Wielkość liter:
Kontrast:
Infoteka nr 65. Przegląd mediów – 23. 12. 2022 r.
Zawiera wybrane przez Biuro ZG SEiRP artykuły i informacje opublikowane w prasie i mediach elektronicznych dotyczące walki z ustawą represyjną, a także związane z innymi sprawami ważnymi dla naszego środowiska.
1. Lewica nie wejdzie do żadnego rządu, w którym prawa nabyte nie wrócą do służb mundurowych
Ustawa represyjna. „Lewica nie wejdzie do żadnego rządu, w którym prawa nabyte nie wrócą do służb mundurowych”. 16 grudnia 2016 r. w urągających praworządności warunkach, nie w Sali Posiedzeń Sejmu, ale w Sali Kolumnowej przyjęto ustawę represyjną. Drakońskie prawo wprowadziło ograniczenie wypłat emerytur do wysokości 854-1716 złotych. Obecnie te kwoty zostały zwaloryzowane o niewielkie pieniądze, podobnie jak wszystkich innych emerytów.
16 września 2020 r. Sąd Najwyższy okazał się odważniejszy od Trybunału Konstytucyjnego i wydał orzeczenie, w którym wyraźnie stwierdził, że w państwie prawa nie można stosować odpowiedzialności zbiorowej. W państwie prawa, w przeciwieństwie do reżimów totalitarnych, nie można stosować odpowiedzialności całej grupy, za czyny jednostek.
– Lewica nie wejdzie żadnego rządu, w którym prawa nabyte nie wrócą do służb mundurowych, a które zostały im zabrane – oświadczył wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty na wspólnej konferencji prasowej z przedstawicielami środowisk służb mundurowych.
W DEMOKRATYCZNYM PAŃSTWIE NIE WOLNO STOSOWAĆ ZASAD ODPOWIEDZIALNOŚCI ZBIOROWEJ
– Lewica zawsze stała i będzie stać po stronie represjonowanych funkcjonariuszy mundurowych. Nie akceptujemy ustawy, która 6 lat temu została przyjęta w Sali Kolumnowej i będziemy dążyć do jej zmiany w nowym Sejmie.
2. Sytuacja mundurowych po latach walki o emeryturę
Konferencja „Czy prawa nabyte są naruszalne? Sytuacja mundurowych po latach walki o emeryturę”. 19.12.2022. „W demokratycznym państwie nie ma miejsca na odpowiedzialność zbiorową, a każdy obywatel ma prawo do niezależnego, bezstronnego, niezawisłego sądu. Każdy, kto wypracował świadczenie emerytalne musi mieć pewność, że otrzyma je w pełnej wysokości. System emerytalny nie może być instrumentem wymierzania kary. Deklarujemy, że zrobimy wszystko, by cofnąć skutki ustawy z 16 grudnia 2016 r., odbierającej emerytom mundurowym należne im świadczenia” – taką deklarację podpisały: PO, Polska 2050, Nowa Lewica, PSL, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni, Unia Pracy, PPS i Stowarzyszenie Lewicy Demokratycznej podczas konferencji „Czy prawa nabyte są naruszalne? Sytuacja mundurowych po latach walki o emeryturę”, zorganizowanej w Senacie, 19 grudnia 2022 r., z inicjatywy wicemarszałkini Senatu Gabrieli Morawskiej-Staneckiej. Obecni na konferencji przedstawiciele partii opozycyjnych zapewniali, że jeśli wygrają w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych, to problem emerytur mundurowych zostanie rozwiązany.
3. Podpisano deklarację opozycji w sprawie przywrócenia emerytur mundurowych
Autor: PAP. Dodano: 19-12-2022. W demokratycznym państwie nie może być odpowiedzialności zbiorowej, system emerytalny nie może być instrumentem wymierzania kary – głosi deklaracja ws. przywrócenia emerytur mundurowych podpisana w poniedziałek przez przedstawicieli prawie wszystkich ugrupowań opozycyjnych. W poniedziałek w Senacie odbyła się konferencja „Czy prawa nabyte są naruszalne. Sytuacja mundurowych po latach walki o emeryturę”, zorganizowana przez wicemarszałek Senatu Gabrielę Morawską-Stanecką (PPS), z udziałem były funkcjonariuszy służb PRL i III RP. Panelistami byli m.in. były szef UOP i MSW Andrzej Milczanowski (zdalnie), a także były funkcjonariusz wywiadu PRL, a potem szef Zarządu Wywiadu UOP Henryk Jasik. Wicemarszałek Morawska-Stanecka mówiła, że konferencja dotyczy osób, które dla Polski poświęciły „wiele, Polska im dużo zawdzięcza, a potem im podziękowała, odbierając emerytury”.
