• Zarząd Główny SEiRP

  • ul. Domaniewska 36/38, 02-672 Warszawa
  • 22 601 29 13
Odznaka polskiej Policji

Wielkość liter:

Kontrast:

Przekaż 1,5 podatku na rzecz SEiRP - zobacz jak przekazać

Infoteka 32

Przegląd mediów – 16. 03. 2020 r.

Zawiera wybrane przez Biuro ZG SEiRP artykuły i informacje opublikowane w prasie i mediach elektronicznych dotyczące walki z ustawą represyjną, a także związane z innymi sprawami ważnymi dla naszego środowiska.

1. Oszczerstwa Prezydenta

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/andrzej-duda-celem-mojej-prezydentury-jest-podniesienie-poziomu-zycia-polakow/ylrnplh  „Im się zwyczajnie nie należały te tysiące złotych za służbę obcemu mocarstwu, jakim była Moskwa, tamta władza, tamten ustrój. Bardzo często za prześladowanie Polaków – mówił prezydent na temat obniżonych świadczeń emerytalnych”. Niektórym słusznie obniżono świadczenia emerytalne, bo im się nie należały te tysiące złotych, które dostawali za służbę obcemu mocarstwu, jakim była Moskwa, tamtej władzy i tamtemu ustrojowi, często za prześladowanie Polaków – mówił Duda. – To był skandal, że mieli takie świadczenia, podczas gdy zwykły człowiek, który całe życie ciężko przepracował i często walczył o wolną Polskę, miał skromne świadczenia. Dostali takie, jakie są średnie, zwykłe (świadczenia – przyp. red.). To jest chyba właśnie sprawiedliwość, sprawiedliwa Polska, która nie pozwala nagradzać tych, którzy okazali się w jakimś czasie niegodni, żeby nie użyć mocniejszego słowa – stwierdził prezydent.

2. Czy esbeckie emerytury będą osią sporu Lewicy z prezydentem.          https://niezalezna.pl/311202-czy-esbeckie-emerytury-beda-osia-sporu-lewicy-z-prezydentem-politycy-komentuja-slowa-biedronia. 16.02.2020. Czy esbeckie emerytury będą osią sporu Lewicy z prezydentem?. Politycy komentują słowa Biedronia. – Dlaczego osoby, które służyły komunistycznemu systemowi mają otrzymywać cokolwiek ekstra w demokratycznej Polsce – pytał retorycznie polityk Zjednoczonej Prawicy Adam Bielan, w programie Michała Rachonia “Woronicza 17”. Bielan komentował w ten sposób postulat Roberta Biedronia, który uśrednienie emerytur dla byłych esbeków nazwał “niegodziwością”.

3. Jak PiS wyrzucił do kosza program na kryzys epidemiologiczny.                           https://wyborcza.pl/7,75398,25787246,koronawirus-pis-wyrzucil-do-kosza-program-na-kryzys-epidemiologiczny.html. Koronawirus. Jak PiS wyrzucił do kosza program na kryzys epidemiologiczny. Wojciech Czuchnowski. 14 marca 2020. W 2015 r. rząd PiS zrezygnował z programu, który dziś pomógłby w walce z epidemią. Zamiast tego MSWiA skupiło się na metodach inwigilacji.

4. Dezubekizacja po polsku. http://panswojegolosu.pl/2020/03/02/dezubekizacja-po-polsku/?fbclid=IwAR3zeQQzhHfoDZvYmOzev5qsbBuXknbfVw-8FkGKPYEZyQmKZT0nqXyTLDY. 2.03.2020/błażej-bloger, radca prawny, podróżnik, enofil i rzecznik twojej wolności/prawo. „Już” 17 marca 2020 roku Trybunał Konstytucyjny zajmie się głośną w kręgach weteranów służb mundurowych ustawą, która w 2017 roku drastycznie obniżyła świadczenia emerytalno-rentowe byłych funkcjonariuszy. Jedyna rzecz, która naprawdę mnie dziwi to fakt, ze ktoś naprawdę 30 lat po upadku systemu komunistycznego jeszcze myśli kategoriami przeszłości i próbuje zbijać polityczny kapitał na cierpieniu starszych ludzi.

