Wielkość liter:
Kontrast:
Przegląd mediów – 31. 08. 2023 r. Zawiera wybrane przez Biuro ZG SEiRP artykuły i informacje opublikowane w prasie i mediach elektronicznych dotyczące walki z ustawą represyjną, a także związane z innymi sprawami ważnymi dla naszego środowiska.
Ewa Wysocka, 07 sierpnia 2023
Najpierw urzędy, teraz IPN. trwa analiza oświadczeń tysięcy urzędników. Trwa lustracja w administracji rządowej. Pierwszym etapem było złożenie przez urzędników oświadczeń lustracyjnych. Teraz ich treść badają pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej (IPN). Urzędnicy, którzy przyznali się do pracy bądź współpracy ze służbami bezpieczeństwa
w PRL, są zwalniani.
Od 27 czerwca w administracji rządowej trwa lustracja – procedura wyłapywania osób, które pełniły służbę w organach bezpieczeństwa państwa w czasach PRL lub były współpracownikami tych organów.
Lustracja obejmie osoby pracujące w urzędach państwowych – także tych najwyższych – które urodziły się przed 1 sierpnia 1972 roku. Pierwsi urzędnicy objęci lustracją już pożegnali się z zawodem – pisze w poniedziałek „Dziennik Gazeta Prawna”
07 sierpnia 2023
Lustracja pozbawia pracy urzędników. Są pierwsze dane. Lustracja w służbie cywilnej i innych urzędach pozbawia pracy urzędników: od szeregowych stanowisk podreferendarza aż do radcy prezesa Rady Ministrów – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Dziennik prześledził, ilu urzędników już straciło pracę wskutek procesu lustracyjnego w służbie cywilnej i innych urzędach. Przypomina, że proces wyłapywania osób, które pełniły służbę w organach bezpieczeństwa państwa lub były współpracownikami tych organów, potrwa jeszcze pięć miesięcy. Jak dotąd już część osób straciła z tego powodu pracę, ale skala jest niewielka.
Jak podaje gazeta, do zweryfikowania w administracji rządowej jest ok. 40 tys. urzędników. Do tego też należy uwzględnić dodatkowe instytucje, takie jak Kancelaria Sejmu, Kancelaria Senatu, Kancelaria Prezydenta.
https://www.prawo.pl/kadry/wyzsza-emerytura-funkcjonariusza-sluzbprl,522563.html
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska, 09 sierpnia 2023
Wyższa emerytura funkcjonariusza, jeśli polował z księżmi, a nie na nich. Zabezpieczanie pielgrzymek papieskich i „opieka” nad kościołem i duchownymi przez byłych funkcjonariuszy służb specjalnych PRL działa na korzyść i na niekorzyść. W sądach szczecińskich jest okolicznością obciążającą, zaś w łódzkich – przeciwnie. Sądy wnikliwie badają funkcjonariuszy z Departamentu IV MSW, który zajmował się „wrogą działalnością kościoła”. Żądają od IPN przeprowadzenia kwerendy,
w jakich akcjach funkcjonariusz uczestniczył.
Dyrektor Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji od kilku lat ponownie ustala wysokość emerytury byłych funkcjonariuszy służb specjalnych PRL. Jednak szczególnie wnikliwie badana jest „kariera” funkcjonariuszy zajmujący się kościołem.
https://www.rp.pl/urzednicy/art38919861-budzetowka-szykuje-marsz-nakancelariepremiera
Magdalena Auzbiter, 08 sierpnia 2023
Budżetówka szykuje marsz na kancelarię premiera. „Stan wyjątkowy w polskiej budżetówce”, to hasło, które ma przewodzić
strajkowi związkowców. Protest zaplanowany jest na 15 września 2023 roku, pracownicy budżetówki ruszą spod Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie na kancelarię premiera. Protest jest wyrazem sprzeciwu wobec działań rządu, który nie zrealizował obietnic waloryzacji średniorocznego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze
budżetowej o co najmniej 20% z dniem 1 lipca 2023 roku oraz o co
najmniej 24% z dniem 1 stycznia 2024 roku.
Piotr Żytnicki, 16 sierpnia 2023
Policjant opowiada ze łzami o areszcie, szykanach i depresji: to dzieło prokuratorki Nowickiej. Blisko miliona złotych żąda były policjant Robert Kolasa, którego życie zniszczyła poznańska prokuratorka Agnieszka Nowicka. Jej ofiarom
podatnicy zapłacili już 2 mln zł.- Mój tata był policjantem, szwagier był policjantem, żona była policjantką, siostra pracowała w policji. Całe życie marzyłem, by być policjantem – Robert Kolasa zawiesza głos. Dłonią
ociera z policzków łzy. Sędzia Michał Ziemniewski prosi protokolantkę, by zapisała: „Wnioskodawca płacze”. Mało brakowało, a nie bylibyśmy przy tej scenie. Obecna w sali rozpraw prokuratorka zażądała utajnienia rozprawy. Kolasa zaprotestował: Zgadzam się na obecność mediów.
