zwRjXAb2nwjWlayvY59nCpQyuchg0HrcKUICm0. Dezubekizacja w Strasburgu 07.05.2021 Sławomir Sadowski. Żyjemy w państwie, w którym rządząca od prawie 6 lat Polska Zjednoczona Prawica zafundowała całemu społeczeństwu takie ilości kłamstw, podłości, cynizmu i brutalnej propagandy, że nawet drastyczne szykanowanie poszczególnych grup społecznych oraz niezależnych osób (np. sędziowie Tuleja i Juszczyszyn) przestaje robić specjalne wrażenie. Tylko w takim świetle można zrozumieć dlaczego samobójcza śmierć co najmniej 60 Polaków, głęboko skrzywdzonych wyjątkowo ohydnym aktem, jakim jest ustawa dezubekizacyjna, nie wywołuje żadnych większych reperkusji w życiu publicznym. W każdym normalnie demokratycznym kraju byłby to wielki skandal, bulwersujący temat podnoszony przez publicystów, badaczy społecznych, humanistów, polityków – w Polsce „nad tymi trumnami panuje głęboka cisza”. Jest wręcz upokarzające, że dzięki PiS-owskim rządom nasze społeczeństwo osiągnęło aż taki stan bezduszności.

7. Ustawa dezubekizacyjna. Gdzie akta IPN, gdzie wyrok sądu

https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/8152307,ustawa-dezubekizacyjna-ipn-wyrok-sadu.html?fbclid=IwAR3s_w5Aagmtn8lVtGyjLC2RxvQ1lliA14R6iY8m-5kQfXkN7HgRsfoTvFs. Ustawa dezubekizacyjna. Gdzie akta IPN, gdzie wyrok sądu?. Paulina Nowosielska 29 kwietnia 2021. Dwukrotnie obniżono mu emeryturę, choć nie służył w formacjach wymienionych w ustawie dezubekizacyjnej. Teraz zapowiada batalię ze Skarbem Państwa. Miałem prawomocny wyrok, który wskazywał, że obniżenie mi emerytury jest bezpodstawne, bo nie służyłem w Departamencie I MSW. Mimo to Zakład Emerytalno-Rentowy (ZER) na podstawie dokumentów przesłanych przez IPN w 2017 r. po raz kolejny wydał decyzję o obcięciu świadczenia – mówi Paweł G. Poszedł do sądu i tę sprawę również wygrał. Teraz to on zapowiada, że wraca na drogę sądową, tym razem ze Skarbem Państwa.

8. Jeśli przyjąć, że służył państwu totalitarnemu, to ekspedientki w sklepach też

https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,27074487,byl-zawodowym-biegaczem-i-policjantem-za-trzy-lata-w-paszportach.html?fbclid=IwAR1TKzcsTI6oaGX0pnuksB4nPXJSkjhcXWIJSaFkrDiCUWKJ3b1VvCksIn8. Sąd przywraca panu Andrzejowi emeryturę zabraną przez PiS. “Jeśli przyjąć, że służył państwu totalitarnemu, to ekspedientki w sklepach też”. Karolina Kijek, 12 maja 2021. Gdyby przyjąć, iż służył państwu totalitarnemu, to większość była na służbie państwa totalitarnego, włącznie z ekspedientkami sprzedającymi towary milicjantom – powiedziała sędzia, przywracając pełną emeryturę 68-letniemu panu Andrzejowi. To kolejny poszkodowany wprowadzoną przez PiS tzw. ustawą dezubekizacyjną.

9. Polska naruszyła art. 6 europejskiej Konwencji Praw Człowieka

https://www.rpo.gov.pl/pl/content/etpcz-7-maja-sprawa-Xero-Flor-sposob-dzialania-polskiego-trybunalu-konstytucyjnego. ETPCz: Trybunał Konstytucyjny z udziałem osoby wybranej na zajęte już miejsce w TK nie jest sądem powołanym “zgodnie z ustawą”. Data: 2021-05-07.

 • Polska naruszyła art. 6 europejskiej Konwencji Praw Człowieka gwarantujący każdemu prawo do sprawiedliwego procesu przed sądem ustanowionym zgodnie z ustawą – orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka
 • TK z udziałem osoby wybranej na miejsce już zajęte w TK nie jest bowiem sądem ustanowionym zgodnie z ustawą
 • Tak ETPCz rozstrzygnął sprawę polskiej spółki, która poskarżyła się do TK na przepisy prowadzące do niekorzystnego sądowego rozstrzygnięcia (Xero Flor w Polsce sp. z o.o. przeciwko Polsce, 4907/18)
 • Trybunał Konstytucyjny sprawę umorzył, a decyzję podpisał tzw. sędzia-dubler
 • W stanowisku dla ETPCz RPO wskazał, że sąd, w którego skład wchodzą osoby o kwestionowanym mandacie, nie jest sądem w rozumieniu prawa europejskiego. A zgodnie ze standardami europejskimi osoba w sposób rażąco niewłaściwie umocowana na stanowisku sędziowskim nie powinna pełnić funkcji orzeczniczych, pojawić się mogą bowiem wątpliwości dotyczące jej niezawisłości i niezależności.

