• Zarząd Główny SEiRP

  • ul. Domaniewska 36/38, 02-672 Warszawa
  • 22 601 29 13
Odznaka polskiej Policji

Wielkość liter:

Kontrast:

Szczęśliwych, zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia w gronie najbliższych, wszelkiej pomyślności i wielu powodów do radości i osobistego zadowolenia z wszystkich ważnych spraw w każdym dniu nadchodzącego Nowego Roku! W imieniu Zarządu Głównego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych – Antoni Duda – Prezes ZG SEiRP

XIX. Ekwiwalent – kiedy zakończymy tę wyjątkową kompromitację?

W piśmie do Komendanta Głównego Policji z 17 kwietnia 2024 roku w sprawie wypłat wyrównania ekwiwalentu za urlop tysiącom policjantów zwolnionych ze służby w latach 2001-2018, zaproponowaliśmy aby komendanci wojewódzcy i Komendant Główny Policji pilnie zaniechali składania kasacji od wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych i wycofali z NSA dotychczas złożone. Podkreśliliśmy, że zaoszczędzimy w ten sposób kilkanaście milionów złotych. Wskazaliśmy również, że warto też rozważyć kwestię wycofania wszystkich skarg z wojewódzkich sądów administracyjnych. Tak będzie taniej, nie tylko dla Policji, tak będzie taniej dla państwa polskiego. Niestety z informacji, które do nas docierają, wiemy, że nie wszyscy komendanci wojewódzcy wycofali kasacje, dlatego NSA wydaje kolejne setki wyroków oddalających kasacje. Ubolewamy nad tym, bo koszty sądowe 1000 wyroków to nie mniej niż 180 000 złotych. 

Przypominamy, że obszerną informację dotyczącą wypłat ekwiwalentu zamieściliśmy w październikowym wydaniu Biuletynu Informacyjnego. Wszystkie informacje pozostają aktualne.

Przypominamy najważniejsze:

  1. W związku z tym, że zwracają się do nas Koleżanki i Koledzy, którzy odpuścili starania o wypłatę wyrównania ekwiwalentu na różnych etapach zaawansowania, najczęściej już po złożeniu wniosku o wypłatę, ale także i ci, którzy dotychczas tego nie zrobili, przypominamy, że podzielamy stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich zawarte w wystąpieniu o charakterze generalnym skierowanym do Komendanta Głównego Policji (WZF.7060.16.2021 z 20 lipca 2021 r.) – w sprawie wyrównania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy, po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w którym RPO stwierdził m.in.: „Co do zasady, czynność materialno-techniczna może zostać w każdym czasie zmieniona czy też uchylona. Od czynności tych nie służą sformalizowane środki zaskarżenia ani skarga do sądu administracyjnego (wyj. odmowa wypłaty świadczenia). Oba postępowania wszczynane są jedynie na żądanie stron. W mojej ocenie zainteresowany policjant, który odszedł ze służby w latach 19.10.2001 r. – 5.11.2020 r. i mający ustalone świadczenie na zakwestionowanych przez Trybunał zasadach, może w każdym czasie (art. 145a kpa nie znajduje tu zastosowania, albowiem dotyczy decyzji administracyjnych) na podstawie art. 190 ust. 4 Konstytucji wystąpić z wnioskiem o wyrównanie wysokości tego świadczenia”.
  2. Wszystkim zainteresowanym polecamy stronę Kancelarii Radcy Prawnego Andrzeja Hańderka / https://ahanderek.pl  / na której znajdziemy projekty 5 wniosków do zainicjowania postępowania o wypłatę wyrównania ekwiwalentu, o uchylenie decyzji Komendanta i o zmianę decyzji Komendanta. Każdy może skorzystać z tych projektów i samodzielnie rozpocząć procedurę odzyskiwania wyrównania lub skorzystać z pomocy Kancelarii.
  3. Naszym przyjaciołom z otoczenia Komendanta Głównego Policji polecamy kontakt z Prokuratorią Generalną, tam można uzyskać konieczne rekomendacje lub opinię prawną w sprawie dalszego trybu postępowania z wnioskami o wypłatę odsetek. Na stronach Prokuratorii możemy znaleźć „REKOMENDACJE DOT. POSTĘPOWANIA W ZAKRESIE POLUBOWNEGO ROZWIĄZYWANIA SPORÓW’, a w nich m. in. przydatne wskazówki: „Ocena zasadności żądań i szans na wygranie sporu sądowego może prowadzić do wniosku, że z punktu widzenia interesów finansowych Skarbu Państwa najlepszym rozwiązaniem jest zawarcie ugody. Może to być zatem sposób działania, który w okolicznościach konkretnej sprawy lepiej niż spór sądowy realizuje zasady gospodarowania środkami publicznymi. Wyraźną podstawę do zawarcia korzystnej dla jednostki sektora finansów publicznych lub Skarbu Państwa ugody stanowi art. 54a u.f.p. Przepis ten wszedł w życie z dniem 1 czerwca 2017 r. i znajduje zastosowanie do ugód zawieranych od tej daty, także ugód w sprawie spornych należności cywilnoprawnych powstałych przed 1 czerwca 2017 r. Powyższe stwierdzenie nie oznacza, że przed datą wejścia w życie przepisu zawieranie tego rodzaju ugód nie było dopuszczalne. Przepis jedynie wprost wyraził zasady zawarcia ugody w sprawie spornych należności cywilnoprawnych”.

Jeszcze raz musimy postawić pytanie o to, kiedy wreszcie zakończymy tę wyjątkową kompromitację?

Nasza strona korzysta z plików cookies. Szczegóły w dokumencie Polityka prywatności (RODO)