4. Opozycja chce przywrócenia mundurowych emerytur
Opozycja chce przywrócenia mundurowych emerytur. Autor: PAP/AH, 19 gru 2022 17. W demokratycznym państwie nie może być odpowiedzialności zbiorowej, system emerytalny nie może być instrumentem wymierzania kary – głosi deklaracja ws. przywrócenia emerytur mundurowych podpisana w poniedziałek przez przedstawicieli prawie wszystkich ugrupowań opozycyjnych. /…/ „W państwie demokratycznym nie może być mowy o odpowiedzialności zbiorowej, a system emerytalny nie może służyć do wymierzania kary. W państwie demokratycznym świadczenia wypracowane przez lata służby muszą być święte” – mówił poseł PPS Andrzej Rozenek. Dodał, że wyniku uchwalenia w grudniu 2016 roku tzw. ustawy represyjnej emeryci otrzymali od 864zł do 1700 zł. „To był skandal i ten skandal trwa” – powiedział Rozenek. „Podpisana deklaracja ma zapewnić emerytów mundurowych o tym, że w momencie, gdy opozycja przejmie władzę, zmienimy ten stan. Doprowadzimy do tego, żeby ci, którzy w wyniku wejścia w życie ustawy represyjnej zostali pokrzywdzeni otrzymali swoje pieniądze i zostali przeproszeni” – powiedział poseł PPS
5. Nie mają wstydu!
https://wpolityce.pl/polityka/626507-nie-maja-wstydu-opozycja-przeciwko-ustawie-dezubekizacyjnej
Nie mają wstydu! Opozycja przeciwko ustawie dezubekizacyjnej. Lewica: Będziemy dążyć do zmian w nowym Sejmie. opublikowano: 16 grudnia. Nie akceptujemy tzw. ustawy dezubekizacyjnej i będziemy dążyć do jej zmiany w nowym Sejmie – oświadczyli w piątek politycy Lewicy. Zadeklarowali też, że Lewica nie wejdzie do rządu, który nie przywróci funkcjonariuszom mundurowym odebranych świadczeń. Lewica, PSL i KO przeciwko ustawie dezubekizacyjnej. Lewica wraz z przedstawicielami PSL i KO zwołała w piątek w Sejmie konferencję prasową dotyczącą tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Chodzi o uchwaloną w grudniu 2016 r. nowelizację, na mocy której obniżono renty i emerytury kilkudziesięciu tysiącom byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL. Konferencja polityków została zorganizowana w dniu 41. rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek”. Przypomnijmy, że 41 lat temu, 16 grudnia 1981 r., siły bezpieczeństwa na rozkaz junty wojskowej gen. Jaruzelskiego brutalnie stłumiły strajk okupacyjny w kopalni „Wujek”. Od kul milicji zginęło dziewięciu górników. Była to jedna z największych i nie w pełni osądzonych zbrodni stanu wojennego.
6. Sąd Apelacyjny w Poznaniu: termin oczekiwania na rozpoznanie sprawy to około 18 miesięcy
Sąd Apelacyjny w Poznaniu: termin oczekiwania na rozpoznanie sprawy to około 18 miesięcy. Do dnia 30 września 2022 r. odnotowano 530 spraw oczekujących na załatwienie z odwołań ubezpieczonych przeciwko Dyrektorowi Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA w Warszawie o wysokość emerytury i renty po zastosowaniu ustawy z 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. /…/ Z uwagi na dużą ilość spraw apelacyjnych, termin oczekiwania na wyznaczenie terminu rozprawy apelacyjnej wynosi obecnie około 18 miesięcy od daty wpływu akt do tutejszego Sądu. /…/ W referacie sędziego referenta jest obecnie ponad 430 spraw, z czego około 100 spraw są to sprawy przedmiotowo zbliżone do sprawy odwołującego. Dodatkowo wskazać należy, że do dnia dzisiejszego pozostaje w tutejszym Wydziale 530 spraw oczekujących na załatwienie z odwołań ubezpieczonych przeciwko Dyrektorowi Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA w Warszawie o wysokość emerytury i renty po zastosowaniu ustawy z 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy.W tym stanie rzeczy przyspieszenie rozpoznania sprawy jest obecnie niemożliwe.