5. Ustawa z dnia 16 grudnia 2016 roku wprowadza niezwykle zawiłe, niejasne i wewnętrznie sprzeczne, represyjne rozwiązania prawne. Trybunał Konstytucyjny nie wyręczy sądów. Czy któryś z sądów zastanawiał się jak to możliwe, że IPN wystawia informację o służbie na rzecz totalitarnego państwa wobec osób, które nie były funkcjonariuszami organów bezpieczeństwa i nawet legitymują się pozytywnym wyrokiem autolustracyjnym?. (pełny tekst: Plik Word)

6. Zespół “De Mono” protestuje przeciwko propagandzie tvp info.                     http://polityczek.pl/facebook/12558-zespol-de-mono-protestuje-przeciwko-propagandzie-tvp-info. Zespół “De Mono” protestuje przeciwko propagandzie tvp info. 03 marca 2020. Zespół muzyczny De Mono” wydał oficjalne oświadczenie w związku z pojawieniem się na antenie TVP INFO ich utworu. Muzycy postanowili zaprotestować przeciwko narracji, jaka została zbudowana przez program “W tyle wizji” z użyciem piosenki “Kochać inaczej”. Oświadczenie pojawiło się na kanałach społecznościowych artystów i podpisali się pod nim liderzy zespołu: Andrzej Krzywy i Piotr Kubiaczyk.

7. RPO broni sędziego Tulei: miał obowiązek ujawnić, że posłowie PiS składali fałszywe zeznania. https://oko.press/rpo-broni-sedziego-tulei-mial-obowiazek-ujawnic-ze-poslowie-pis-skladali-falszywe-zeznania/. OKO.press DANIEL FLIS 2.03.2020. /…/ Rzecznik Praw Obywatelskich 2 marca wezwał Prokuratora Krajowego do wyjaśnienia, na jakiej podstawie chce, by Izba Dyscyplinarna SN uchyliła immunitet sędziemu Igorowi Tulei. Jak pisaliśmy, Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski chce postawić Tulei zarzuty karne za orzeczenie, które Tuleya wydał w grudniu 2017 roku. Nakazał w nim prokuraturze, by wszczęła umorzone śledztwo w sprawie przeniesienia obrad Sejmu do Sali Kolumnowej 16 grudnia 2016 roku.

8. To człowiek głęboko nieszczęśliwy, wymagający pomocy terapeutycznej.                       https://natemat.pl/298311,portret-kaczynskiego-oczami-migalskiego-smutny-obraz-prezesa-pis-analiza. “Nieszczęśliwy starzec uczynił nas nieszczęśliwymi”. Migalski wyjątkowo ostro o prezesie PiS. Łukasz Grzegorczyk 02.02.2020. Były europoseł PiS dr Marek Migalski pokusił się o dokładną analizę osobowości Jarosława Kaczyńskiego. Jego zdaniem prezes partii zaraził swoim nieszczęściem cały kraj. “To człowiek głęboko nieszczęśliwy, wymagający pomocy terapeutycznej” – twierdzi politolog w swoim wpisie.

9. „Stan zawieszenia” odbiera skarżącemu w istocie na czas nieokreślony konstytucyjnie gwarantowane prawo do sądu. http://www.adwokat-cholub.pl/warto-wiedziec/emerytury-i-renty-mundurowe/183-sad-apelacyjny-w-warszawie-uchylil-postanowienie-sadu-okregowego-w-warszawie-o-zawieszeniu-postepowania.html?fbclid=IwAR1M0SMILI9X9xkFfnqNu-AmcRt9VeiXUtHVTiviYE_NPUEX3I460b-jo68. Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił Postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie o zawieszeniu postępowania. „Stan zawieszenia” odbiera skarżącemu w istocie na czas nieokreślony konstytucyjnie gwarantowane prawo do sądu – uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie i uchylił Postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie o zawieszeniu postępowania w sprawie z uwagi na zadane pytanie prawne do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie XIII 1 U 326/18. (sygn. akt III AUz 945/19).