10. Skutki wyroku ETPCz z 7 maja 2021 roku

https://www.batory.org.pl/oswiadczenie/stanowisko-zespolu-ekspertow-prawnych-fundacji-im-stefana-batorego-o-skutkach-wyroku-europejskiego-trybunalu-praw-czlowieka-w-sprawie-xero-flor-sp-z-o-o-przeciwko-polsce/. Stanowisko Zespołu Ekspertów Prawnych Fundacji im. Stefana Batorego o skutkach wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Xero-Flor Sp. z o.o. przeciwko Polsce. 17.05.2021. 7 maja 2021 Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał wyrok w sprawie XERO FLOR przeciwko Polsce. Skarżąca spółka podniosła między innymi zarzut, że udział sędziego-dublera Mariusza Muszyńskiego w składzie Trybunału Konstytucyjnego, który rozpoznawał jej skargę konstytucyjną, stanowi naruszenie prawa do rzetelnego procesu sądowego, gwarantowanego przez art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (tożsamego z prawem gwarantowanym przez art. 45 Konstytucji). Izba Trybunału orzekła jednogłośnie, że TK z udziałem sędziego-dublera nie jest „sądem ustanowionym przez ustawę” w rozumieniu art. 6 Konwencji, gdyż wybór jednej z osób wchodzącej w skład TK przez Sejm VIII kadencji w grudniu 2015 roku był dokonany w sposób niezgodny z prawem.

11. Interpelacja Andrzeja Rozenka nr 21089 do ministra sprawiedliwości w sprawie aktualnego stanu spraw w przedmiocie odwołań od decyzji dyrektora ZER MSWiA

https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/interpelacja.xsp?documentId=C7914A4BD1D56499C125869500503A85&view=6

https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=BZ5B2M&view=6. Interpelacja nr 21089 do ministra sprawiedliwości w sprawie aktualnego stanu spraw w przedmiocie odwołań od decyzji dyrektora ZER MSWiA o ponownym ustaleniu wysokości emerytur i rent policyjnych zawisłych przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Zgłaszający: Andrzej Rozenek Data wpływu: 10-03-2021

Szanowny Panie Ministrze!

Działając na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora z dnia 9 maja 1996 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 1799) oraz art. 191–193 Regulaminu Sejmu (M.P. z 2019 r. poz. 1028), zwracam się do Pana z następującymi pytaniami:

1. Ile wpłynęło do Sądu Okręgowego w Warszawie odwołań (w ujęciu łącznym) od decyzji dyrektora ZER MSWiA o ponownym ustaleniu wysokości emerytur i rent policyjnych wydanych na podstawie art. 15c, art. 22a oraz art. 24a ustawy z 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U z 2016 r. poz. 2270), zmienionej ustawą nowelizującą z 16 grudnia 2016 r. według stanu na dzień 1 marca 2021 r.?

2. Jaka liczba ww. spraw przeciwko dyrektorowi ZER MSWiA o wysokość emerytur i rent policyjnych, zawisłych przed Sądem Okręgowym w Warszawie, według stanu na dzień 1 marca 2021 r., została przekazana do innych sądów okręgowych w kraju, zarówno na podstawie art. 44 k.p.c., jak i na podstawie art. 461 § 3 k.p.c.?

12. Andrzej Rozenek – Mam pretensje do swoich liderów

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/porozumienie-lewicy-z-pis-andrzej-rozenek-mam-pretensje-do-swoich-liderow/frd9sv2?utm_source=l.facebook.com_viasg_wiadomosci&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2&fbclid=IwAR0aW8c8gJH3w6yziheAy99B76A0AFQLeKPzBWZN1uYX5gvG2bhdpar8EhU. Andrzej Rozenek: Mam pretensje do swoich liderów. Podjęli decyzję bez porozumienia z resztą klubu. 30 kwietnia 2021. – Jestem przeciwny siadaniu do stołu z pisowcami. Szczególnie w siadaniu do stołu w takiej formule, tajnych negocjacji wyłącznie między PiS a Lewicą – powiedział Andrzej Rozenek w programie “Onet Opinie”. Poseł Lewicy w rozmowie z Andrzejem Stankiewiczem przyznał, że ma pretensje o to, iż decyzję o rozmowach z premierem Mateuszem Morawieckim liderzy klubu podjęli bez porozumienia z resztą jego członków. – Decyzję podjęli liderzy bez porozumienia z resztą klubu i mam o to pretensje. Nie powinno tak być – ocenił Rozenek, odpowiadając na pytanie o porozumienie Lewicy z rządem w sprawie Funduszu Odbudowy i Krajowego Planu Odbudowy.