Prokuratorka cofnęła wniosek. Kolasa po wyjściu z sali powiedział: Nie można ukrywać tak poważnych błędów jak te dotyczące mojej osoby.
Niech ludzie się dowiedzą się, jak pracują niektórzy prokuratorzy. Takie osoby jak Nowicka nie powinny pracować w prokuraturze.
Grzegorz Rzeczkowski, 08 sierpnia 2023
Inwigilacja w służbach. Kamiński kryje siebie i swoich ludzi. Jednym z szefów kontrwywiadu wojskowego jest oficer, którego czeka proces o zlecenie nielegalnej inwigilacji. Nadal pełni funkcję, choć w tego typu sytuacjach nadzorcy służb z PiS są bezlitośni.
Paweł Wojtunik jako szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego stracił dostęp do informacji niejawnych zaledwie kilka dni po tym, jak PiS przejęło władzę w listopadzie 2015 r. Podstawą było zawiadomienie do prokuratury, które złożył bliski współpracownik koordynatora ds. służb specjalnych Mariusza Kamińskiego i późniejszy szef CBA Ernest Bejda
(dziś w zarządzie PZU). Dotyczyło ono rzekomego ujawnienia przez Wojtunika informacji dotyczących tajnych operacji prowadzonych przez CBA w rozmowie z minister Elżbietą Bieńkowską. Bejdzie nie przeszkadzało, że kilka miesięcy wcześniej prokuratura umorzyła sprawę, nie dopatrując się przestępstwa.
Patrycja Rojek-Socha, Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska, Aleksandra Partyka, 18.08.2023
Orzekanie przez jednego sędziego już wkrótce może stać się normą w apelacjach. Do podpisu prezydenta trafiła właśnie regulująca to nowelizacja. Będą wyjątki – np. sprawy, które w I instancji rozpatrywał skład trzech sędziów lub te, w których wartość przedmiotu zaskarżenia przekroczy milion zł. O składzie trzyosobowym będzie też mógł zdecydować prezes sądu, ze względu na zawiłość lub precedensowy charakter. Sędziowie zmianę raczej chwalą, bo widzą w niej szansę na uporanie się z zaległościami. Mijają właśnie cztery miesiące od słynnej uchwały Izby Pracy Sądu Najwyższego, w której wskazano,
że rozpoznanie sprawy cywilnej przez sąd drugiej instancji w składzie jednego sędziego, ukształtowane na podstawie ustawy o zwalczaniu COVID-19, ogranicza prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy. Składów sędziowskich nie można uzależniać od zdarzenia przyszłego i niepewnego. Trzeba zapewnić stronom rozpoznanie środków odwoławczych – kolegialnie. Zwłaszcza, że posiedzenia odbywały się w trybie niejawnym – uzasadniał SN. Uchwała wywołała w sądach spore zamieszanie, wiele spraw spadło z wokand, część apelacji „przestawiła się” na składy trzyosobowe, w części sądów pozostawiono to do decyzji samych sędziów. Przypomnijmy, że wprowadzenie składów jednoosobowych w pierwszej i drugiej instancji – czyli art. 15 zzs ust. 1, pkt. 4 tzw. ustawy w sprawie COVID-19, miało być sposobem na pandemiczne zatory.
Zgodnie z nim w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w ciągu roku od odwołania ostatniego z nich, w pierwszej i drugiej instancji sąd miał rozpoznawać sprawy na podstawie k.p.c. w składzie jednego sędziego (od 15 kwietnia br. wyłączono z tego sprawy rozpoznawanie w składzie jednego sędziego i dwóch ławników). Prezes sądu mógł natomiast zarządzić rozpoznanie sprawy w składzie trzech sędziów, jeżeli uznał to za wskazane ze względu na szczególną zawiłość lub precedensowy charakter sprawy. Składy jednoosobowe pozostaną w apelacji.
Mariusz Jałoszewski, 30 lipca 2023
PiS nie usunie w ciszy sędziego Raczkowskiego. Będzie skarga do Komisji Europejskiej i ETPCz. Posłowie rządzącej koalicji przegłosowali specjalny przepis, którego celem jest usunięcie z zawodu jednego sędziego. Chodzi o byłego wiceszefa legalnej KRS Piotra Raczkowskiego.
Środowisko sędziów zapowiada jego obronę, bo przepis łamie Konstytucję i prawo europejskie. TEN SPECJALNY przepis to Lex Raczkowski, który posłowie Zjednoczonej Prawicy ostatecznie uchwalili w piątek 28 lipca 2023 roku. Przepis to tzw. wrzutka legislacyjna, którą wbrew procedurom ministerstwo sprawiedliwości zaszyło w nowelizacji prawa cywilnego, dotyczącej spadków. Przepis łamie jedną z zasad demokratycznego państwa, mówiącą o nieusuwalności sędziów. O czym mówi Konstytucja w artykule 180.
Tymczasem resort Ziobry chce siłowo wypchnąć sędziego Piotra Raczkowskiego na wcześniejszą emeryturę, Jest on niewygodny dla władzy. Bo jeszcze jako wiceprzewodniczący starej, legalnej KRS bronił praworządności i krytykował przejmowanie przez władzę kontroli nad sądami. I od tamtego czasu władza robi wszystko, by się go pozbyć.