10. NSA: Milicjant nie służył w wolnej Polsce, ale obniżenie emerytury trzeba ponownie zbadać. https://www.prawo.pl/kadry/warunki-nieobnizania-emerytury-bylym-funkcjonariuszom-prl,496681.html. NSA: Milicjant nie służył w wolnej Polsce, ale obniżenie emerytury trzeba ponownie zbadać Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska. Data dodania: 18.12.2019. Aby obniżyć emeryturę funkcjonariuszowi służącemu totalitarnemu państwa minister spraw wewnętrznych musi wziąć pod uwagę łącznie okresy służby w PRL, charakter służby, czas pracy oraz rzetelne wykonywanie obowiązków służbowych – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

11. Andrzej Duda i ubecy. https://www.salon24.pl/u/mundurowi/1020482,andrzej-duda-i-ubecy. Andrzej Duda i ubecy. 17.02.2020, Barwy kampanii. W dniu 15 lutego 2020 roku odbyła się pierwsza konwencja wyborcza prezydenta Andrzeja Dudy. Radosny tłum po brzegi wypełnił halę widowiskową. Wodzirej Bochenek zagrzewał i moderował. Laudacje wygłosili Prezes Jarosław, Premier Mateusz i Premier Beata. /…/ Napiętnował kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Publicznie ich upokorzył, przyklejając łatkę bandytów i uzurpatorów. Jak to się nazywa, gdy polityk dla krótkoterminowych korzyści wyborczych, szczuje część obywateli na drugą część? Populizm.

12. Prezydent cieszy się z katastrofalnego prawa. https://oko.press/duda-wychwala-efekty-ustawy-dezubekizacyjnej-prezydent-cieszy-sie-z-katastrofalnego-prawa/?utm_medium=Social&utm_source=Facebook#Echobox=1581920161Anna Wójcik.17.02.2020. Duda wychwala efekty ustawy „dezubekizacyjnej”. Prezydent cieszy się z katastrofalnego prawa. Prezydent Andrzej Duda na swojej konwencji wprowadził wyborców w błąd. Tzw. druga ustawa dezubekizacyjna nie jest sukcesem. Ma za to katastrofalne skutki dla tysięcy osób dotkniętych nieuzasadnioną obniżką emerytur i rent. Rzecznik Praw Obywatelskich wprost określił to prawo jako represyjne

13. Ostatnie słowo skazanych. https://trybuna.info/polska/ostatnie-slowo-skazanych/?fbclid=IwAR28BeGoAeg2cV0ec8t4N1dxG_L6omlzCN4fu8YCbw3A_QQPtAT283mZwM021.02.2020. Sławomir Sadowski. Aby zrozumieć fenomen i sens dzisiejszego bezprzykładnego ataku PiS na sądy, trzeba cofnąć się do grudnia 2016r. Wtedy właśnie PiS przegłosował w sejmie RP jedną z najbardziej niekonstytucyjnych i podłych ustaw represyjnych, nazywaną „dezubekizacyjną”.

14. NSA przeciw obniżeniu esbeckich emerytur. https://www.tvp.info/46501718/nsa-przeciw-obnizeniu-esbeckich-emerytur-w-uzasadnieniu-napisal-o-wschodnich-despotiach. NSA przeciw obniżeniu esbeckich emerytur. W uzasadnieniu napisał o „wschodnich despotiach”. AB, MNIE 04.02.2020. Sędziowie NSA, uchylając decyzję ministra spraw wewnętrznych o odebraniu wysokich emerytur byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa, napisali w uzasadnieniu, że „nie ma w polskiej tradycji zasady stosowania wobec przeciwników odpowiedzialności zbiorowej charakterystycznej dla reżimów i poglądów ideologicznych wzorujących się na wschodnich despotiach”.

15. Ustawa dezubekizacyjna. Sąd Najwyższy poczeka na trybunał.                   https://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/1454763,dezubekizacja-obniza-emerytur-sn-i-tk.html. Autor: Paulina Nowosielska 20.02.2020. /…/. Aleksy T., którego sprawę bada sąd w Białymstoku, pełnił służbę od marca 1950 r. do kwietnia 1980 r. Jego obecna emerytura po obniżce wynosi 1209 zł miesięcznie. – Przyjęcie kryterium, że o obniżeniu świadczenia decyduje jedynie formalna przynależność, wypacza ideę sprawiedliwości, bo w zasadzie sąd przy tym ustalaniu nie jest potrzebny. W tym konkretnym przypadku skarżący odszedł na emeryturę 40 lat temu. To osoba niewidoma, przeszło 90-letnia – opowiada Oklejak.