13. Lewica negocjowała z PIS wejście do rządu

https://wydarzenia.interia.pl/autor/lukasz-szpyrka/news-lewica-negocjowala-z-pis-wejscie-do-rzadu-maciej-gdula-tluma,nId,5227076. lewica negocjowała z pis wejście do rządu? Maciej Gdula tłumaczy wpis. Łukasz Szpyrka 12 maja. “Zadeklarowaliśmy, że warunkiem wejścia Lewicy do rządu jest zniesienie ustawy represyjnej” – napisał na Twitterze poseł Lewicy Maciej Gdula i wywołał burzę. W rozmowie z Interią tłumaczy: – Ktoś to nadinterpretował.

14. Zemsta na generale Janickim za Smoleńsk

https://www.rp.pl/Polityka/305239950-Zemsta-na-generale-Janickim-za-Smolensk.html. 24.05.2021 Aktualizacja: 23.05.2021. Zemsta na generale Janickim za Smoleńsk. Izabela Kacprzak. MSWiA od ponad trzech lat blokuje proces o odzyskanie pełnej emerytury przez gen. Mariana Janickiego, byłego szefa BOR. Od półtora roku przed Sądem Okręgowym w Krakowie nie może ruszyć proces dezubekizacyjny Mariana Janickiego, generała i szefa Biura Ochrony Rządu w latach 2007–2013. Sprawę wstrzymuje brak decyzji MSWiA. Jak ustaliła „Rz”, sędzia Grażyna Baran, która została wyznaczona do prowadzenia sprawy, od lutego 2019 r. aż pięciokrotnie ponaglała szefa MSWiA, by wydał decyzję, czy przywróci emeryturę Janickiemu, czy nie – prawo nakazuje wydać ją w ciągu miesiąca, a trwa to już 3,5 roku.

15. Byli policjanci kontra policja

https://kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,27037715,byli-policjanci-kontra-policja-po-wyroku-tk-masowo-sadza-sie.html?fbclid=IwAR2XuH-SmycraQ7zn1mfjZOZ_bR9YJXMrFz482vUZMC8QzVZyKn8MSBeVHo. Byli policjanci kontra policja. Po wyroku TK masowo sądzą się o wypłatę wyrównań. Marcin Sztandera 30 kwietnia 2021. Kielecki sąd administracyjny jest zasypany wnioskami byłych policjantów, którzy domagają się ponownego naliczenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. I jak na razie niemal zawsze wygrywają. Wniosków jest naprawdę dużo – do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach trafiło ich w tym roku, według danych z czwartku, już 184. Dla porównania wydział, w którym są rozpatrywane, średnio miesięcznie otrzymuje około 100 wszystkich wniosków. Wnioski byłych policjantów dotyczą tego samego – to skargi na decyzję komendanta wojewódzkiego policji, który odmówił “wypłaty wyrównania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop” i tym samym utrzymał w mocy odmowne decyzje komendantów powiatowych.

Skargi policjantów na zasadzie kopiuj-wklej

Wszystkie skargi wyglądają praktycznie tak samo, niemal na zasadzie kopiuj-wklej, różnią się jedynie nazwiskami i datami odejścia ze służby byłych funkcjonariuszy.

Wyroki WSA też praktycznie są za każdym razem takie same. – W 116 sprawach sąd uwzględnił skargę. Tylko w trzech przypadkach były one odrzucone ze względów formalnych – mówi sędzia Sylwester Miziołek, wiceprezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach.

