Wielkość liter:
Kontrast:
Przegląd mediów – 30.06.2023 r. Zawiera wybrane przez Biuro ZG SEiRP artykuły i informacje opublikowane w prasie i mediach elektronicznych dotyczące walki z ustawą represyjną, a także związane z innymi sprawami ważnymi dla naszego środowiska. W tym numerze zamieszczamy obszerne informacje o nowej ustawie lustracyjnej dla urzędników.
https://www.prawo.pl/samorzad/nowelizacja-ustawy-o-sluzbie-cywilnej,511387.html
Prezydent podpisał zmiany w służbie cywilnej. Będzie kolejna deubekizacja administracji publicznej
Robert Horbaczewski Krzysztof Koślicki
Data dodania: 19.06.2023
Odbiurokratyzowanie i uelastycznienie zatrudnienia w służbie cywilnej, uproszczenie naboru na stanowisko, zmiany w systemie czasu pracy i funkcjonowaniu komisji dyscyplinarnych – zakłada nowelizacja ustawy o służbie cywilnej i innych ustaw. Pracę w administracji państwowej i służbie cywilnej stracą pracownicy i współpracownicy organów bezpieczeństwa, nawet jeśli złożyli zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw. Zdaniem Dobrosła.wa Dowiata-Urbańskiego, szefa Służby Cywilnej, uchwalona ustawa spowoduje że służba cywilna (około 117 tys. etatów), jako duży publiczny pracodawca (1727 urzędów), będzie bardziej dostępna na rynku pracy. Stowarzyszenie Absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej uważa, że nowelizacja, ma charakter techniczny i wprowadza punktowe korekty w służbie cywilnej.
W urzędach państwowych bez pracowników i współpracownicy organów bezpieczeństwa
Założenia nowelizacji opracowano jeszcze w 2021 roku. Ale w czasie prac legislacyjnych nad rządowym projektem dodano do niego nowe kontrowersyjne elementy. Zmiana, którą wprowadzono na wniosek MSWiA, dotyczy osób, które w okresie od 22 lipca 1944 roku do 31 lipca 1990 roku pełniły służbę i pracowały w organach bezpieczeństwa państwa lub były współpracownikami tych organów w rozumieniu przepisów tzw. ustawy lustracyjnej. Zmiany dodano do ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych.
Osoby takie (także nie będące urzędnikami) będą miały zakaz zatrudnienia w służbie cywilnej oraz urzędach państwowych. – Uzasadnieniem dla wprowadzenia tych przepisów jest konieczność zapewnienia bezpieczeństwa państwa, szczególnie w sytuacji podwyższonego zagrożenia w związku z atakiem Rosji na terytorium Ukrainy – uzasadnił Dobrosław Dowiat-Urbański.
W noweli określono zasady wygaśnięcia stosunku pracy w przypadku osób, które już złożyły oświadczenia lustracyjne i przyznały się do współpracy lub skłamały w tej sprawie. Listę pracowników pod kątem oświadczeń zweryfikuje IPN w ciągu pięciu miesięcy od jej
otrzymania. Natomiast osoby urodzone przed 1 sierpnia 1972 r., które nie złożyły jeszcze oświadczenia, będą musiały to zrobić w ciągu 30 dni od wejścia w życie noweli. Jeśli tego nie zrobią, stracą pracę.
Przyjęte przepisy budzą kontrowersje, na co zwracało uwagę już sejmowe biuro legislacyjne. Wskazywało, że wygaśnięcie stosunków pracy w przypadku osób, które przyznały się już w oświadczeniu lustracyjnym do współpracy z bezpieką, może naruszać standard lustracji. Tzn. negatywne konsekwencje mają ponosić tylko tzw. kłamcy lustracyjni. Rozwiązania te były też jednym z głównych powód dla których veto do ustawy zgłosił Senat.
https://www.gov.pl/web/sluzbacywilna/prezydent-podpisal-nowelizacje-ustawy-o-sluzbie-cywilnej
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o służbie cywilnej
20.06.2023
14 czerwca Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw.
Szczegółowy zakres zmian przedstawiliśmy w komunikacie opublikowanym po przyjęciu przepisów przez Sejm.
Zgodnie z informacją na stronie Rządowego Centrum Legislacji najpóźniejsza data ogłoszenia ustawy to 26 czerwca.
https://wyborcza.pl/7,75398,29918407,pis-zaczal-kolejna-dezubekizacje-do-zlustrowania-nawet-40.html
PiS zaczął kolejną „dezubekizację”. Do zlustrowania nawet 40 tys. urzędników państwowych
LUSTRACJA 28.06.2023, 14:40
Wprowadzona właśnie nowelizacja ustawy o służbie cywilnej pozwala zwolnić z pracy nawet tych urzędników, którzy dawno przyznali się do współpracy z organami bezpieczeństwa PRL. Ożywi też coraz mniej potrzebną lustrację.