16. Powstaje Stowarzyszenie Bractwo Mundurowe RP.                              https://www.facebook.com/marionastos/posts/192975412010991Mario Na Stos. W odpowiedzi na przekroczone, akceptowane w demokratycznym państwie prawa, granice poniżania, pogardy, stygmatyzowania i dyskryminacji represjonowanych funkcjonariuszy i żołnierzy w naszym kraju, powstaje Stowarzyszenie Bractwo Mundurowe RP. /…/. Dramatyczna sytuacja ekonomiczna i społeczna funkcjonariuszy, żołnierzy i członków rodzin po zmarłych adresatach ustaw represyjnych z dnia 16 grudnia 2016 roku i 23 stycznia 2009r, wymusiła konieczność stworzeniu organizacji „ Bractwo Mundurowe RP”. (pełny tekst: Plik Word)

17. Byle tylko sił i czasu wystarczyło… https://nowosci.com.pl/wdowy-po-milicjantach-odzyskaly-renty-sad-w-toruniu-stanal-po-ich-stronie/ar/c1-14812190?utm_source=facebook.com&utm_medium=nowosci&utm_campaign=sad-torun&fbclid=iwar21eyv6rmcemofcxqmz5s-s2__ydodjfvzyiicoijwgyynmcpxyypdxkvg. wdowy po milicjantach odzyskały renty! sąd w toruniu stanął po ich stronie. małgorzata oberlan 24.02.2020. Dwie 89-letnie i schorowane staruszki, na mocy wyroków Sądu Okręgowego w Toruniu, odzyskały pełne renty rodzinne po zmarłych mężach milicjantach. Pieniądze odebrano im na mocy kontrowersyjnej ustawy dezubekizacyjnej.

18. Trybunał Konstytucyjny znów przesuwa dezubekizację.                               https://wyborcza.pl/7,75398,25791919,trybunal-konstytucyjny-znow-przesuwa-dezubekizacje.html. Trybunał Konstytucyjny znów przesuwa dezubekizację. Wojciech Czuchnowski, Leszek Kostrzewski. 15 marca 2020. Na orzeczenie Trybunału od dwóch lat czeka blisko 40 tys. byłych funkcjonariuszy, którym rząd obciął emerytury ustawą dezubekizacyjną.

19. Boi się, że od kwietnia zostanie bez dachu nad głową. https://natemat.pl/301227,skutki-ustawy-dezubekizacyjnej-zmniejszyli-emerytury-wybrali-smierc. “Wiesiu poszedł sam”. Stracili emerytury, wybrali śmierć. Zobaczyła odbite na podłodze czerwone łapy psa. I wiedziała: to zaschnięta krew, męża już nie ma. Razem mieli uciec przed długami, które urosły przez nową ustawę. Została sama.

20. Jak nie środkowy palec to figa. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji 6 marca 2020 roku ukazał się „projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych” dotyczący dodatku przedemerytalnego, równoważnika za wyżywienie, postępowania dyscyplinarnego oraz ekwiwalentu pieniężnego za zaległy urlop. Niestety projekt zawiera zapis ograniczający prawo do ekwiwalentu pieniężnego wg. nowej stawki 1/21 od daty publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego czyli od 6 listopada 2018 roku. /…/ Nie umiemy tego w kulturalny sposób skomentować, dlatego chcemy decydentom dedykować pod rozwagę końcowy fragment z „Modlitwy” Juliana Tuwima: lecz nade wszystko – słowom naszym, zmienionym chytrze przez krętaczy, jedyność przywróć i prawdziwość: niech prawo zawsze prawo znaczy, a sprawiedliwość – sprawiedliwość…(pełny tekst: Plik Word)

21. Bernadeta Krynicka i Grzegorz Woźniak w dniu dzisiejszym decyzjami Jarosława Kaczyńskiego zostali zawieszeni w prawach członka PiS.             http://polityczek.pl/uncategorised/12636-krynicka-zawieszona-przez-pis-skrytykowala-przygotowanie-szpitala-do-pandemii. 16 marca 2020. Bernadeta Krynicka pracująca obecnie jako kierowniczka w łomżyńskim Szpitalu Wojewódzkim została zawieszona przez władze Prawa i Sprawiedliwości w prawach członka partii PiS. Krynicka w mocnych słowach wypowiedziała się na temat przygotowania szpitala w Łomży do przyjmowana pacjentów chorych na koronawirusa. https://www.4lomza.pl/index.php?wiad=54891,                           https://nczas.com/2020/03/16/kaczynski-pilnie-zawiesil-dwoch-poslow-pis/, Dzisiaj poseł Krzysztof Sobolewski poinformował o zawieszeniu Krynickiej w prawach członka PiS. Decyzja kierownictwa PiS tyczy się także posła Grzegorz Wożniaka, który miał w ostatnim czasie wyprawić imieniny na 250 osób.