16. LGBTQ w policyjnym podręczniku jako patologia społeczna

https://www.rp.pl/Mundurowi/305059965-LGBTQ-w-policyjnym-podreczniku-jako-patologia-spoleczna-Bodnar-interweniuje.html?fbclid=IwAR1d4dJCgVtpv7xo14aATum2zVn6FvfEG1wTuH9f7CcgOWpvC_UgLlH6gWQ. Aktualizacja:05.05.2021, Publikacja: 05.05.2021. LGBTQ w policyjnym podręczniku jako patologia społeczna. Bodnar interweniuje. Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą podręcznika wydanego przez Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, w którym zjawisko transpłciowości oraz „społeczność LGBTQ” zaprezentowano w kontekście patologii. Chodzi o podręcznik pt. „Patologie społeczne – wybrane zagadnienia”, wydany przez Centrum Szkolenia Policji Zakład Służby Prewencyjnej. Zawiera on charakterystykę patologii społecznych i opisuje zjawiska uznane za ich przejaw, m.in. narkomanię, prostytucję, sekty czy żebractwo. Niepokój Rzecznika Praw Obywatelskich wzbudziło umieszczenie wśród tych zjawisk transpłciowości. – Kontekst podręcznika wskazuje, że zarówno to, jak również „społeczność LGBTQ” (do której autor zalicza „reprezentantów Gender Fluid”) są rozpatrywane w pejoratywnym kontekście patologii. Taki sposób opisu transpłciowości może prowadzić do powstania czy utrwalenia negatywnych stereotypów – uważa Adam Bodnar. Przypomina on, że osoby transpłciowe nie stanowią żadnej określonej subkultury czy mody. Transpłciowość nie jest efektem swobodnego wyboru człowieka, tylko jego cechą osobistą.

17. Pasztet po „Gazecie Polskiej”

https://www.tygodnikprzeglad.pl/pasztet-gazecie-polskiej/. Pasztet po „Gazecie Polskiej”. Autor: Arkadiusz PanasiukKwiecień 19, 2021. (foto: 17 fototeka) Jak podlaska policja ujawniła Piotrowi Nisztorowi dane o zdrowiu funkcjonariusza. Wojciech Fiłonowicz, były funkcjonariusz z policyjnego „dołka” Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, wygrał właśnie proces z Komendą Wojewódzką Policji w tym mieście. 29 marca I Wydział Cywilny Sądu Okręgowego w Białymstoku wydał wyrok w sprawie o ochronę dóbr osobistych i zasądził na rzecz Fiłonowicza 20 tys. zł od komendanta wojewódzkiego policji w Białymstoku. Wyrok jest jeszcze nieprawomocny.

18. Policjantki, mobbing, molestowanie

https://www.rpo.gov.pl/pl/content/komunikat-rpo-w-sprawie-reportazu-macieja-dudy-i-lukasza-rucinskiego-policjantki-mobbing. Komunikat RPO w sprawie reportażu Macieja Dudy i Łukasza Rucińskiego. „Policjantki, mobbing, molestowanie”. Data: 2021-05-02. Od wielu lat do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają wnioski o ochronę w sprawach dotyczących zjawiska mobbingu, molestowania czy dyskryminacji. Na początku 2018 roku Rzecznik przedstawił raport „Przeciwdziałanie mobbingowi i dyskryminacji w służbach mundurowych”, który przygotowany został w konsultacji z szefami poszczególnych służb mundurowych (w tym również z Komendantem Głównym Policji). Przedstawione tam zalecenia, do chwili obecnej nie zostały wdrożone, choć jak pokazują historie bohaterek reportażu, w dalszym ciągu pozostają aktualne. Zauważenia także wymaga, że przedstawione w materiale prasowym zachowania odwetowe mają jedynie charakter przykładowy. Policjanci związani są ze swoją formacją stosunkiem służbowym, a taka forma zatrudnienia ma znacznie szersze spektrum oddziaływania na funkcjonariusza (względnie zatrudnioną w Policji rodzinę) niż stosunek pracy. Dopóki nad funkcjonariuszem nie zostanie rozpostarty swoisty „parasol ochronny” przed odwetem, dopóty podobne przypadki będą się powtarzać. Niestety aktualnie nie widać woli działania w tym zakresie. Na ostatnie wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 26 stycznia 2021 r. o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w celu wprowadzenia do pragmatyk poszczególnych służb mundurowych obowiązku przeciwdziałania mobbingowi Rzecznik w ogóle nie otrzymał odpowiedzi.

https://www.rpo.gov.pl/pl/content/rpo-funkcjonariusze-sluzb-mswia-zle-chronieni-przed-mobbingiem

Funkcjonariusze służb MSWiA – źle chronieni przed mobbingiem. Rzecznik prosi ministra Mariusza Kamińskiego o zmianę przepisów.

19. Historia uczy, że błędy policjantów sporo kosztują

https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/szkolenia-policjantow-szwankuja-problemy-podczas-interwencji,508032.html.