Formalnie nowe przepisy obejmą ok. 40 tys. urzędników zatrudnionych w instytucjach państwowych różnego szczebla. Będą oni poddani procedurom ustawy lustracyjnej dotyczącej osób urodzonych do 1 sierpnia 1972 r. i pełniących funkcje urzędnicze objęte lustracją. W myśl nowelizacji rządu PiS urzędników państwowych włączono do katalogu stanowisk podlegających lustracji. Będą musieli złożyć oświadczenia lustracyjne, które sprawdzi IPN. Ci, którzy tych oświadczeń nie złożą, stracą pracę. Podobnie jak ci, których oświadczenia IPN, a za nim sąd, uzna za nieprawdziwe. Najdalej idzie zapis nowelizacji zakładający, że ci,
którzy kiedyś przyznali się do pracy w „organach bezpieczeństwa PRL”, będą musieli odejść z automatu.
Kara za przyznanie się
Gdy w latach 90. zaczynano w Polsce lustrację, przyznanie się do współpracy nie odbierało prawa do zatrudnienia w instytucjach państwowych. Przeciwnie, wyznanie prawdy było warunkiem, dzięki któremu dana osoba mogła zostać na swoim stanowisku. Potem to się zmieniało, aż do teraz, gdy np. ktoś, kto kilkanaście lat temu napisał prawdę o swoim uwikłaniu czy pracy dla służb, nagle zostanie za to ukarany. Takie zaostrzenie prawa zostało negatywnie skomentowane przez Senat, który odrzucił nowelizację: „Pojawia się wątpliwość, czy w odniesieniu do osoby zatrudnionej w urzędzie na szeregowym stanowisku, której pozostało niewiele lat do osiągnięcia wieku emerytalnego, wydalenie z pracy z powodu dawnej (sprzed 30-40 lat) pracy w organach bezpieczeństwa państwa nie będzie naruszeniem zasady proporcjonalności ograniczenia praw i wolności do chronionej wartości” – czytamy w senackich uwagach do nowych przepisów.
Podobnie o nowelizacji pisał rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek.
Lustracja kilkudziesięciu tysięcy urzędników. Prezydent podpisał ustawę
Autor: Tomasz Skory Poniedziałek, 19 czerwca (13:22)
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, nakazującą lustrację kilkudziesięciu tysięcy urzędników. Do złożenia oświadczeń lustracyjnych będą zobowiązani wszyscy pracownicy urzędów państwowych. Ci, którzy współpracowali z organami bezpieczeństwa PRL, niemal natychmiast stracą pracę.
Ustawa o Służbie Cywilnej wchodzi w życie po 3 miesiącach, jednak przepisy dotyczące lustracji zaczynają działać już dzień po jej publikacji.
Według nich oświadczenia lustracyjne muszą złożyć wszyscy urzędnicy urodzeni do 1 sierpnia 1972 roku. Mają na to 30 dni.
Jeśli przyznają się w nich do współpracy z organami bezpieczeństwa PRL – ich stosunek pracy ma wygasnąć już po 15 dniach od złożenia oświadczenia. Taki sam efekt daje niezłożenie oświadczenia.
Deklaracje tych, którzy zaprzeczą współpracy, w ciągu 5 miesięcy mają być sprawdzone przez IPN. Stwierdzenie przez Instytut współpracy także będzie oznaczało utratę pracy i niemożliwość zatrudnienia się w urzędach państwowych.
Nowe przepisy nie oceniają prawdziwości oświadczeń, ale stan archiwów państwa nt. obywateli. Automatycznie i bez możliwości odwołania mogą jednak pozbawić pracy nieznaną dziś liczbę urzędników starszych niż 51 lat.
Według polityków opozycji ta ustawa to powtórna dekomunizacja, a rząd wyrzuci na bruk najbardziej doświadczonych urzędników. Jest ich według rządu ok. 40 tysięcy.
Od dzisiaj rusza lustracja urzędników. Obejmie ponad 40 tys. osób
Członków korpusu służby cywilnej oraz urzędników państwowych czeka lustracja. Nowe przepisy wchodzą w życie od wtorku 27 czerwca 2023 roku.
Publikacja: 27.06.2023 18:24
mat
W poniedziałek nowelizacja ustawy o służbie cywilnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jak pisaliśmy na łamach „Rzeczpospolitej”, w pierwotnym założeniu miała usprawnić nabory w służbie cywilnej i uelastycznić godziny pracy. Za sprawą rządowej autopoprawki, wprowadzonej jeszcze przed złożeniem projektu do Sejmu, może doprowadzić do natychmiastowego zwolnienia starszych urzędników.
https://bezprawnik.pl/lustracja-urzednikow/
To będzie prawdziwa czystka. Lustracja urzędników może doprowadzić do masowych zwolnień
23.06.2023, MIŁOSZ MAGRZYK
Urzędnicy państwowi zostaną zobligowani do ujawnienia swojej przeszłości, a dokładnie działalności podejmowanej w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Jeśli okaże się, że współpracowali z organami bezpieczeństwa, zostaną zwolnieni. I to niemal natychmiast. Właśnie w ten sposób ma działać lustracja urzędników.