7. Czas oczekiwania na rozpoznanie sprawy przed Sądem Apelacyjnym w Gdańsku to ponad 14 miesięcy
Czas oczekiwania na rozpoznanie sprawy przed Sądem Apelacyjnym w Gdańsku to ponad 14 miesięcy. Od marca 2019 r. do sierpnia 2022 r. wpłynęło do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku 1184 sprawy dotyczące obniżonych świadczeń emerytalno-rentowych funkcjonariuszy objętych tzw. ustawą dezubekizacyjną. Do rozpoznania pozostaje 758 spraw tego rodzaju. Średni czas oczekiwania na rozpoznanie przekracza 14 miesięcy. /…/ Nadto poza kolejnością wpływu kierowane są sprawy dotyczące wysokości świadczeń osób objętych tzw. ustawą dezubekizacyjną, z uwagi na czas trwania postępowania sądowego (od 2017 r.).Średni czas oczekiwania na rozpoznanie spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych w III Wydziale przekracza 14 miesięcy. Od marca 2019 r. do 16 sierpnia 2022 r. wpłynęło do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku 1184 sprawy dotyczące obniżenia świadczeń emerytalno – rentowych, w wyniku zmiany ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji…/…/ Dla przykładu do referatu jednego sędziego wpłynęło 105 spraw dotyczących tego przedmiotu sporu, z czego do rozpoznania pozostaje jeszcze 81 spraw, w tym 40 sprawy z wpływu do 4 stycznia 2022 r., najstarsza z marca 2021r.
8. Bohater operacji „Samum” wygrywa w sądzie w sprawie ustawy dezubekizacyjnej
Bohater operacji „Samum” wygrywa w sądzie w sprawie ustawy dezubekizacyjnej
24 lis. Pułkownik Andrzej Maronde był jednym z dwóch oficerów, którzy kierowali słynną operacją „Samum” i których objęła ustawa dezubekizacyjna. W efekcie obniżono mu emeryturę do 1290 zł. Wojskowy odwołał się od tej decyzji do sądu, który na poziomie okręgowym umorzył sprawę. Teraz jednak sąd apelacyjny cofnął tę decyzję
9. Bohater operacji „Samum” wygrał w sądzie
Bohater operacji „Samum” wygrał w sądzie. Chodzi o ustawę dezubekizacyjną. Autor: Mateusz Adamski • 6 godz. temu 24 listopada. Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał korzystny wyrok dla pułkownika Andrzeja Maronde. Był jednym z dwóch oficerów, którzy kierowali słynną operacją „Samum” i których objęła ustawa dezubekizacyjna – donosi portal Onet.pl. /…/Kancelaria adwokacka, która prowadziła sprawę płk. Maronde poinformowała w czwartek, że Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał korzystne rozstrzygnięcia w sprawie wysokości emerytury policyjnej. /…/ Przypomnijmy, iż w listopadzie ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Warszawie zmienił decyzję dyrektora Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA, i przywrócił drugiemu żyjącemu dowódcy operacji „Samum” – generałowi Gromosławowi Czempińskiemu – emeryturę w wysokości sprzed obniżenia jej w ramach tzw. ustawy dezubekizacyjnej.
10. Emeryci trochę zwolnieni z podatku, ale podatek zdrowotny płacą
https://www.prawo.pl/kadry/czy-emeryci-i-rencisci-traca-na-skladce-zdrowotnej,517620.html
Emeryci trochę zwolnieni z podatku, ale podatek zdrowotny płacą. Grażyna J. Leśniak Data dodania: 03.10.2022. Po zakończeniu 2022 roku, przy rozliczaniu PIT, wszyscy emeryci i renciści będą musieli zapłacić podatek zdrowotny, choć wielu z nich nie zapłaci podatku dochodowego. ZUS potwierdza, że od świadczeń w wysokości np. 500 zł miesięcznie nie pobiera zaliczki na PIT, ale nie mówi, że pobiera 9 proc. składkę zdrowotną. Dla wielu osób rozliczenie PIT za 2022 rok będzie mniej korzystne niż było za 2021. Będą i tacy, którzy nawet nie będą mogli odliczyć wydatków na leki czy turnus rehabilitacyjny. Podatkowy Polski Ład to miała być rewolucja dla podatników. I jest, ale wbrew zapewnieniom rządzących, zmiany są odczuwane, ale jako gorsze. Na co dzień przekonują się o tym przedsiębiorcy, a wkrótce – przy okazji rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2022 – przekonają się także inni podatnicy, w tym rzesza emerytów i rencistów
11. Dziękuję Opatrzności, że żyję i nikomu nic poważnego się nie stało
Gen. Jarosław Szymczyk: Nie widzę powodu, żeby składać wniosek o dymisję. W naszej świadomości to nie było uzbrojenie, tylko zużyte, puste tuby po granatnikach – mówi komendant główny policji, generalny inspektor Jarosław Szymczyk.