Policjanci nadal na bakier ze szkoleniami, a błędy lubią się mścić. Patrycja Rojek-Socha. Data dodania: 03.05.2021. W ostatnim czasie w internecie krąży coraz więcej filmów pokazujących kolejne interwencje policjantów. Ich wspólnym mianownikiem – według ekspertów – jest to, że jak w soczewce obnażają niedociągnięcie szkoleniowe. I choć funkcjonariusze radzą sobie jak potrafią, nawet niewielkie błędy mogą ich drogo kosztować – nie tylko utratę zaufania społecznego ale i zdrowia, a nawet życia. W ostatnich dniach głośno było o akcji na stacji benzynowej w miejscowości Konstancin-Jeziorna. Policjanci próbowali zatrzymać mężczyznę, ten jednak miał rozbić butelkę, zrobić z niej tzw. “tulipana” i ich zaatakować. Funkcjonariusze na początku użyli środków przymusu bezpośredniego w postaci gazu. Kiedy to nie przyniosło rezultatu, jeden z nich użył broni palnej oddając najpierw dwa strzały ostrzegawcze w powietrze, a trzeci w kierunku mężczyzny. Postrzelił go w nogę.

20. Koniec z anonimowością policjantów podczas demonstracji

https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-koniec-z-anonimowoscia-policjantow-podczas-demonstracji,nId,5200383. Koniec z anonimowością policjantów podczas demonstracji. Krzysztof Zasada Dzisiaj, 29 kwietnia. Identyfikatory na mundurach policjantów zabezpieczających demonstracje będą obowiązkowe – dowiedział się reporter RMF FM. Trwają prace nad przepisami, które to będą regulować. Powodem są problemy z ustalaniem tożsamości zamaskowanych funkcjonariuszy, którzy powinni odpowiadać za łamanie przepisów podczas interwencji. Jak mają wyglądać identyfikatory? Reporter RMF FM Krzysztof Zasada ustalił, że są dwie opcje. Po pierwsze chodzi o tradycyjną tabliczkę, czy taśmę z nazwiskiem funkcjonariusza. Po drugie, zapadła decyzja, że zamiast takich identyfikatorów policjanci mogą mieć oznaczenia cyfrowe, czyli zamiast nazwiska będą mieli numer. To rozwiązanie ma pomóc w identyfikowaniu funkcjonariuszy przekraczających uprawnienia podczas zabezpieczeń imprez. Do tej pory na przykład nie udało się ustalić, kto konkretnie z policjantów prewencji na stacji Warszawa-Stadion bił pałkami na oślep uczestników marszu narodowców. Ci funkcjonariusze są w mundurach i kaskach i do niczego się nie przyznają. Nie bez znaczenia była też zachowanie antyterrorystów z BOA, kryjących podczas kontroli jednego ze swych kolegów, który na demonstracji użył miotacza gazu wobec posłanki Lewicy. W końcu ustalono, kto użył gazu wobec posłanki Biejat. Był to nieumundurowany funkcjonariusz pododdziału kontrterrorystycznego BOAUżył gazu wobec posłanki Lewicy Magdaleny Biejat podczas listopadowej demonstracji w Warszawie. Jego tożsamość udało się ustalić po blisko pół roku kontroli.

21. Wyciekły dane tysięcy funkcjonariuszy

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/wyciek-danych-rcb-gen-rapacki-moga-byc-wykorzystane-w-niecnych-celach/h08135s,79cfc278?fbclid=IwAR0fGHgQWV2J-IQfhX67N6fApxbMVZiLwANUS1FezPI99NZYLZsaJo6KfFE. Wyciekły dane tysięcy funkcjonariuszy. Gen. Rapacki: mogą być wykorzystane w niecnych celach. “Do sieci wyciekły dane ponad 20 tys. funkcjonariuszy publicznych, m.in. policjantów, celników i strażaków” – poinformował dzisiaj portal Niebezpiecznik.pl. – Tego typu informacje dla środowiska przestępczego mogą być przydatne. Chociażby do tego, żeby stosować groźby wobec tych funkcjonariuszy – mówi w rozmowie z Onetem gen. Adam Rapacki.

Mateusz Baczyński 20 kwietnia 2021,

 • Każdy mógł pobrać plik zawierający dane osobowe ponad 20 tys. funkcjonariuszy publicznych, m.in. policjantów, celników, strażaków, pracowników Służby Ochrony Państwa
 • Wśród udostępnionych danych pojawiły się nazwiska, numery telefonów, PESEL-e, e-maile (służbowe lub prywatne), a także dokładny adres miejsca pracy
 • “Gromadzone dane zostały odpowiednio zabezpieczone niezwłocznie” po wycieku informacji – zapewnia biuro prasowe Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
 • Pewnie w tej masie znajdują się też dane funkcjonariuszy, którzy są nie do końca jawni i wykonują operacje specjalne dla newralgicznych komórek organizacyjnych tych służb – mówi gen. Adam Rapacki
 • W odniesieniu do funkcjonariuszy publicznych to są dane wyjątkowo wrażliwe i ktoś, kto dopuścił do ich wycieku, powinien odpowiadać za to karnie – dodaje były antyterrorysta