Lustracja urzędników rządzi się twardymi prawami
Przepisy są klarowne. Urzędnicy urodzeni przed 1 sierpnia 1972 roku będą musieli złożyć oświadczenia lustracyjne. I przyznać się do współpracy (lub jej zaprzeczyć) z organami bezpieczeństwa do 1990 roku. Jeśli ktoś prowadził taką działalność, zostanie zwolniony. I nie ma znaczenia, co dokładnie robił w przeszłości ani ile pozostało mu do emerytury. Takiej osobie nie będzie przysługiwało nawet prawo do odwołania.
SN uzasadnia uchwałę ws. sądów jednoosobowych: Dotknie tylko orzeczeń wydanych po jej podjęciu
Gazeta Prawna oprac. Adrian Borek 20 czerwca 2023, 16:36
Uchwała SN, w której uznano za wadliwą wprowadzoną podczas pandemii możliwość rozpatrywania spraw cywilnych w II instancji w składach jednoosobowych, dotknie tylko orzeczeń wydanych po jej podjęciu. Orzeczenia te muszą być wydawane w składach kolegialnych – wynika z uzasadnienia tej uchwały.
Chodzi o uchwałę siedmiorga sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN z 26 kwietnia br., której SN nadał moc zasady prawnej i ustalił, że przyjęta w uchwale wykładnia prawa obowiązuje od dnia jej podjęcia.
Uchwała ta głosi, że rozpoznanie sprawy cywilnej przez sąd II instancji w składzie jednego sędziego ukształtowanym na podstawie tzw. przepisów covidowych ogranicza prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy i prowadzi do nieważności postępowania. Po ogłoszeniu tego orzeczenia wiele sądów nabrało wątpliwości dotyczących stosowania uchwały. Duża część środowiska prawniczego oczekiwała zatem na publikację uzasadnienia w tej sprawie i określenie konsekwencji tej uchwały.
We wtorek do uzasadnienia uchwały dotarła Polska Agencja Prasowa. SN stwierdził w nim, że nie ma sprzeczności składu jednoosobowego ze standardem Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Zdaniem SN, sama rezygnacja przez prawodawcę krajowego ze składu kolegialnego na rzecz składu jednoosobowego bez wykazania obiektywnych argumentów świadczących o zagrożeniu niezawisłości i bezstronności sądu nie stanowi naruszenia standardu konwencji, ponieważ standard ten nie przewiduje wymogu składu kolegialnego.
SN zwrócił jednak uwagę w uzasadnieniu, że z perspektywy standardu konstytucyjnego skład kolegialny sądu zapewnia z założenia wyższy standard orzeczniczy.
https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/rokowania-albo-protest-mundurowi-stawiaja-warunki-mswia
Rokowania albo protest. Mundurowi stawiają warunki MSWiA
MARTA RACHWALSKA, 21.06.2023 12:26
To, że Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych nie podoba się rządowo-solidarnościowe porozumienie w sprawie wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej wiedzieliśmy już od jakiegoś czasu. Ale część związkowców postanowiła pójść krok dalej i wezwać ministra spraw wewnętrznych i administracji do podjęcia rokowań – i to niezwłocznie. Inaczej podjęte zostaną działania protestacyjne.
https://www.rp.pl/policja/art38606371-nekanie-ponizanie-i-tuszowanie-afer-w-kgp-sa-nietykalni
Nękanie, poniżanie i tuszowanie afer w KGP? „Są nietykalni”
Policjanci z Biura Kontroli Komendy Głównej oskarżają swojego przełożonego o nękanie, poniżanie, zastraszanie i tuszowanie afer – podaje Onet. Mimo obciążających zeznań szef policji gen. Jarosław Szymczyk zdecydował, że nie doszło do żadnych nieprawidłowości. Sprawą zajęła się prokuratura.
14.06.2023
Dziennikarz Onetu Mateusz Baczyński przez kilka tygodni spotykał się z osobami, które ostatnie lata pracy spędziły w Biurze Kontroli KGP. Byli to najczęściej byli policjanci, rzadziej pracownicy cywilni. „Wszyscy mogą poszczycić się imponującym życiorysem zawodowym. To nie dziwi, gdyż tylko tacy ludzie mają szansę dostać pracę w jednostce, której zadaniem jest egzekwowanie standardów w największej służbie mundurowej w Polsce” – czytamy.
Tajemnicza śmierć funkcjonariusza CBŚP. Pracował przy śledztwie przeciwko bratu komendanta głównego policji
SEBASTIAN BIAŁACH, PIOTR HALICKI, 22 czerwca 2023
Ciało Pawła znaleziono w sadzie, niedaleko domu. Funkcjonariusz CBŚP wisiał na drzewie, na smyczy swojego psa. Jego rodzina i koledzy z pracy nie wierzą, że mógł sam targnąć się na życie. Policja i prokuratura od razu uznały jednak, że to samobójstwo. Ciało skremowano, nie przeprowadzając sekcji zwłok. Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, Paweł pracował m.in. przy sprawie karuzeli vatowskiej, w którą zamieszany jest brat komendanta głównego policji. Ostatnio policjant czegoś się bał, a napisany w jego telefonie pożegnalny SMS do żony nigdy nie został do niej wysłany.