Publikacja: 18.12.2022 22:32 Izabela Kacprzak, Grażyna Zawadka. Co naprawdę wydarzyło się w pana gabinecie? Najpierw może wyjaśnię cel wizyty w Ukrainie. /…/ Jak trafiły one do pana gabinetu? Jak wyglądał sam moment eksplozji? W nocy dotarliśmy do Polski, ja pojechałem do siebie, mój kierowca miał te rzeczy wnieść wieczorem do budynku. Kiedy przyjechałem 14 grudnia rano do pracy, leżały na zapleczu, przy gabinecie, płasko na podłodze, utrudniając przejście. Zdjąłem płaszcz i chciałem je przestawić. Złapałem tubę granatnika w dolnej części, lekko się pochyliłem i podniosłem ją do pionu. Kiedy ją postawiłem, to nastąpiła potężna eksplozja. Mnie ogłuszyło, słyszałem jeden wielki pisk i świst w uszach. W podłogę poszedł jeden element, a w górę wystrzelił drugi, dlatego są zniszczone dwie kondygnacje – podłoga i sufit, w jednej linii pionowej. /…/ Wojskowi twierdzą, że naładowany granatnik jest ciężki i nawet laik to rozróżni. Jak to możliwe, że ani gen. Bondar, ani pan tego nie zauważył?
Pierwszy raz w życiu miałem granatnik tego typu w rękach. Nie pasjonuję się bronią, zwłaszcza tą o charakterze stricte militarnym, a jedyna broń, jaką posiadam, to moja broń służbowa. Dla mnie obie tuby różniły się nieznacznie kształtem, ale nie odczułem jakiejś różnicy w wadze. Takiej różnicy nie zauważyły również inne osoby, które trzymały ją w rękach, w tym gen. Bondar. Byliśmy zapewniani przez szefów ukraińskich służb, że to są elementy zużyte, bezpieczne, niestanowiące żadnego zagrożenia, bez zawartości materiałów wybuchowych.
12. Gen. Szymczyk powinien być aresztowany
https://wyborcza.pl/7,82983,29278037,brejza-gen-szymczyk-powinien-byc-aresztowany-jego.html
Brejza: Gen. Szymczyk powinien być aresztowany, a jego mieszkanie przeszukane. A on chodzi po mediach! 19.12.2022, Dorota Wysocka-Schnepf. Przypominam sobie, jak za rządów pierwszego PiS jednego z wysokich urzędników policjanci musieli odwieźć wieczorem do domu. Jechali polonezem. I wracając, wpadli tym samochodem do stawu. Cała Polska ich szukała. Ci ludzie zginęli – mówi senator PO Krzysztof Brejza.
Dorota Wysocka-Schnepf: Komendant główny policji czuje się ofiarą, a nie sprawcą wybuchu granatnika w jego gabinecie, tak powiedział „Rzeczpospolitej”. Czy w pana odczuciu tak właśnie jest?
Krzysztof Brejza, senator PO: Absolutnie nie jest żadną ofiarą. Powinien być potraktowany jak każdy Kowalski czy Iksiński: powinien być aresztowany i przesłuchany przez zespół powołanych do tego prokuratorów.
13. Sprawa „ukraińskiego prezentu” dla szefa Policji tematem specjalnego posiedzenia komisji
Sprawa „ukraińskiego prezentu” dla szefa Policji tematem specjalnego posiedzenia komisji. INFOSECURITY24 21.12.2022. Zaraz po Nowym Roku, lub między świętami, zwołamy posiedzenie komisji w celu wyjaśnienia tej sprawy – zapowiedział szef Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Wiesław Szczepański. Dodał, że na posiedzeniu powinien stanąć nie tylko szef MSWiA, ale też przedstawiciele Straży Granicznej
14. Zależy nam, aby ograniczyć przejścia na emeryturę w służbach
Wcześniejsze przejścia na emeryturę w służbach? MSWiA chciałoby to ograniczyć. dzisiaj, 6 12 2022. Zależy nam, aby ograniczyć przejścia na emeryturę w służbach – powiedział we wtorek PAP wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Jest sporo sygnałów o tym, że wielu funkcjonariuszy chce odejść ze służby. Jestem jednak przekonany, że nowy dodatek motywacyjny będzie atrakcyjnym uzupełnieniem ich pensji – dodał.