22. Instytut Ochrony Konstytucji zamiast IPN

https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/8169383,lewica-ma-projekt-likwidacji-ipn-zamiast-niego-mialby-powstac-instytut-ochrony-konstytucji.html. Instytut Ochrony Konstytucji zamiast IPN? Lewica ma projekt. Klub Lewicy przygotował i złoży projekt ustawy zakładający likwidację Instytutu Pamięci Narodowej oraz powołanie Instytutu Ochrony Konstytucji. IPN to instytucja niepotrzebna, szkodliwa i kosztująca podatników gigantyczne pieniądze – mówił wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek. Sejm ma w czwartek zdecydować o powołaniu nowego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka rekomenduje wybór historyka, obecnego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. Karola Nawrockiego. Posłowie klubu parlamentarnego Lewicy poinformowali w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że Lewica przygotowała projekt ustawy dotyczący likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej. Śmiszek zaznaczył, że IPN jest urzędem, który przez wielu Polaków jest uważany za instytucje “zbędną” i “generującą ogromne koszty”.Koszt funkcjonowania IPN przez ostatnie sześć lat wyniósł 2,5 mld zł. Rocznie budżet IPN to około 400 mln zł, które przeznaczone są na historyczne wojenki, niszczenie ludzi, uprawianie polityki historycznej w takt nadawany prze prawicowych ekstremistów – oświadczył poseł. Lewica nigdy nie godziła się na istnienie instytucji dzielącej Polaków, dlatego dzisiaj klub parlamentarny Lewicy składa projekt ustawy likwidującej Instytut Pamięci Narodowej. To jest Instytut niepotrzebny, szkodliwy i kosztujący podatników gigantyczne pieniądze – podkreślił Śmiszek. Źródło PAP.

23. Ot, kultura

https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=BY3CJ5&view=6. Interpelacja nr 19441 do ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie utrudnień w poruszaniu się obywateli przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Trybunale Konstytucyjnym. Zgłaszający: Kamila Gasiuk-Pihowicz. Data wpływu: 04-02-2021. 

Szanowny Panie Ministrze, od kilku miesięcy w Warszawie zagrodzony barierkami jest chodnik na wysokości Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przy Alejach Ujazdowskich. Z niewiadomych powodów barierki te, pilnowane dodatkowo przez Policję, nie są usuwane, pomimo że zagrażają życiu i zdrowiu obywateli przemieszczających się w tych okolicach w wykonywaniu swoich normalnych czynności oraz mieszkających tutaj. Barierki są tak ustawione, że przejście na drugą stronę ulicy wiąże się z koniecznością wejścia na ulicę, aby dojść do najbliższego przejścia dla pieszych. Od 30 stycznia 2021 takie same barierki pojawiły się w Warszawie na chodniku przy al. J. Ch. Szucha, na wysokości Trybunału Konstytucyjnego. Są one ustawione w sposób uniemożliwiający przemieszczanie się po chodniku. Policjanci wymuszają w ten sposób przechodzenie przez jezdnię bez wyznaczonego zapasowego przejścia dla pieszych, narażając ponownie życie i zdrowie przechodniów poruszających się tą stroną chodnika od strony pl. Unii Lubelskiej w kierunku Placu Na Rozdrożu. W związku z tym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1. Kto i dlaczego podjął decyzję o postawieniu barierek w Warszawie przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Trybunale Konstytucyjnym? Czy sama ochrona tych budynków przez funkcjonariuszy Policji nie jest wystarczająca?

2. Na jakiej podstawie ogranicza się swobodę przemieszczania się po chodniku przechodniom, w szczególności mieszkańcom okolicznych domów?

3. Dlaczego barierki nie są usuwane od kilku miesięcy, a – wręcz przeciwnie – ustawiane są nowe? Uprzejmie proszę o pilną odpowiedź w tej sprawie.

Z poważaniem Kamila Gasiuk-Pihowicz

https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=C2GJ9H&view=6. Odpowiedź na interpelację nr 19441 w sprawie utrudnień w poruszaniu się obywateli przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Trybunale Konstytucyjnym. Odpowiadający: sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik

Warszawa, 26-04-2021

Szanowna Pani Marszałek, w odpowiedzi na interpelację numer 19441 Pani Poseł Kamili Gasiuk-Pihowicz w sprawie utrudnień w poruszaniu się obywateli przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Trybunale Konstytucyjnym, uprzejmie przypominam, że zgodnie z art. 192 ust. 1 Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 r.[1], Posłowi przysługuje prawo złożenia interpelacji w sprawach o zasadniczym charakterze i odnoszących się do problemów związanych z polityką państwa.

Z poważaniem MINISTER SPRAW WEWNĘTRZNYCH i ADMINISTRACJI z up. Maciej Wąsik Sekretarz Stanu[1] M.P. z 2019 r. poz. 1028, z późn. zm.