Magdalena Gałczyńska 05 sierpnia 2023
Zemsta władzy na sędzim Raczkowskim. „Szlag mnie trafia” Jedyny bohater jednego, nowego przepisu. Sędzia Piotr Raczkowski, który sześć lat temu udostępnił dziennikarzom wgląd w odtajnioną część akt sprawy z początku lat 90. dotyczącej Antoniego Macierewicza, stał się ofiarą zemsty ludzi władzy. Siłowo próbowali dwukrotnie przenieść go na sędziowską emeryturę, bez skutku. Teraz jednak PiS tak zmienił przepisy, że sędzia zostanie wbrew konstytucji i wbrew jego woli, przeniesiony w stan spoczynku. Jest jedynym w takiej sytuacji, nowe prawo „skrojono” specjalnie pod niego.
Sejm uchwalił tzw. lex Raczkowski kilka dni temu. Teraz ustawa o zmianach w Kodeksie cywilnym, w której przemycono wrzutkę dotyczącą sędziego sądu wojskowego Piotra Raczkowskiego, czeka na podpis prezydenta.
Na mocy nowych przepisów sędzia zostanie „z urzędu” przymusowo przeniesiony w stan spoczynku, czyli na sędziowską emeryturę. Z ustawy nie wynika, jaki organ miałby to zrobić. Sędzia nie ma żadnej możliwości odwołania od tej decyzji.
Marta Rachwalska, 19 lipca 2023
Policyjne kadry w stanie krytycznym? Czas skończyć z „zaklinaniem rzeczywistości”.
Liczba wakatów w polskiej Policji osiągnęła poziom krytyczny? Sytuacja na pewno nie wygląda ciekawie, gdyż minęła już połowa roku, a formacji nie udało się nadrobić słabych statystyk, wynikających z licznych odejść w pierwszym kwartale. Tylko jak przekonać policjantów do pozostania w służbie a młodych ludzi do składania podań o przyjęcie? Nie ma co
ukrywać, że nie tylko pieniądze są tu problemem. „Problem jest na pewno złożony i wymaga szerszej dyskusji, bez zacietrzewienia politycznego.
Nieważne bowiem kto rządzi, problem braku policjantów jest w tej chwili strategiczny dla państwa” – podkreśla w rozmowie z InfoSecurity24.pl Andrzej Szary z NSZZ Policjantów. 1 lipca w szeregach polskiej Policji brakowało dokładnie 12 940
funkcjonariuszy, czyli ponad 12 proc. składu. Oznacza to, że w służbie było ich dokładnie 94 169 na 107.109 etatów.
https://www.prawo.pl/kadry/projekt-ustawy-o-sygnalistach-z-12-lipca2023-r,522483.html
Grażyna J. Leśniak, 03 sierpnia 2023
Funkcjonariusze i żołnierze będą jednak mogli zgłaszać naruszenia prawa. Jest kolejna wersja projektu ustawy o sygnalistach. Według najnowszej propozycji z 12 lipca, przepisy będą miały zastosowanie również do funkcjonariuszy różnych służb oraz ich rodzin, a także do żołnierzy. Państwowa Inspekcja Pracy pozostała organem upoważnionym do przyjmowania zgłoszeń, w przypadku których zgłaszający nie może określić organu publicznego właściwego do przyjęcia zgłoszenia. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowana została najnowsza wersja projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa (nr UC 101). Projektowana ustawa ma wdrożyć do naszego porządku prawnego Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (Dz. Urz. UE L 305 z 26.11.2019, str. 17). Termin jej implementacji upłynął 17 grudnia 2021 r.
27 sierpnia 2023.
„Jarku, do zobaczenia w czasie kampanii” – napisał Roman Giertych 27 sierpnia. Tego samego dnia w Sopocie Donald Tusk ogłosił, że Roman Giertych będzie startował z list KO. W pierwszym momencie zabrzmiało to jak żart. Jednak Giertych potwierdził tę informację. Magdalena Chrzczonowicz, Paulina Pacuła. „MOJA teściowa i świętej pamięci teść są z Gór Świętokrzyskich, tam cenią ludzi odważnych. Tam ludzie zapytają się ciebie: gdzie uciekasz, chłopie? My nie jesteśmy schroniskiem dla tchórzy. (…) Żebyś nie czuł się samotny, żebyś poczuł się trochę lepiej – i robię to tylko dla ciebie, Jarosławie Kaczyński – wystawię na tej liście, na naszej liście, twojego wicepremiera Romana Giertycha na ostatnim miejscu” – powiedział Donald Tusk 27 sierpnia 2023 na wiecu w Sopocie.
Po chwili informację potwierdził Roman Giertych: „Potwierdzam słowa Donalda Tuska. Wystartuję przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu z list Koalicji Obywatelskiej w świętokrzyskim. Jarku do zobaczenia w czasie kampanii. Mamy wiele do omówienia…” – napisał na platformie X.