22.Stanisław Obirek: Głupota biskupa Dzięgi. https://studioopinii.pl/archiwa/197445. 2020-03-16. Już tyle tekstów obnażających brak odpowiedzialności niektórych księży i biskupów się ukazało, że wydawałoby się, że stonują swoje bezmyślne działania i głupie dywagacje. To próżna nadzieja. Przykładem list metropolity szczecińsko-kamieńskiego arcybiskupa Andrzeja Dzięgi. Zwrócił już na niego uwagę publicysta TP Piotr Sikora i Artur Nowak w Newsweeku. Rzecz jest na tyle bulwersująca, że postanowiłem ją również odnotować. List czytany był 15 marca, gdy już było wiadomo, co należy robić, by do minimum ograniczyć możliwość zarażenia koronawirusem. Biskup wie swoje i bardziej boi się diabła i troszczy się przede wszystkim o życie nienarodzone niż to narodzone.

23. Dla mnie zamach stanu odbył się dużo wcześniej. https://www.newsweek.pl/polska/joanna-szczepkowska-o-sztuce-i-demokracji-rozmowa/mq5lq63?utm_source=fb_social&utm_medium=social&utm_campaign=fb_nw&fbclid=IwAR130Aj8aAYcBkftRjjA8uFUpuu_jx4UCSAS-vzw2PDhgaDXhSYllE1JwhM. Joanna Szczepkowska: Dziwię się aktorom, którzy występują w TVP. Data publikacji: 09.02.2020.– To mój własny, jednostkowy bojkot. Napisałam, że nie można legitymizować swoją obecnością niczego, co ma TVP w nazwie – mówi aktorka Joanna Szczepkowska. NEWSWEEK: Co pomyślała pani, gdy prezydent podpisał ustawę dyscyplinującą sędziów? JOANNA SZCZEPKOWSKA: Szczerze? Nic. Dla mnie zamach stanu odbył się dużo wcześniej. Wtedy, kiedy nie wpuszczono posłów opozycji do Sali Kolumnowej Sejmu. To był grudzień 2016 roku.

24. RPO do senatu: ustawa lustracyjna do poprawki. https://www.rp.pl/W-sadzie-i-urzedzie/303119915-RPO-do-senatu-ustawa-lustracyjna-do-poprawki.html?fbclid=IwAR3WSW4l8BVtWe-8YHLxZ7nUiQbWLKm07ddeAS0R1XVnTTlUkXyQ_LgULFE. 11.03.2020. J.K. Sądy miesiącami czekają na stanowisko IPN w procesach autolustracyjnych, inicjowanych przez osoby pomówione o związki ze służbami specjalnymi PRL. A w tym czasie dana osoba pozostaje napiętnowana jako współpracownik służb. – Dziś prawo nie określa żadnego terminu na zajęcie stanowiska przez IPN. Jeszcze w 2007 r. zakwestionował to Trybunał Konstytucyjny.

25. Sądy odwołują rozprawy, kolejne nawet po 14 kwietnia. https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/sady-sytuacja-w-zwiazku-z-koronawirusem,498633.html. Patrycja Rojek-Socha Data dodania: 16.03.2020. Od piątku 13 marca, sądy w całym kraju ograniczyły pracę. Odwoływane są wszystkie rozprawy i posiedzenia, poza tymi niecierpiącymi zwłoki. Ograniczenia dotyczą w wielu miejscach biur obsługi interesantów. Kolejne rozprawy, według nieoficjalnych informacji, planowane są nie wcześniej, niż w połowie kwietnia. Czeka nas chaos – alarmują prawnicy.

Nasza strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w dokumencie Polityka prywatności (RODO)