24. PERORA

https://nszzp.pl/aktualnosci/pamiec-premiera-czas-odswiezyc/?fbclid=IwAR1rYIkd1kLcv2FWc6F7-92ztvYrVlzxcs1yWh-6UfICAvK5KV1zUNz9ds0. Pamięć premiera czas odświeżyć. Po tym jak podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego na moją uwagę, że w nowym “Polskim Ładzie” brak jest informacji o modernizacji i nowej ustawie rozwojowej służb mundurowych i policji, zareagował Pan Premier Morawiecki, który starał się przekonać mnie, jak rozumiem niesłusznie przekonanego, że służby mundurowe, a przede wszystkim policjanci dostali już to co się im należało, i że najlepiej na tym wyszli młodzi funkcjonariusze. (Patrz artykuł:

Czy będzie nowa ustawa modernizacyjna? – Jankowski pyta Morawieckiego. – https://nszzp.pl/aktualnosci/czy-bedzie-nowa-ustawa-modernizacyjna-jankowski-pyta-morawieckiego/) Po tej perorze Panie Premierze poziom irytacji w szeregach policjantów dał o sobie znać. Pozwolę sobie przypomnieć panu, Panie Premierze, tak z kronikarskiego obowiązku, taki oto zapis: Przedstawiciele strony społecznej wezmą czynny udział w opracowaniu nowego wieloletniego programu rozwoju formacji MSWiA na lata 2021-2024 ze szczególnym uwzględnieniem potrzeby zwiększenia podwyżek uposażeń” – to część porozumienia z 2018 roku. Przyznaję również Panie Premierze – rząd PIS faktycznie i bezsprzecznie stara się odgruzować zaniedbane służby mundurowe, tak jak Pan powiedział. Pełna zgoda Panie Premierze. Tak wiele spraw, które należało załatwić zostały przez rząd Prawa i Sprawiedliwości zrealizowane, jak chociażby podwyżka którą dostaliśmy a przede wszystkim emerytura stażowa, o którą zabiegają obecnie i FZZ, OPZZ i Solidarność. Proszę jednak też nie zapominać Panie Premierze, że zmiany nie szły tak sprawnie jak mówiły wcześniejsze zapowiedzi polityków. Może Pan nie chce o tym pamiętać, ale to funkcjonariusze służb mundurowych a przede wszystkim my policjanci pomogliśmy w podjęciu wielu słusznych decyzji. Najpierw wychodząc na ulice a potem z nich znikając. Tę drogę wskazało nam ówczesne kierownictwo resortu spraw wewnętrznych, odwracając się od prób dialogu jaki staraliśmy się podjąć. Obecne szefostwo MSWiA prowadzi z nami partnerski dialog, czego nam zazdroszczą i mówią o tym otwartym tekstem przedstawiciele innych branż. Zresztą usłyszał Pan Premier podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego kilka cierpkich uwag na ten temat. Dlatego uważam, że ta kwestia nie została zakończona, że sprawa dotycząca modernizacji policji i służb mundurowych, a co za tym idzie bezpieczeństwa, nie została zakończona, myślę że nie zakończyliśmy rozmowy o środkach na policję. Będziemy o to pytać Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na najbliższym spotkaniu już w najbliższy wtorek. (25 maja.2021′)

Panie Premierze, Panowie Ministrowie Kamiński i Wąsik to ludzie, którzy wiedzą jak zadbać o policję i służby mundurowe, wiedzą że policja potrzebuje środków i na modernizację i na wzrost uposażeń.

Bo aby móc sprawnie działać i pozyskiwać wartościowych ludzi do służby, potrzebujemy tych środków jak kania dżdżu. I jest to jasne zarówno dla kierownictwa resortu, dla nas, jak i dla Komendanta Głównego Policji. I proszę Panie Premierze już nie przynosić na następne spotkanie RDS tych “tabelek”, o których Pan do mnie mówił, i w których zawarta jest ta wiedza – ta jak dobrze zarabiają młodzi funkcjonariusze…

Panie Premierze, proszę dać zielone światło. Nowy Polski Ład nieuwzględniający służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne a przede wszystkim policji, najbardziej obciążonej formacji… To nawet brzmi źle !