15. Narkotykowy gang mundurowych. Produkowali marihuanę
Narkotykowy gang mundurowych. Produkowali marihuanę Autor: Krzysztof Zasada Dzisiaj, 13 grudnia. Pięciu czynnych funkcjonariuszy z Mazowsza ma odpowiedzieć za produkcję marihuany. Jak dowiedział się reporter RMF FM, zostali zatrzymani przez Biuro Spraw Wewnętrznych Policji w związku z likwidacją plantacji konopi. Z informacji reportera RMF FM wynika, że w ręce BSW wpadło trzech policjantów, jeden żołnierz zawodowy i zawodowy strażak. To funkcjonariusze z Makowa Mazowieckiego i Przasnysza. Śledztwo w ich sprawie prowadzi ostrołęcka prokuratura okręgowa. Wszyscy usłyszeli już zarzuty nielegalnej uprawy marihuany, a także przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Prokuratura zawiesiła też funkcjonariuszy w czynnościach. Jak nieoficjalnie ustalił reporter RMF FM, zatrzymani prowadzili w Makowie plantację konopi. Badane jest, czy sprzedawali wyhodowane narkotyki. Sprawa owiana jest jednak tajemnicą. Okazuje się, że akcja BSW miała miejsce pod koniec października, a policja do tej pory nie pochwaliła się tym sukcesem
15. Jak się nie podoba, idź na kasę do Biedronki
„Jak się nie podoba, idź na kasę do Biedronki”. Co tak naprawdę dzieje się w radomskiej drogówce?
POLICJA RADOM 10.12.2022, Małgorzata Rusek. Ręczne sterowanie, upokarzanie, omijanie w awansach i nagrodach, nakazywanie łamania przepisów dla dobra statystyk – twierdzą radomscy policjanci. Śledczy sprawdzają, co działo się w wydziale ruchu drogowego pod kierownictwem komisarza Mirosława Kusztala.
– Uwielbiałem tę pracę, szczerze. Tym bardziej nie mogłem się z tym pogodzić, że zamiast zajmować się egzekwowaniem prawa, nam to prawo kazano łamać – mówi Wojciech Barcikowski, policjant z wydziału ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Mówi otwarcie i pod nazwiskiem
16. Stanisław Karczewski: Skala agresji i nienawiści, którą sieje D. Tusk i PO jest ogromna
Karczewski: Zostałem napadnięty. Napastnik zaatakował mnie, bo jestem z PiS. oprac Anna Lewicka dzisiaj. „Podczas świątecznych zakupów zostałem napadnięty i uderzony; napastnik zaatakował mnie, bo jestem z PiS. Skala agresji i nienawiści, którą sieje Donald Tusk i PO jest ogromna” – przekazał były marszałek Senatu, senator PiS Stanisław Karczewski w rozmowie z PAP. O zdarzeniu były marszałek Senatu poinformował na Twitterze w czwartek. – Skala agresji i nienawiści, którą sieje D. Tusk i PO jest ogromna. Podczas świątecznych zakupów zostałem napadnięty, wulgarnie wyzwany, uderzony i przewrócony. Agresywny napastnik wyrwał mi telefon i rzucił na podłogę. Bojówki Tuska posuwają się do najgorszych czynów – napisał Karczewski
17. NSA: Trybunał Konstytucyjny został zainfekowany bezprawnością
NSA: Trybunał Konstytucyjny został zainfekowany bezprawnością. KRAJ 06.12.2022, Łukasz Woźnicki. Cały polski Sąd Konstytucyjny utracił zdolność do zgodnego z prawem orzekania – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Orzeczenie, które 16 listopada wydał trzyosobowy skład Naczelnego Sądu Administracyjnego, zapadło w sprawie dotyczącej bezczynności Kancelarii Sejmu. Ale na kanwie tej sprawy pojawił się także wątek legalności obecnego Trybunału Konstytucyjnego. „Obecność w składzie TK nieprawidłowo powołanych sędziów powoduje, że cały polski Sąd Konstytucyjny został niejako >>zainfekowany<< bezprawnością, a zatem utracił w sensie materialnym zdolność do zgodnego z prawem orzekania” – czytamy w uzasadnieniu wyroku NSA