Rafał Jankowski

25. W PiS przerażenie, że będzie trzeba wypłacać odszkodowania za dezubekizację

https://wyborcza.biz/biznes/7,147880,27121393,w-pis-przerazenie-ze-bedzie-musial-wyplacac-odszkodowanie-za.html?_ga=2.192924716.728640552.1608998779-1764834969.1599499235. W PiS przerażenie, że będzie trzeba wypłacać odszkodowania za dezubekizację. Leszek Kostrzewski 25 maja 2021. Po tym, gdy Trybunał w Strasburgu zażądał od polskiego rządu wyjaśnień w sprawie dezubekizacji, o ustawie nagle przypomniała sobie Julia Przyłębska i wyznaczyła termin rozprawy w TK. To może jednak nie wystarczyć, by uniknąć wypłaty pieniędzy dla poszkodowanych. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wysłał już w połowie marca do polskiego MSZ informację o skargach, jakie do niego wpłynęły w sprawie dezubekizacji.

Jednocześnie Trybunał dał polskiemu rządowi czas do 12 maja na ustosunkowanie się do zarzutów.

Dezubekizacja. Sprawa zakończona, wyroku nie ma

Skarżący się emeryci powołują się w skargach m.in. na art. 6 europejskiej konwencji praw człowieka, według którego każdy ma prawo do sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie. Tymczasem, mimo że ustawa dezubekizacyjna obowiązuje od ponad trzech lat, tysiące poszkodowanych wyroku wciąż się nie doczekało. Winny jest Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej. Dlaczego? Bo szefowa Trybunału, nie mając pewności, czy nie zostanie przegłosowana przez innych sędziów, nie wyznaczyła terminu wydania orzeczenia. Mimo że sprawa jest w Trybunale od lutego 2018 r. Na początku przekładała terminy rozpraw, a gdy już postępowanie przez TK zostało zakończone i wszyscy czekali na końcowe orzeczenie Przyłębska zamilkła. Nie ogłaszała wyroku i nie tłumaczyła, co dalej będzie z dezubekizacją. Tymczasem wielu sędziów sądów okręgowych zawiesiło postępowanie poszkodowanych do czasu wydania orzeczenia przez Trybunał. Skoro więc nie ma decyzji Trybunału, sąd nie wydaje wyroku, a emeryci często muszą żyć za emeryturę minimalną (dziś to ok. 1250 zł brutto).

1500 osób już sprawiedliwości nie doczeka

Nagle Przyłębska przypomniała sobie jednak o sprawie. I wyznaczyła terminy dwóch rozpraw. Jedną główną, dotyczącą najważniejszych zapisów ustawy zmniejszającej emerytury mundurowych (rozprawa 17 czerwca) oraz drugą, dotyczącą tylko obniżenia wysokości policyjnej renty inwalidzkiej (25 maja).

Skąd te nowe terminy?

– Nie ma wątpliwości, że po tym, gdy Trybunał w Strasburgu poinformował o skargach na przewlekłość postępowania, władza zorientowała się, że może być zmuszona płacić odszkodowania – mówi Zdzisław Czarnecki, szef Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP. – Stąd nagłe wyznaczanie terminów, aby można było przekazać Strasburgowi, że coś się sprawie dzieje i ludzie doczekają się sprawiedliwości. Oczywiście to wszystko bzdura. Ustawa represyjna zwana dezubekizacyjną obowiązuje od czterech lat i ludzie wciąż czekają na wyroki. Niestety, 1500 osób już się nie doczeka, bo zmarło. Zapytaliśmy MSW, czy i co resort odpowiedział Trybunałowi w Strasburgu w związku ze skargami. Na odpowiedź cały czas czekamy.

Czy dezubekizacja to sprawiedliwość dziejowa

Ustawa dezubekizacyjna obowiązuje od 1 października 2017 r. Zdaniem obecnych władz ma przywrócić sprawiedliwość i ukarać oprawców systemu totalitarnego. Problem w tym, że ukarała tysiące osób, które w wolnej Polsce narażały życie, łapiąc przestępców i rozbijając najgroźniejsze gangi. Ustawa zakłada obniżki emerytur funkcjonariuszy służb i policjantów, którzy choć jeden dzień przepracowali w Służbie Bezpieczeństwa, instytucji podlegającej komunistycznemu MSW lub w specsłużbach MON. Nie ma znaczenia, że po weryfikacji przeszli do pracy w Urzędzie Ochrony Państwa, policji czy innych służbach mundurowych i służyli wolnej Polsce. Decyzję o obniżkach emerytur dostało blisko 40 tys. osób, w tym 8 tys. wdów i dzieci, pobierających renty rodzinne po mundurowych.

Wszystkich czytelników, którzy doszli aż do końca artykułu informujemy, że jesteśmy organizacją pożytku publicznego /OPP/. Jesteśmy uprawnieni do otrzymania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2023 rok. Każdy z Państwa może wesprzeć naszą organizację – szczegóły tutaj: Zobacz jak przekazać, rozlicz już dziś w usłudze Twój e-PIT.

Nasza strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w dokumencie Polityka prywatności (RODO)